Jurský svět (2015)

Mám tomu dát tři hvězdy nebo čtyři? Já fakt nevím. Začnu negativně. Většina vztahů mezi postavami je jakoby vylhaná, zbytečná, šablonovitá, nepřesvědčivá a pro film zcela zbytečná. B. D. Howard je ve filmu zcela nepodstatná (i když na konci jí jednu důležitou roli přisoudili) a celkově jsem měl pocit, že je tam spíše kvůli genderové vyváženosti. Chris Pratt se ze sebe snaží udělat velkého "macho mana", ale já mu to prostě nevěřím - ruky od těla, vzdouvající se hruď, atp. nejenže nestačí, ale působí značně nepřesvědčivě na rozdíl od role Starlorda, která mu sedla jak nočník na prdel. "Důležitou" složkou klišodního koktejlu je dvojice super schopných (opravit auto je pro americké teenagery hračka) dětí s naprosto zbytečnými náznaků vyvíjející se sexuality (kamkoliv se mladý nevysexovaný klučina postaví, tam na něj zírají náctileté krasavice a jednu má navíc doma). Celý scénář je snůška jednoho klišé za druhým. Když k tomu přijdu, že se scénář stával s rostoucím časem značně odtrženým od reality, nemohu říci, že by lidé na něm pracující udělali dobrou práci. Seskupení postav a jejich charaktery jsme už viděli v různých filmech tisíckrát. A také samozřejmě stejně jako Jurskému parku ve filmu už nestačí jen tradiční "nudní" dinosauři, ale je třeba vytvořit něco horšího a nebezpečnějšího (zklamáním pro někoho může být, že si tvůrci moc nepohráli s těmito schopnosti a nevyužili jich.) Také 3D je už občas docela problém - například helikoptéra už nevypadá jako helikoptéra, ale pouhá dětská hračka na dálkové ovládání. Na druhé straně, když zazněla na začátku hudba Johna Williamse propad jsem přece jen nějaké nostalgii. Jako celek - po vypnutí mozku - je možné se na to podívat a být vcelku spokojený. V režii žádný zásadní nedostatky nejsou. Dinosauři, ač už vypadají celkem bez života, ale jsou uděláni kvalitně. Akce je tam celkem slušná. Je to těžké rozhodování, ale budu pozitivní. :-)

Krvavý sport (1988)

Generace současných dvacátníků vyrůstala s Harry Potterem, my - generace dětí narozených v 80. letech vyrůstala na těchto filmech. Je to tupé, "herci" neuvěřitelně přehrávají, ale svým způsobem to je zábavné. Nedá se říci, že bych někdy byl nějak zásadní fanoušek těchto filmů, ale jako hodně malinkej ve VHSkové době jsem většinu z toho, co k nám přišlo, viděl. Čili - nějaká nostalgie tu je, ale to je tak vše. Život jde dál. :-)

Kapitán Phillips (2013)

I když jsem věděl, že ho zachrání, tak jsem po celý film téměř nedýchal.

V hlavě (2015)

Mělo to emoce (bylo by špatné, kdyby nemělo, když to je o emocích), mělo to nápad, pro děti to je i poučné, ale pro plné hodnocení tomu něco chybělo. Ale uvidím, až shlédnu na BR - možná ještě půjdu s hodnocením nahoru. Jinak to je další 3D film bez 3D.// Po shlédnutí na BR jednoznačně 5 hvězdiček. Jenom doufám, že bude další díl a ten bude více o komunikaci mezi postavami (viz scéna u stolu).

Fontána (2006)

Nebudu tvrdit, že tomu celému rozumím, ale ono je to natočené tak, že člověk ač tomu úplně nerozumí, něco pociťuje. Málokterý film se mě tak dotkl jako tento. Režie je skvělá, vizuální stránka ještě lepší a vše je podbarveno neskutečně krásnou hudbou, kterou spolu Vangelisovým Blade Runner považuji za to nejlepší, co kdy kdo k filmu napsal. Nejvíce mě zaujala linie, kdy Hugh bezmezně milujíc Rachel poslední chvíle jejího života věnuje honbou za nedosažitelným lékem a přichází tak o posledních chvíle, které mohou být spolu a vlastně jí v tom nechává samotnou. Film jsem poprvé viděl téměř přesně před pěti lety. Dal jsem mu tři hvězdičky. Po pěti letech jsem mu dal šanci znovu, ale dívám se na něj úplně jinýma očima a za poslední měsíc jsem ho viděl pětkrát. Nevím, co se ve mě změnilo, ale nyní nemohu dát jinak než plný počet.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Žádný Michael Bay, žádný Justin Lin, ale sedmdesátiletý dědula George Miller je zatím autorem nejlepšího akčního filmu tohoto tisíciletí. Když jsem poprvé před lety zaslechl, že se Miller vrací a natočí dalšího Šíleného Maxe, nijak mě to nezaujalo, spíše jsem si poklepal na čelo, protože původní trilogie mi vždycky přišla hodně slabá. První díl je jen koncentrovaná nuda, druhý díl byl nejlepší, ale stále poměrně slabota (i když uznávám, že závěrečná honička nebyla špatná na tu dobu), třetí díl bylo opět bahno. Co tedy očekávat od režiséra, které od té doby natočil sice skvělé Čarodějky z Eastwicku, ale poté slaboduché Happy Feet a cosi o praseti. Nicméně z upoutávek jsem začal být nadšený a nemýlil jsem se - je to fakt skvělý akční film, který se rozjede už v první scéně a zvolní jenom asi na deset patnáct minut; jinak to je kulervoucí akce za akcí. Jediné, co bych možná trochu vytknul, je, že mi akce na začátku přišla lepší jak akce na konci. Ale to je jen detail. Jinak to hýří neuvěřitelnou kreativitou a naprosto špičkovou režií. Celý svět je vybudován naprosto dokonale a i kostýmy mají úplně jinou kvalitu (ty v původní trilogii patrně nakupovali v sexshopu). Takže závěr: milovníkům akce doporučuji.

Země zítřka (2015)

Nechápu, proč lidi, kterým se líbí něco, co se obecně moc nelíbí, musí začít zdůvodňovat svůj názor tím, že začnou drbat do ostatních, místo aby jednoduše napsali, co se jim líbilo a proč. :-)

Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Uplynulo už dvacet let od doby, kdy jsem jako teenager (či dítě) sledoval první díl, který jsem měl v té době celkem rád. Dneska už bych to asi nedal, ale že by to bylo tak odporné jak tento film. Více tuposti, více hnusu (zátka na první menstruaci, scéna v domově důchodců, "Hawking", atp.). Ne, fakt to nedávám.

Hooligans (2005)

O Hooligans nevím vůbec nic a tak nevím, nakolik to odpovídá zkušenosti. Vcelku však jde o velmi slušný snímek, který stojí za zhlédnutí.