• Krátkometrážní

Osvícení (1980)

Každá filmařská složka je tu vytažena do naprostého minimalistického maxima, děj a atmosféra neuvěřitelně graduje. Prostě horor! P.S.: Srdcovka. Miláček Nicholson plus se musím pochlubit, že jsem osobně šlapal oregonským lesem z úvodních titulků a pobyl v onom hotelu (kde se odehrává děj, ne natáčení). :)

Zelená míle (1999)

Přestože ZELENOU MÍLI řadím k mým nejoblíbenějším filmům, mám k ní nemálo výhrad. Darabont si mohl odpustit začátek a konec se starým Edgecombem, taky si drsnou atmosféru elektrického křesla a rakoviny trochu kazí pohodovějšími pasážemi a vlídnou hudbou. A hlavně to nemá takovou myšlenku a nabitý scénář jako VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK, no co, Hanksa mám velice rád, vedlejší postavy jsou velice dobře obsazené, několikrát hodně zamrazí, uteče to hodně rychle a co se týče emocí, možná to TSR i překonává.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

O formálních kvalitách nemá smysl se bavit. Hudba nádherná, kamera dokonalá, střih dobrý, zvuky dobré. Dějově jde o ten nejkrásnější, nejpozitivnější a propracovaný příběh s nejkrásnějším možným koncem.

Psycho (1960)

Zabít hlavní hrdinku ve třetině filmu si může dovolit jen Hitchcock. Nemluvě o jedné z nejpřekvapivějších point, jaké jsem kdy zažil. Odhlédneme-li od spoilerů a hypu. Dokonalé filmové řemeslo a stoprocentní zábava. Aby ale bylo PSYCHO v moji topce, muselo by mě chytnout za srdce celé, ne jenom Norman Bates.

King Kong (2005)

Asi napotřetí začínám vidět nekomplexnost a přeplácanost taky. Jackson už si o sobě moc myslel, neklečel před látkou na kolenou a vznikla tato tří hodinová hitparáda počítačových triků a modrých oči Naomi Watts. Přesto nejdu pod 4*, protože každá scéna je úplně vyhračičkovaná.

Braindead - Živí mrtví (1992)

Prostě kult gore maniaků, aj komediálních maniaků. Film, který určil můj nejoblíbenější žánr. Nejkrvavější film v celé historii a zároveň něco nehorázně zábavného. Vyhoupl Jacksona do mojí top a od okamžiku, kdy jsem to viděl už nechodím do zoo, nepřibližuju se k sekačce na trávu ani nejím pudink. Tfuj. :)