Všude dobře, proč být doma (2009)

Film na pohodu. Mendes umí nastavit příjemnou nenudící atmosféru. Dva mladí nesezdaní, cestující Amerikou, hledají domov pro svého budoucího potomka. Prvotní plán zakotvit někde poblíž známého, nebo příbuzného selhává, každý z navštívených je totiž vlastníkem nějakého problému a ten ústřední dvojici nedovoluje setrvat v jejich blízkosti delší než nezbytně nutnou dobu. Jejich cesta je proto dovede ke kýženému poznání, že nejlépe jim bude samotným se svým potomkem a svojí láskou. A ta nemovitost se vždycky nějaká najde. Mendes dokázal plynule a bez zádrhelů střídat pomalé a rychlejší tempo, černokomično (malý chlapec " rdousič" opravdu pobavil ) a silné dramatické momenty aniž by upadl do patosu či nudy ze stokrát již řečeného. Skvělá hudba i herci. Tomu filmu vlastně není co vytknout?

Motýl na rameni (1978)

Výborně zmatečná žánrovka osmdesátých let, kde do posledních chvil netušíte co, kdo a proč hraje s panem Venturou jakousi prapodivnou hru. Výborně ztvárněné prostředí Barcelony (špinavé ulice, oprýskané zdi, davy hlučících lidí ) i samotné atmosféry filmu podkresluje syrový thriller, který nedokáže ani minutu nudit.

Černá smrt (2010)

Středověk, po stovkách zabíjející choroba, strach z nepoznaného, kdy i ten nejodpudivější skutek je ti prominut pokud ho spácháš ve jménu boha. Film samotný je spíše žánrovou tuctovkou než nějakým výpravným veledílem přičemž u středověku se to jaksi samo nabízí. První polovina ještě dokázala bavit, ale to bylo hlavně z výše jmenovaných důvodů, kdy je člověk ještě plný očekávání co se z výpravy za neznámem nakonec vyvrbí. To co z toho nakonec vzešlo se dá nazvat bojem pošuků, proti druhým pošukům. Prim samozřejmě hraje víra. Nakonec se ukáže, že ten, který se jevil pošukem nejmenším se v epilogu vyjeví mega pošukem.

Testament mládí (2014)

To co se zpočátku jeví jako milá romance z britského venkova se postupem mění v silný "mementozní" protiválečný film v čele s úchvatnou Alicií Vikander. Svojí autentičností lze snímek zařadit i vedle takového protiválečného velikána jako je Na západní frontě klid. Vera Brittain musela být opravdu silnou osobností. Jen člověk takových vlastností se dokáže vyrovnat se smrtí tří velmi blízkých osob aniž by utrpěl velkou psychickou újmu a následně o tom ještě napsat bestseller.

Rivalové (2013)

Precizně dávkovaný film o dvou pilotech F1 z doby kdy se ještě opravdu jednalo o opravdové závodění na maximální možnou míru rizika. Howardovi se výborně vyvážit jak sportovní, tak osobní motivy obou hlavních hrdinů. Vše je skvěle nadávkováno, ničeho není tolik, aby to dokázalo nudit. Dvě cesty, dvou naprosto odlišných osobností a jeden velký cíl.

Ghoul (2015)

Film o kterém bych ještě před sedmy lety neváhal mluvit v superlativech. Nyní je postižen stejně jako ostatní found footage horory jistou vyčpělostí. Nic na tom nezmění, čeští tvůrci a ani to, že já tento hororový žánr ještě zcela nezavrhl.

Noční běžec (2015)

Panové Henry a Edsel Fordovy by žasli co s jejich pásovou výrobou dokázal udělat Hollywood. Máme zde totiž další kousek z produkce akčních thrillerů, který jen pramálo vybočuje z žánrových mantinelů této kategorie. Někde přidaný šroubek či matička a někde zase něco ubráno. Celkový dojem nemůže být tudíž jiný než průměrný.

The Frame (2014)

Miluji ty filmy u kterých se dvě hodiny motáte v prapodivném bludišti, kde absolutně netušíte co a proč na Vás čeká za dalším rohem a po dvou hodinách se dostanete k cíli jen proto, aby jste zjistili, že jste opět na začátku. A je jedno zda to nazvete mindfuckem nebo myšlenkou autora " Mysli si co chceš já na tebe seru".Výborná, hudba, scénář, režie. Výborný Jamin Winans. No a mně nezbývá nic jiného než si někde obstarat Ink.

Hodinový manžel (2014)

Dva -tři drobné úsměvy na mé tváři bohužel dobrou komedii nedělají. Některé sekvence navíc silně zapáchaly duchem madam Poledňákové.

Spring (2014)

Spring je přesně mým šálkem kávy. Horor jen stěží, spíše romantika s okultními prvky (ale ty vem čert). Pomaloučký film v krásné sicilské lokaci, který vás do posledních chvil dokáže napínat. O síle lásky toho bylo již natočeno hodně, ve Spring však tato síla čelí těm nejtemnějším barierám. A právě to hledání cestiček obou hlavních protagonistů jak se přes tuto bariéru dostat dělá tento malý film velkým.