Čtvrtý druh (2009)

Mám rozporuplné pocity. Na jedné straně lákavé téma, kvůli němuž jsem se na film hodně těšil. Na straně druhé výsledek, který toto téma o únosech mimozemšťanů zabíjí. Filmové zpracování je současně prošpikováváno "skutečnými" záběry, což mě častokrát štvalo. Proti sobě tak stojí filmová vložka, která se snaží přehánět tu "skutečnou" a opačný postoj tvůrců, že někdy méně znamená více. Což ve výsledku znamená asi toto: dva pohledy na jednu věc, přitom ten filmový přeháněním navnaďuje diváka, aby pak ten "skutečný" ve finále převzal iniciativu s tím, že v nejočekávanější chvíli se pokazí obraz a to nejlepší divák prostě neuvidí. Když už teda tvůrci dávají divákovi odpovědi přes "špinavé sklo", tak proč ho někdy neumíjí, aby z toho něco měl. To, že kladou důraz na autentičnost...pche... na to jim kašlu. To mohli zrovna pustit jen ty "pravé" vstupy, po nichž bych si alespoň nepřipadal tak ošizený jako teď. 40%

Zlo přichází z hlubin (2005)

Jediným největším kladem tohoto hororu je námět. Ten se bohužel utápí v podprůměrném zpracování, kde ho ke dnu stahují herecké výkony, efekty zatopené vesnice uprostřed přehrady či bazénu a celkový televizní look. Záchrannou vestou mu tak nejsou ani docela povedené masky a hlavní záporák, jenž by si zasloužil větší pozornost než jaká se mu dostala. Brian Yuzna má na víc a tento horor se mu nepovedl. A když pomyslím na tu možnou atmosféru, kdy na nic netušícího potapěče nebo plavce číhá cosi neznámého, tak mě přejímá daleko větší pachuť, než jakou si tento snímek možná zaslouží. 30%

Peklo s princeznou (2009)

Na to, jaké pohádky se u nás v této době natáčejí, jsem s Peklem s princeznou spokojen a trošku i překvapen. Mádl s Voříškovou sice nemají až zase takový prostor, jak by se na na hlavní role patřilo, ale to vůbec nevadí, protože ostatní známé herecké tváře je plně nahradí a někdy i zastíní. Ono taky co na kladných postavách hrát, že? Proto jsem se více soustředil na peklo. Martin Stránský a jeho podřízení vypají pěkně a pekelné triky taky nejsou nakonec k zahození (až teda na tu plazmu :-)) ). Dokonce jsem při sledování neměl ani ten přetrvávající pocit studu nad ztrapňováním se herců. Tentokrát jsem měl problém jen s několika málo postavami. Hlavně teda s vodníkem, který při zpětném pohledu bohužel sloužil jen jako pomocná berlička scénáristy, jak posunout děj blíže konci. A potom se mi nelíbili ti malí a přeslazení čerti. Ale jinak spokojenost. 70%

V řetězech (2006)

Samotný námět je docela zajímavý a Samuel L. Jackson zdatně sekunduje polonahé Christině Ricci. Jenže z filmu postupem času vyprchala atmosféra a já dostal panický strach z happy endu. Naštěstí se na scénu vrátil Timberlake, díky němuž jsem až do konce zůstával v pozornosti. Slabších 70%

Ruslan (2009)

A cenu za největší zbytečnost získává ... film Ruslan a Steven Seagal. Ano, vím Stevene, není to Oscar. Ale aspoň něco, když ne nic. Ano, přesně to jsem chtěl říct ... nic. Nic k tomuto filmu nejde říct, a proto se raději pozdržím poznámek, protože bych musel být sprostý. Jedna hvězda pro Seagalovu neutuchající vášeň v natáčení dalších a dalších blbostí tohoto typu. Doufám v to, že alespoň jednou natočíš něco, co by mělo úroveň tvých slavných filmů, ale asi se toho nedožiju.

C.H.U.D. (1984)

Typické béčko 80. let strouhané na ošuntělých videokazetách. Sem tam vtipné hlášky, někdy dokonce i dialogy. Jinak je scénář plný klišé a neuvěřitelných situací, v nichž se potencionální hrdinové setkávají za značně náhodných okolností, monstra jsou natolik silná, že jim v jednom záběru nedělá problém projít zdí a v druhém se zapotit při vyrážení obyčejných dřevěných dvěří. Hudba přehání hororové pasáže jak to jen jde a masky jsou příjemně nechutné. S atmosférou tento snímek problém také nemá. Co víc od toho chtít?!! Možná kdyby se přitvrdilo v gore, byl bych spokojenější (jsem zvědav co je v director´s cut). 60%

Křižovatka osudu (2007)

Lehce nadprůměrné komorní drama, kterému bohužel chybí nějaký větší zvrat a trošičku odvážnější či osobitější přístup režisérky. Jakoby Eastwoodová přijížděla na křižovatku a nevěděla jak dál, tak jela prostě rovně. Ale na to, že je to její první film jsem s výsledkem spokojený. Kevin Bacon, Marcia Gay Harden a Milese Heizera hrají na jedničku. 65%

Pobřeží moskytů (1986)

Pobřeží moskytů je dobře rozjeté, stavění a modernizování vesnice kdesi v džungli taktéž... zlom přichází někde v poslední třetině, kdy film začíná působit tak trochu natahovaným dojmem a Weir už jakoby neměl co říct... Naštěstí to někdy za něho řekne nádherná džungle, kamera a herci v čele s Harrisonem Fordem, který výborně hraje tak trochu fanatického blázna s pokřivenými měřítky hodnot, jenž se zprvu mohly zdát jako ty správné. 70%

Kukuřičné děti (1984)

Toto byl první film a zároveň poslední originální videokazeta, kterou otec koupil k našemu, kdysi novému videu. Ještě teď vzpomínám v nostalgickém opojení na ten rychlodabing, díky němuž měla spousta filmů svoje kouzlo. Jako děcko jsem tento horor hltal, ale dnes, už se střízlivýma očima musím říct, že Kukuřičné děti nejsou tak dobré jak za mlada. Opuštěné, kukuřičnými poli olemované městečko má věru dobrou atmosféru, ale k dokonalému zážiku mě k tomu opravdu něco chybělo. Potěšila mě sympatická hlavní dvojice (Horton a Hamiltonová) a ten zrzavý buran. Nostalgických 70%, jinak bych to viděl tak o dvacet procent míň.

Vražda prvního stupně (1995)

Toto drama ze soudního procesu je pro mě velkým překvapením a je výborně vygradováno až do finálního ortelu. Kevin Bacon svoji roli psychicky zlomeného a narušeného vězně, jenž šel sedět do Alcatrazu za krádež pěti dolarů a z nějž dozorci po pokusu o útěk udělali trosku a vražedný nástroj, zvládl s bravurou. Ostatní hlavní herecké hvězdy (Slater a Oldman) také nezklamaly. Takže 30% příběh, režie a finále + 40% výkon Bacona + 20% Slater a slizký Oldman = 90% drama, které stojí za to vidět.