Gorily v mlze (1988)

Citlivé spracovanie silného príbehu o krutosti človeka voči prírode so skvelou Sigourney Weaver v hlavnej úlohe. Krásny film vnútronej sile, prírode a neustálom boji. Vďaka tomuto filmu môžeme obdivovať život, prácu a odhodlanie Dian Fossey a pochopiť svet horských goríl.

Po přečtení spalte (2008)

Cynizmus, sarkazmus a čierny humor. To sú poznávacie znamenia diel bratov Coenovcov. Aj napriek tomu, že Burn After Reading nesie všetky tieto známky, akosi za svojimi predchodcami nestačí. A to aj napriek tomu, že disponuje tak skvelými hercami ako John Malkovich, Brad Pitt alebo George Clooney. Stále je to nadpriemerný film, od Coenovcov iný ani nemôže byť. Ale u nich sme zvyknutí predsa len na niečo viac ako 4*.

Králova přízeň (2008)

Vcelku zhustený a možno až príliš skrátený príbeh o snáď najzaujímavejšom a najkontroverznejšom kráľovi v dejinách Veľkej Británie. Osudom kráľa aj celej krajiny hýbe jedna žena - Anne Boleyn, ktorá nielenže pre káľovu priazeň zradí svoju sestru, ale pre svoju ctižiadostivosť zaplatí životom. Film samotný je celkom zaujímavý a rozhodne nenudí. Nesnaží sa však udalosti na plátne príliš vysvetľovať a celý proces založenia Anglikánskej cirkvi a odpútania sa od Ríma podstatne zjednodušuje. To však ani nesľubuje. Pri sledovaní The Other Boleyn Girl si skrátka budete užívať zaujímavý kráľovský príbeh a herecké umenie Natalie Portman a Scarlett Johansson.

V moci ďábla (2005)

Tento film nemá originálny námet. Nemá ani originálny záver. Má ale Lauru Linney a Jennifer Carpenter. Tá prvá má na svedomí ľudskú a čiastočne aj racionálnu stránku celého filmu. Tá druhá má zasa na svedomí všetky zimomriavky, zľaknutia a strach, ktorý Vás premôže pri sledovaní tejto snímky. A Tom Wilkinson im skvele sekunduje. Vďaka týmto trom hercom a výbornej hudbe predsa len dávam 4*. Už dávno som tu nebol horor, pri ktorom by sa človek naozaj bál.

Nějak se to komplikuje (2009)

Komédia s originálnym námetom. Jej prevedenie na plátno je už o niečo horšie. Hoci hlavní hrdinovia sú reálne vykreslení aj dobre zahraní (Alec Baldwin exceluje na celej čiare a Meryl Streep je výborná), vedľajšie postavy sú nevýrazné, akoby "do počtu" a dej takmer nikam neposúvajú. A ani vtipy nie vždy vyšli tak, ako mali. Napriek tomu je to svieži závan v romantických komédiách.

K-19: Stroj na smrt (2002)

Ďalší film zo zaujímavého a príťažlivého prostredia ponoriek. Tentokrát ide o ponorku, ktorá mala byť vojenská, ale nikdy sa boja s nepriateľom nedočkala. Aj tak sa na jej palube odohral strhujúci príbeh a jej posádka nakoniec musela bojovať o prežitie so samotným plavidlom. Napínavý thriller s menším množstvom akcie, ktorý kladie dôraz skôr na atmosféru, detaily každej situácie, osudy jednotlivcov a ich individuálnej dôležitosti v jednom súkolí ich spoločnej existencie na palube ponorky. Film stavia predovšetkým na hereckých výkonoch a postupne vystavanom napätí.

Hon na ponorku (1990)

Hustá atmosféra, napätie, ktoré by sa dalo krájať, príťažlivé prostredie vojenskej ponorky a hrozba medzinárodného konflitku. Keď si k tomu pripočítate perfektné herecké výkony snáď všetkých zúčastnených na čele so Seanom Connerym, výbornú hudbu a dejové zvraty trpezlivo a premyslene dávkované, na konci rovnice Vám vyjde perfektný film.

Ponorka U-571 (2000)

Vojnové filmy o ponorkách musia mať predovšetkým originálnu zápletku a napínavý dej. O zaujímavé prostredie je dopredu postarané :). Tieto všetky atribúty U-571 má. Trošku pokrivkáva na nedôveryhodnosti samotného námetu. To však naplno vynahrádza akcia, napätie, perfektná hudba a zvuk a nadpriemerné herecké výkony hrdinov. Harvey Keitel odviedol tradične dobrú prácu. Celkom milo prekvapil najmä Matthew McConaughey, ktorý "zahodil" sladký imidž a nahradil ho príjemne serióznym výrazom ostrieľaného námorníka v nečakanej úlohe. Jednou vetou výborný akčný vojnový film, ktorý je svojím poňatím udalostí 2. svetovej vojny predovšetkým americký. To však neznamená, že nestojí za to.

Titanic (1997)

Monumentálny, veľmi kvalitne a technicky zdatne natočený a v podstate veľmi jednoduchý príbeh o snáď najznámejšej katastrofe novodobej histórie. Titanic je veľkofilm v každom zmysle slova. A James Cameron so svojím puntičkárstvom a zmyslom aj pre najmenšie detaily spravil takmer perfektnú prácu. Čo ma však trochu rozptyľovalo je až pridlhá stopáž filmu a vedomé a úmyselné presladenie príbehu o spoločensky nerovnej láske, ktorá mohla byť životnou. Keby bol film skrátený na úkor romantickej roviny deja, vôbec by mu to neublížilo. A samozrejme, že som si na konci poplakala. (Ktorá žena nie?) A to aj vďaka výbornej hudbe a perfektným hereckým výkonom všetkých zúčastnených. A Titanicu ďakujem aj za objavenie Lea a Kate pre komerčný svet. Z oboch sú dnes prvotriedne a uznávané herecké megahviezdy (viď napr. Revolutionary Road).

Hamlet (1996)

Shakespeare vo svojej rýdzej podobe. Kenneth Branagh oživil jeho dielo na filmovom plátne s veľkou úctou k majstrovi. Zamotaný príbeh plný lásky, zrady a pomsty snáď asi nešlo vernejšie zobraziť. Nikdy nebola silnejšia Hamletova túžba po pomste, Claudiova márnivosť ani Oféliino šialenstvo. Oceňujem najmä výkon samotného Branagha a Kate Winslet.