Takoví normální zabijáci (1994)

Fascinace násilím se mi pámbu zaplať nejen vyhnula, ale ani mne nefascinuje. Nepřijde mi objevné natočit film o tom, jak někdo někomu rozbíjí držku. Prvoplánově hloupé, bez myšlenky. Možná to není špatně natočené (proto dvě hvězdičky), ale ani děj, ani žánr není moje doména a neumím se tvářit, že je to cool. A jestli to není o násilí a myšlenka je hlubší -mimo mé omezené černobílé vnímání - tak se omlouvám za vlastní blbost, ale pak nechápu, proč tam to násilí vůbec je. Nebudu se tvářit, že ten film je hlubší, než vypadá - v tomto případě není.

Spalovač mrtvol (1968)

Jestli jsem se někdy v životě bál u filmu tak to bylo právě u Spalovače mrtvol. Neskutečné.

Vražedná stěna (2008)

Opravdu silný zážitek. Uprostřed července jsem u filmu klepal kosu. Horolezecká část dle mých chabých zkušeností občasného amatérského lezce úžasně realistická a nemá chybu. Postava Benno Fürmanna (Toni) je trochu mirkodušínovská, ale já Toniho Kurze neznal tak nemám co kafrat, čert ví, třeba byl opravdu takový. Film se snaží ukázat Kurze a Hinterstoissera maximálně apoliticky, kluci, ač ve wehrmachtu, dokonce odpovídají na "Heil Hitler" přátelským Grüss Gott. Horolezecká část filmu se relativně pevně drží historických událostí, resp. popisu celého podniku tak, jak to uvádí Heinrich Harrer v knize Bílý pavouk. Ono není divu, příběh je to tak úžasný, že scénáristovi už moc prostoru na vlastní tvůrčí invenci asi nezbylo. Nádherný film. Nutnost pro každěho, kdo je rád v horách.

Oběti a vrazi (2000)

Moc se mi to líbilo. Film má úžasné exteriéry (aby ne, točil se ve dvou nejkrásnějších městech republiky) a vynikající obsazení. Ivana Chýlková a Karel Roden v jednom filmu je kombinace, která se neodmítá (no, ehm, dobře, možná až na ten čas Dluhů...), a to platí u tohoto filmu dvojnásob. Andrea Sedláčková se mi zatím trefuje do vkusu stoprocentně. Postavy jsou hluboce propracované a jejich jednání (v rámci možností) promyšlené. Hudba sedí do filmu - větší část exteriérů je z Poličky, rodného města Bohuslava Martinů. Rozhodně v mých CZ top 100.

Mechanik (2004)

Asi nejlepší film, co jsem s Balem viděl. Originální a skvěle zahraný. Plus skutečnost, že Bale pořádal během natáčení měsíc v kuse obrovské hostiny o jednom jablku, filmu dodá démonický nádech. Vypadá jako já na střední škole. Vypadá, jako kdyby zemřel tak dvacet minut před začátkem filmu. Vypadá, jako by se potřeboval vyspat... "I can't sleep" "Oh, honey, we all get insomnia from time to time." "Stevie, I haven't slept in a year."

Dokonalý trik (2006)

Nemůžu si pomoct, pro mě to byl průměrný film s dobrým Balem. Neřekl bych, že jsem byl od pánaboha obdařen nekonečným intelektem, přesto mi u tohoto filmu přišlo, že snad každý větší obrat v ději se dal snadno předvídat. A polopatické vysvětlování na konci by se snad taky dalo zkomponovat elegantněji. MEMENTO byla úplně jiná liga.

Oběti - Hadí tanec (2005) (epizoda)

Uf! Velmi vážné téma zpracované tak, že mi běhá mráz po zádech ještě teď. Ivana Chýlková je zde skvělá (to ona všude) a Alois Švehlík natolik přesvědčivý, že ho ke konci filmu prostě budete nenávidět. Podařený televizní film na podařený nedělní televizní večer.

Na vážno (1997)

Nesmírně zajímavý film, kde je snad každá postava někam ujetá. Člověku se podbízí dojem, že studovat v Británii v osmdesátých letech psychinu zaručovalo minimálně lehkou formu schizofrenie. Film v pomalejším tempu vypráví o dvou kamarádkách - spolubydlících ze studií - a o lidech, se kterými se obě i každá zvlášť setkaly. Těžko psát cokoliv dalšího. Jemný, pocitový film. Silné čtyři hvězdičky.

Fešák Johnny (1989)

K filmu mě původně přilákalo pouze obsazení – film s Forrestem Whitakerem jsem si zkrátka nemohl nechat ujít. O ději jsem dopředu neměl ani páru (nevěděl jsem ani žánr, i když pravda, například komedii jsem od Whitakera nečekal), takže jsem sednul a koukal. Počáteční melodramatická zápletka filmu o ublíženém quasimodovi nastolila pomalé tempo, které si film udržel až do konce. Netvrdím ale, že je to tolik na škodu – nemusí pořád bouchat granáty a střílet samopaly. Výborní herci, stopáž akorát. Celkově mírný nadprůměr, stojí za vidění už jenom kvůli mistrovství Whitakera a Morgana Freemana. Trochu jsem postrádal větší charakterovou rozmanitost - záporácí jsou záporní a klaďáci kladní. Nic nového pod sluncem. Kdyby Walter Hill počkal s filmem dvacet let, nemuseli mít maskéři s Rourkem tolik práce...