Muž, který nebyl (2001)

Další velmi zajímavý film z dílny bratrů Coenů. Ti umějí proklatě dobře vyprávět takovéto příběhy s nevšedními postavami a to bez výpomoci klišovitých prvků. Vizuální tón , který zvolili pro tento film perfektně zapadá k jeho charakteru. Černobílý obraz s pomalými nájezdy kamery krásně podkresluje atmosféru postupně se rozvíjejícího děje kolem jedné přehlížené postavy. Charakter flegmatického cynika s věčně zapálenou cigaretou, jenž doposud proplouval kanálem života téměř bez povšimnutí, si buď oblíbíte nebo vás jeho laxní pohled na svět unudí k smrti. To je pravé umění. Uchopit příběh osobitým způsobem a dát mu takovouto krásnou černobílou formu bez ohledu na to, že to určitou skupinu diváků odradí.

Insomnie (2002)

Slušný thriller , jehož kvalita stojí nejen na poměrně vydařeném scénáři se zajímavou zápletkou , ale především na vynikajících hereckých výkonech. V čele s nepolapitelným Al Pacinem a jeho ,,svěžím" výrazem v obličeji, jenž nám vždy připomene důležitost spánku. V těsném závěsu se drží Robin Williams, jenž protentokrát vyměnil svůj úsměv filantropa za úsměv bezcitného vraha a neudělal chybu. Ambiciózní a sexy mladou policistku ztvárnila Hilary Swank. Myslim , že dokonce velmi dobře. Přece jenom byla ambiciózní i sexy, co bych mohl chtít víc. Filmu nechybí Nolanovské napětí ani svižný děj. Myslim , že už jenom pro toho Al Pacina stojí za to zůstat chvíli vzhůru.

Brazil (1985)

[TOP10]Epochální obraz trpké budoucnosti , jemuž vládnou despotičtí úředníci a lidé povětšinu času plní funkci podřadných psacích strojů. Všechno funguje podle směrnic , které diktuje striktní systém. A co se stane , když systém selže? A o tom je tento film. Většina postav jsou jen matné bezpáteřní loutky ovládáné nesmyslnými pravidly, které jsou nad vším ostatním. Není snadné mít sny a žít na tomto místě. Atmosféra tohoto klaustrofobického světa je cítit z každé jeho scény. Spousta záběrů má úžasný poetický nádech , který vás ještě o něco blíž posune tomuto bízarnímu místu. Styl, jakým je film vyprávěn, neni vykleštěn nějakou masovou šablonou. Naopak - je velmi osobitý a velmi těžko stravitelný pro běžného diváka. Rovněž herecké obsazení je zajímavé. Ať už hlavní postava(Jonathan Pryce) či ty vedlejší(Michael Palin, Rober De Niro) , tak všechny jsou skvěle zahrané. Pokud vás láka trýznivá atmosféra této relativní budoucnosti s místy humorným dějem , tak vřele doporučuju. 90 %

Mikulášovy patálie (2009)

Tento film bohužel navozuje pocity z knihy pouze částečně. Některé věci se prostě pro hranou formu nehodí . Polovina scén má na diváka naprosto odlišný efekt než v knize. Tyto scény , které mi v knize přišli odlehčeně humorné , tak zde působí vynuceně až násilně ,,namontovaným" dojmem. Vlastně tak nějak jako jako úsměv Jiřího Paroubka. Dospělí herci jsou výborní. Jejich mladší kolegové však mají kolísavé výkony. Nevim, proč mají Francouzi úchylku dávat hranou formu věcem , které prostě a jednoduše nelze převést se stejným výsledkem. Pro tuto knihu byly typické i jednoduché kresby. Bylo by mnohem zajímavější , kdyby byl tento film animovaný... 68 %

2012 (2009)

(OBSAHUJE SPOILERY)Další katastrofický blockbuster přeplněný rozvedenými rodinami , které katastrofa stmelí dohromady.Tim nemyslim v jednu mastnou kouli. Bohužel. Samozřejmě současný manžel bude muset zemřít , protože bigamie v Americe nefrčí a hlavně nebudemé mást diváky pro koho mají v závěru uronit slzu až rodina zápozuje vycházejícímu slunci. Samozřejme jsou tam hamižní parchanti se sobeckými zájmy ,kteří pro přežití neváhají udělat i dost nemorální věci. Jó nemorální věci to američani neradi. Nesmějí chybět ani rádoby vtipný rusáci se svým rusko-anglickým přízvukem a americkým sestřihem. Ani kýčovitý dialogy. Hlavně scéna s prezidentem tak trochu připomíná Den nezávislosti. To mohl rovnou říct: ,,Mí drazí američané. Je sice pravda , že brzo chcípneme , ale aspoň umřeme čestně a s úsměvem na xichtě. Věřte mi , že kdybych měl po ruce stíhačku , tak bych tomu bastardovi , co níčí tuhle planetu úkázal, jak to řešíme u nás v Kansasu... Ale pochopte to , že jí nemám!" A jak to dopadne? Samozřejmě dobře. Ano je pravda , zahynulo 90 % populace , ale to neznamená , že nemůžeme protančit celý východ slunce , protože někdo udělal chybu v desetinný čárce a lidstvo přece jenom nevyhyne. Bohužel. Během tohoto filmu jsem měl pocit deja vu. Tohle už jsem někde viděl... Na druhou stranu je to slušně zahrané a scénám s vizuálními efekty nechybí napětí. 50 % (2.5)

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Povzbuzováky , tlumiče , náladovky , nakopávače a uklidňováky to všechno můžete vidět v tomto filmu ať už ve formě pevné , kapalné či plynné. Tenhle film je jedna velká road movie do pekel , kde svět pluje tempem , které mu dirigují drogy. Pod tíhou těchto kouzelných látek se naši dva sympatičtí ,,žurnalisti" rozhodli zajet na výlet do Vegas pod záminkou reportáže velkého závodu. Ovšem práce šla stranou a na její místo nastoupil americký fucking dream. Pod tím si představují kufřík vybavený narkotiky rúzných druhů, barev a odstínů , které dokáží člověka proměnit v bezduchou slintající trosku. Téměř jako zábavné pořady televize nova. Na téhle vlně se hlavní fucking postavy dostávají do absolutně šílených situací. Kocovina jeli možné to tak pojmenovat se dostavuje až po několika dnech a místnost , kde se jedna z postav(Johnny fucking Depp) probouzí připomína cirkus po zavíračce. A takhle to pokračuje pořád dokola. Z extrému do ještě většího extrému. Naštěstí se film nesnaží sdělit žádné poselství(pokud se tedy nesnaží říct , že absolutní svoboda má svoje mouchy) , ale spíš se snaží bavit. Občas je děj trochu zmatený a semtam i přehnaný , ale jinak je to dobře ujetá komedie. Plešatý Johnny fucking Depp byl fakt moc.... fucking 78 %

Olověná vesta (1987)

(OBSAHUJE SPOILERY) Výborný válečný film , který je prostředím i atmosférou rozdělen na dvě části. První část se odehrává ve výcvikovém táboře , kde jsou bažanti poněkud drsnějším způsobem připravováni na skutečnou válku. Jejich ostřílený velitel kapitán amerika se domníval , že nejvhodnější metoda , která by těm neschopným hovadům dodala trochu krvelačnosti bude křik a kopance do koulí. Je mi jedno, jestli jste negři, icikové, Taliáni nebo Mexikánci. Tady stojíte všichni za stejný hovno! Ovšem tato metoda nefunguje pro prototypy Homera Simpsona. Zatímco se ostatním koule a nervy zocelovaly , tak tomuhle jednomu Homerovi se ještě víc povolovaly, až mu úplně upadli a nejspíš ho to hodně vzalo , protože zastřelil kapitána ameriku a potom sebe. Možná to bude znít cynicky, ale do této chvíle jsem se skoro neustále řezal smichy. Nejen kvůli absolutně nejdrsnějšímu kapitánovi ameriky a jeho kurevsky výstižnemu slovníku, ale taky díky velmi vtipným vojenským popěvkům. Nevim už kdo mi to řek , že eskymačky jí mají jako led. Po sebevraždě šíleného vojáka se děj přesouvá do Vietnamu a s ním se mění i atmosféra filmu. Zde je vidět skutečná kvalita režie: dlouhé a zajímavé kamerové záběry bez prostřihů a poutavá hudba krásně vykreslují válečnou atmosféru. Herecké výkony jsou slušné. Za zmínku stojí vedlejší role Adama Baldwina , jehož postava má stejné sklony k násilí , jako Schwarzenegger po zjištění , že jako guvernér bude nahrazen Sylvesterem Stallonem. Hrozná představa. Celkový dojem z filmu je velmi dobrý a můžu říct , že spolu s Apokalypsou se řadí mezi nejlepší válečné filmy, které jsem doposud viděl. Co to máte za odznak? Symbol míru, pane. Kde jste to sebral? Nepamatuju se, pane.Co máte napsáno na helmě? "Rozený zabiják", pane. Máte "Rozený zabiják" na helmě a k tomu symbol míru. Má to bejt nějakej uhlej vtip?

(1998)

(OBSAHUJE SPOILERY)0:53 - Osobní poznámka: Atmosféra filmů Darrena Aronofskyho je vskutku nakažlivá. 0:54 - Důkaz: Jak jinak vysvětlíte vzory v tomto komentáři? Černobílý a velmi kontrastní výlet do světla čísel a vzorů. Depresivná stíha na každým kroku provází šíleného matematika , který je posedlý hledáním matematických vzorů v reálném světě. A ta bolest hlavy! Ta je nesnesitelná! Kdybych jenom měl vrtačku! Ne! Já sem tady. On je tam. Ne, vážně. Atmosféra by se dala nakrájet na 216 kousků a servirovat bez přestání, protože taková je atmosféra v tomto filmu. Vizuální efekty a hlavně kamera(kterou potom sdědil jeho další film Requiem za sen) podtrháva psycho-stího-depresivní atmosféru dokonale. Aronofsky prostě umí vytvářet takovéhle psycho-thrillery. Takové během kterých máte chuť rozkousat hrnek a po skončení vypít litr vodky. Když se k tomu ještě přidá herecký výkon Seana Gulletta , který už sám o sobě vypadá šíleně , máme film ke kterému se budete chtít vrátit , ale neodvážíte se... 1:04. Osobní poznámka: Když jsem byl ještě malý kluk, matka mi vždycky říkala, ať se nedívám do Slunce. Takže jednou, když mi bylo 6, udělal jsem to. Lékaři nevěděli, jestli moje oči budou ještě někdy v pořádku. Vzpomínám na zděšení, sám, tam, ve tmě. Pomalu, světlo proniklo přes obvaz, a znovu jsem viděl. Ale něco jiného se ve mě změnilo. Tenhle den mě poprvé začala bolet hlava. 85% (4.5)

Ryba jménem Wanda (1988)

Velmi slušná komedie s dvěma ikonami Britského humoru. Opravdu to nemá s Monty python nic společného, což je zcela zřejmé. Je to takový po Anglicku pojatý styl typické Americké komedie devadesátých let s velmi vydařeným scénářem plným zvratů, šílených momentů a vtipných postaviček(Zvláště Michael Palin a Kevin Kline). Zde je velmi čitelný podpis Johna Cleese. Zvláště co se týče komických charakterů postav Otta(Kevin Kline) a Kena(Michael Palin). Ti nám sice mohou připomínat určité postavy z Monty Python produkce , ale zde figurují v naprosto odlišném stylu komedie. A vychvalovat jejich herecké výkony je asi jako pornočasopis pro slepce -- naprostá zbytečnost. Děj je velmi nápaditý, svižný a se zajímavým závěrem. Hlavně z příběhu necáká klišé , jako to často býva právě v Amerických komediích podobného stylu. Britové prostě vědí, jak na to... 84 %

Magnum Force (1973)

Chladná magnum 44. v ještě chladnější ruce. To je dirty Harry. Od prvního dílu se moc nezměnil. Tedy pokud se nepočítá skóre v zabitých zločinců a následný kobereček u nadřízených. Harry Callahan je ten typ policajta, co nejdřív střílí a teprve potom se ptá. Slovy narozdíl od zásobníků rozhodně neplýtvá.V tomto důstojném pokračování si vzal na paškál své rebelující kolegy , co se rozhodli vzít zákon do vlastních rukou. Ovšem zapomněli na důležitý fakt. Jediný zákon je právo a právo má Harry vždy připravené v pouzdru k vytasení. Člověk musí vědět na co stačí, pokud tedy neni Harry Callahan. 80%