Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Absolutně nechápu vysoké hodnocení tohoto novodobého kýče. Opět jsem viděl pouhou hollywoodskou šablonu: tisíce efektů bez překvapení a výraznější myšlenky. Je to konzumní výrobek nejvyššího kalibru, jenž zaujímá hordy povrchních filmových nadšenců.

Welcome (2009)

Mám rád filmy, co ve mně dokáží něco změnit. Welcome se snaží bořit předsudky na ilegály, přibližuje životy těch, které máme tendenci nazývat parazity. Láska Bilala je krásná a tragická zároveň, opět se zde ukazuje nemožnost vymanit se z rodinných kulturních tradic východu. Nyní i já bojuji se svými předsudky proti přistěhovalcům a vím, že můj pohled se mění. Francouzská kuchyně má stále co nabízet.

V jednom ohni (2008)

Obsah se mě dotkl, dokonce mě to v mnohé inspirovalo, ale po filmařské stránce tomu ještě mnohé chybělo. Přesto příjemný zážitek.

Až tak moc tě nežere (2009)

Celkem zábavné, ale žádná výrazná myšlenka. Jsou to moderní ústřižky dobře sedící k mentalitě dnešní společnosti.

Napola: Hitlerova elita (2004)

Opět ukázka, že Němci jsou schopni produkovat silné snímky a v tomto případě třeba ukázat i pohled na filmařsky opomíjenější stránky válečného tématu. Proniknutí do drsné nacistické dílny budoucí elity národa pro mě byl podnětným. Kladu si otázku, zda bych dokázal udržet zdravý rozum pod tak nátlakovou propagandou, které již podlehlo celé okolí... Nevím, ale obdivuji každého, kdo to dokázal.

Mys hrůzy (1991)

To je poprvé, co vidím Scorseseho podlehnout klišé podobně šablonovitě vyráběných snímků. Začátek byl slušný, ale závěr filmu absolutně v ničem nepřekvapil, dokonce bych se ho nebál nazvat hloupým. Upjatost a nuda se z posledních záběrů dala krájet v podobě dřevorubeckých krajíců. A kdo byl vlastně Max Cady? Člověk zocelený 15 lety vězení do nadlidské síly, nebo stvůra z pekla? Spíše bych postavu s takovými super schopnostmi chápal v komiksu. Scorseseho uznávám jako jednoho z nejlepších režisérů, ale tentokrát šlápl vedle.

Bílé peklo (2001)

Po zhlédnutí jsem film srovnával s Útěkem ze Sibiře, který mi svým zpracováním přišel autentičtější, ať už šlo o zobrazení gulagu, samotného putování i vykreslení charakterů. Nicméně téma filmu je silné, poutavé samo o sobě, což tvůrcům zlehčuje práci a není tak třeba tolik filmařského umění jako u snímků s méně poutavým námětem. Dalo se z toho vyždímat víc, přesto hodnotím kladně.

Libanon (2009)

Po skončení projekce jsem se Samuele Maoze ptal, jak uvažoval v situaci, kdy jeho tank mířil na dům s civilisty a teroristy zároveň. Odpověděl, že v takové situaci člověk myslí jen na to, aby přežil, soucit jde stranou. Velmi autenticky předaný syrový zážitek z jedné z mnoha válek.

Opilí láskou (2002)

Komorní film hodící se do filmového klubu. Plyne pomalu a tiše, takže divák má spoustu času přemýšlet nejen nad samotným filmem, ale třeba se pozastavit i u sebe. Adam Sandler podruhé v nezvyklé roli (první Volání o pomoc) opět nezklamal a ukázal, že má potenciál hrát i vážné role.

Střihoruký Edward (1990)

Johnny Depp je opravdu dobrým hercem, ale nemůžu se jeho výkonem strhnout k nadprůměrnému hodnocení, jako to dělají mnozí, což pak zásadně zkresluje hodnocení. Opět to bylo plné klišé a děj byl šablonovitě předvídatelný, moc tvůrčí invence v tom nesptařuji. Je to zkrátka průměrné.