Addamsova rodina (1991)

Na celovečerní debut výborné. Tohle naprosté ignorování všech společenských norem ze strany Addamsových fakt žeru. Nejen pro morbidní atmosféru, výbornou stylizaci a dokonalý timing gagů je tohle jedna z nejlepších komedií první poloviny devadesátých let. Sonnenfeld věrohodně adaptuje comicsové postavy do hraného filmu, u dvou Addamsovic dětí mu to jde ještě o krapet lépe..

Addamsova rodina 2 (1993)

Tohle naprosté ignorování všech společenských norem ze strany Addamsových fakt žeru. Pokračování snad ještě víc šlape, je pochmurnější a snad i morbidnější. Velkým bonusem je pak nový přírůstek.. a hlavně cokoliv z letního tábora!! Nejen pro morbidní atmosféru, výbornou stylizaci a dokonalý timing gagů je tohle jedna z nejlepších komedií první poloviny poslední dekády minulého století. Sonnenfeld věrohodně adaptuje comicsové postavy do hraného filmu, u dvou Addamsovic dětí mu to jde ještě o krapet lépe..

À Deriva (2009)

Nikdy nebylo lehčí podvádět a nikdy nebylo složitější udržet tajemství. Jsou prázdniny, pětičlenná rodina je tráví relaxem nedaleko brazilské pláže. Matka má často sklenku něčeho ostřejšího v ruce, otec je bohém, spisovatel, s dětmi má skvělý vztah. Leccos vnímáme očima dospívající dívky. A právě nejstarší dcera neustále poslouchá, že je ještě dítě, proto nemůže mnohému rozumět. Ona má ovšem problém leccos přijmout. Sama přitom prožívá své první vztahové krůčky. Režisér Heitor Dhalia nějaké ty kladné body nahání atmosférou, téma jako takové nikam zajímavě neposune. Nevěra tu byla, je a bude. A je patrné, že tomuhle extrémně rozšířenému aktu zoufale málo rozumíme. Komorní drama s výbornými hereckými výkony, včetně těch dětských. U už tehdy velmi půvabné Laury Neivy to platí dvojnásob.

Adoration (2013)

Tady bohužel až příliš snadno prošel nůž máslem.. Sledujeme zajímavou romanci od tvůrkyně Coco Chanel, z plátna je však mnohdy až zbytečně cítit sešněrovanost a zbrklost. Příběh je jasně narýsovaný, o citech a emocích jednotlivých postav se toho ale překvapivě moc nedozvíme. Scénář se totiž s „atraktivním“ materiálem popral v kostrbatém duchu červené knihovny, místy sice zkouší, kam až může zajít, v tomhle světě sakra velkých náhod to ale bude mít docela náročné. Autorský záměr jde stranou, chování postav můžeme chápat, ale se ztotožněním to bude obtížnější. Evropská režisérka Anne Fontaine předkládá komorní látku, která nakonec vyzní docela do ztracena. Už jen s ohledem na kvalitní výkony Naomi Watts a Robin Wright je to docela škoda!!

Aein (2005)

Tu a tam jsem byl k dějově prostému příběhu netečný, po většinu svého času mě ale naprosto pohltil. A to se asijské kinematografii u mě stává velmi zřídka.. Jeden obyčejný den se může proměnit v osudovou záležitost. Jedno pozvání na skleničku, chvíle rozpaků, trocha toho odmítání a nedůvěry a nakonec strasti i slasti mladé dvojice, propletené typickou korejskou barevností a silnou emocionalitou. A nebývale otevřenou sexualitou. Každopádně chvályhodné na tom celém je, že diváka velmi brzy začnou zajímat ony „předehry“ a „dohry“, které mu postupně odkrývají sbližující se dvojici. Vážně jsem se poddal emocím a s napětím sledoval postupné odhazování masek. Ústřední dvojice zvládá všechny polohy s přehledem a za použití civilních výrazových prostředků.. Uvěřitelná romance nejen o tom, jak to dopadne, když nehledáte partnera svých snů!! 80%

Aeon Flux (2005)

Bože, já věděl, že to nemám dělat.. ale stejně jsem si to pustil!! Æon Flux je podívaná, která vás žádá o jediné - naprosto rezignovat na logiku!! Navštívíte tak futuristický svět, ve kterém má zase prsty smrtící virus a.. na tom vlastně příliš nesejde!! Charlize to naštěstí ve skvěle padnoucí kombinéze neuvěřitelně sluší, i když stejně jako u jejích předchůdkyň absolutně nechápu, proč se do takové sračky nechala obsadit!! Bankovní účet je tu a tam zřejmě třeba oprášit.. Ostatní postavy jsou trestuhodně ploché, místy až směšné!! Akce je nepřehledná, děj je sypký až běda, originalita si společně s logikou vyšly ruku v ruce na výlet (i když příjemné interiéry se upřít nedají), ale společnou cestu s režisérkou Karyn Kusama zaručeně neměly!!

Aféra s náhrdelníkem (2001)

Víceméně průměrné historické (a zejména kostýmní) drama (s některými českými lokacemi) o tom, jak Francie směřovala ke své revoluci. Případné nedostatky ale povznáší soustředěné herectví krásné Hilary Swank, která své intrikářské hraběnce dodává ďábelskou upřímnost a věrohodnost!!

Aféra Thomase Crowna (1999)

Aneb Pierce Brosnan v letech, kdy měl ukrutnou jiskru v oku, samčí sebejistotu a slušné scénáře se u něj objevovaly častěji, než jednou za tři roky. Tentokrát vytáhl jeden o tom, kterak coby multimilionář krade. Teoreticky může mít všechno, ale golf holt není tak vzrušující jako promyšlený plán, jak čmajznout nějaký veleslavný obraz. Většinou má navíc tolik odvahy a drzosti, že ukáže na údajné pachatele. Klec možná sklapne až s příchodem vyšetřovatelky pojišťovny s tváří Rene Russo (jedna z jejích skutečných velkých rolí), která je chladnokrevná a cílevědomá a používá ryze ženských zbraní. Zlodějská čísla jsou slušná (pěkně mazaně a s elegancí), s romancí je to krapet horší. Vedlejší postavy jsou zanedbané, těm hlavním chybí větší tah ve vzájemné hře na kočku a myš. Celkově je prostě snímek takový uhlazený, ostřejší hrany a víc šťávy by mu náramně slušely. Akční specialista John McTiernan na režijní stoličce docela překvapil. Sympatická kriminální zábava na dlouhé večery.

Aféry - neuvěřitelné životní příběhy (2016) (pořad)

Kouzelné. Zvládl jsem díl, kdy do studia přišly dvě sestry, které si užívaly ve trojce s přítelem jedné z nich. A ten kanec je o jedné noci rovnou obě dostal do požehnaného stavu. Teď se od všeho distancuje a světe, div se, přijde i jeho čerstvá známost. Barrandov jede. Jen se obávám, že někteří slabší diváci si asi myslí, že dotyční to celé nehrají. Někteří komparzisté jsou překvapivě docela přesvědčiví.

Africká Královna (1951)

„Díky autoritě svěřené mně císařem Vilémem II. vás prohlašuji za manžele. Pokračujte s popravou!“ Ačkoliv je zápletka známá ze starších filmů, jiskřivě vtipnou atmosféru dotváří suverénní duo Hepburn – Bogart. Filmová klasika o tom, kterak se stará panna a sestra zesnulého misionáře spojí z nouze s milovníkem ginu a kapitánem bárky zvané The African Queen. Ze slovních šarvátek nakonec vyvstane nečekaně pevná láska. Neotesaný Humphrey Bogart mi přijde o krapet lepší a po právu si vysloužil svého (ano!) jediného Oscara.