Lost Highway (1997)

Na vlnách tvrdých drog režírující Lynch nám servíruje klasický příběh o vraždě ze žárlivosti, jenž je originálně zabalen do matoucího surrealistického obalu. Matoucího ovšem pouze do chvíle, než dojde k plnému pochopení příběhu. Poté si uvědomíte, kolik vnořených nápověd tato geniální hádanka obsahuje a jak nádherně je zde zobrazena podstata snění. A také samozřejmě ,kolik drog by člověk musel pojmout, aby tento film napoprvé kompletně pochopil. Snění je v tomto případě extrakcí reálných událostí a postav , jenž jsou mírně upraveny či zidealizovany podle osobnosti vraha, jehož snem deformovanou realitu sledujeme. Lynchův rukopis je patrný z každé scény. Temnější ladění barev a pečlivě vybíraná hudba jsou základem k budování dechberoucí atmosféry, jenž prostupuje celým filmem. Nechybí ani kuriozní postavy a to jak svým chováním, tak v některých případech i vzhledem. Také se zde opakují určité obrazové motivy, jako např rudé závěsy, či kouř. Je toho spousta. Celé to dohromady vytváří velmi komplikovaný a stylisticky uhrančivý snímek, jenž můžete milovat či nenávidet, ale určitě vám nadlouho uvízně v hlavě.

Agáta a V.I.P.ky pipky (2008) (pořad) odpad!

Pokud chcete spáchat sebevraždu a chybí vám kuráž, tak sledování tohoto pořadu by mohlo výrazně pomoci....

Donnie Darko (2001)

,,The fuck?" Věta , která zazní v hlavě asi každému po skončení sledování nerozšířené verze. Z počátku nevinně vypadající úvod ,ve stylu Lynchova Twin Peaksu, se postupně rozvíjí v mysteriozní-psycho drama s velmi hutnou atmosférou. Tajemnem zahalená postava Franka ,coby ,,roztomilého" králíka, vzbuzuje nemalou pozornost a scény , kde se mladému psychoušovi zjevuje, mají velmi silný náboj. Charaktery ostaních postav svou rozmanitostí a propracovaností připomínají výše zmíněný Twin Peaks. Jsou zde nádherně zobrazeny protipóly lidských osobností. Na jedné straně stoprocentní demagog a šarlatán, jenž za maskou distingovaného spasitele, schovává tvář pedofila, který jen tahá z lidí peníze využívajíc jejich slabosti a naivní odevzdanosti. Do škatulky vymytých mozků jeho ,,sekty" nádherně zapadá pokrytecká učitelka se silně afektovaným chováním, jenž je téměř posedlá šířit tyto nesmysly a sebe zasadila do role missionáře. Na druhé straně je tu zase nevinná dívka s naivitou princezny , pro kterou má Donnie slabost a obtížnější chůzi. Dialogy jsou rovněž velmi promyšlené. Střídají se ty v nichž jsou vodítka k pochopení příběhu, s konfrontačními a záměrně odlehčenými, které nás mají bavit a také snižovat naši pozornost vůči tomu, co bude následovat. Některé z těchto odlehčených dialogů silně připomínají filmy Kevina Smithe. V průběhu příběhu si budete všímat letmých náznaků či nesrovnalostí, ať už ve výše zmíněných dialozích nebo v podivném chování určitých postav, tak vám začne docházet, že v ději bude něco víc, než na co se tváří. Toto podezření ejakuluje v závěru a vás nechá bezradnýho utápět se ve svých teoríích, na nichž vždy nějaká drobnost nesedí. Nerozšířená verze se dá totiž interpretovat mnoha způsoby. Je jako mozaika, která se dá složit do všemožných tvarů. Po shlednutí této verze, doporučuji rozšířenou, která je více směrodatná. 85%

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Terry Gilliam dokáže být velmi netradiční vypravěč, když mu producenti nekoukají přes rameno. Tentokrát musel upsat duši ďáblu , aby mu tohle schválili. Nebo je možná poslal na výlet do vzdálených končin své nevyzpytatelné fantazie , která může být i velmi nebezpečná. Občas by tu mrchu měl zamknout někam do trezoru a klíč spolknout. To bychom , ale byli ochuzeni o tento barevný trip s velmi sugestivní stylizací a smyslovými obrazy, jak vystřiženými z mysli šíleného umělce na koksu. Jak už jsem začal o Terryho stylu vyprávění. Nestavěli by na Sibiři sněhuláky , kdyby ani v tomto filmu nepoužil svou vlídnou narativní formu:,, Toto je můj film a jeho příběh. Pokud se ti nelíbí nebo ho nechápeš , tak nezdržuj a vypadni." Tenhle jeho styl žeru. Žádný ohledy na diváka, ať se v tom ty ovce zorientují, jak chtějí. Předčasná smrt Heatha Ledgera natáčení trochu zavařila, ale Terrymu se z toho povedlo velmi elegantně vybruslit. Vidět v jednom filmu tolik skvělých herců ,ztvárňujících jednu postavu, je opravdu zážitek. Škoda těch mrtvých míst , které kazí jinak velmi zajímavou podívanou. Takové Gilliamovské panoptikum. 75 %

Defendor (2009)

[OBSAHUJE SPOILERY]Tam , kde Superman ztrácí své schopnosti a Batman hlasivky. Kde je bezpráví dominou a spravedlnost plešatým otrokem. Na místě , kde je spousta úřadů a vůbec žádná hospoda. Tam se odváží pouze jediná osoba. Co to mé oko vidí? Je to Superman? Ne! Je to Batman? Ne! Aahh to je zas ten tlustej plešatej idiot! Defendor! Muž, jehož schopnosti se nevyplácí podceňovat. No, je sice pravda , že nemá vůbec žádné zvláštní schopnosti. Ani neni moc silný. Vlastně je i velmi hloupý a jeho kontraproduktivní vzhled mnoho respektu nevzbuzuje. Jo a taky většínou dostane pořádně přes hubu. ALE! Ale ,kde chybí inteligence, talent a spousta dalších věcí , tam přebývá nezničitelná odhodlanost postavit se tomu neřádovi , co znečišťuje ulice drogami a levnou neřestí. Ten neřád je tlustý mafián , jehož náš Defendor nazývá „Kapitán Průmysl.“ Pro něj a jeho nohsledy má připravené nekonvenční superhrdinovské udělátka. Ti , jež budou mít tu čest utkat se s našim spasitelem, tak pocítí na vlastní kůži žihadla jeho krvelačných vos zabijáků, jež byly speciálně vycvičeny na hubení kriminálních živlů. Houževnatější jedinci, jenž se dostanou přes tuto bzučící apokalypsu , budou neprodleně oslepeni smrští kuliček, které jeho vychytralé pracky , ve jménu odvedení pozornosti a rychlého defenzivního ústupu k Defendogovi, mrsknou na jejich překvapené obličeje. Superautomobil ,,Defendog" ovšem neodpovída na jeho zoufalé rozkazy, protože to neni superautomobil , ale běžná dodávka s nápisem Defendog. U ní se zastaví a vytáhne své poslední eso. Superhrdinovskou kyj. Připraven na epický souboj napřáhne kyj do nebezpečného úhlu a vrhne na své soky odzbrojující pohled. A potom.... Potom dostane nehorázně přes hubu. Takhle se náš superhrdina probojoval až na samotný závěr. Film má velmi originální námět , který je velice pěkně zpracován. Děj je směsí humoru, dramatu a akce. Hlavní postavě se místy smějete , ale většinou jí spíš litujete. Woody Harrelson stvořil velmi mimořádného hrdinu a jeho herecký výkon by neměl zůstat bez povšimnutí. Cheers.80 % Trouble has a way of following me....

Osudový dotek (2004)

Velmi zajímavý nápad pro cestování v čase, přenesením vědomí, do svého někdejšího já. Nástrojem pro tyto výlety je kuriózní fyziologická schopnost hlavní postavy , jež je aktivována probuzenými vzpomínkami na náhlé ,,výpadky paměti" z období jeho dětství. A proč tuto schopnost nevyužít k časové rošádě a nápravě určitých událostí v minulosti? Takovýto příběh má obrovský potencíál, protože možnosti děje jsou v tomto případě neomezené. Celkový výsledek je dle mého neskromného názoru velmi slušný. Ani zde se sice nevyhneme časovým paradoxům , přehnaným dopadům na určité události a totální bezmocnosti jedince dosáhnout požadovaného výsledku. Avšak nejedná se o extrémy jako , že zašlápnutím žížaly zapříčiníte předčasnou smrt Adolfa Hitlera, protože ta žížala po které uklouzl , když ho vystřelený náboj minul , bude už dávno mrtvá. I když je vidět , že se jedná o nízkorozpočtový film, tak mě jeho vizuální forma příjemně překvapila. Jediné , co mi tam nesedlo, byly ty vysokokontrastní flashbacky. Herecké výkony jsou překvapivě slušné a jsou silnou podporou pro tíživé napětí filmu. Rovněž hudební doprovod je velmi dobře vybrán a tak je závěrečná scéna se skladbou od Oasis velice výrazná. Cheers 80%

Lesní duch (1981)

Nevim jestli to je tim , že jsem neměl tu ,,správnou" náladu , ale tohle mě minulo opravdu širokým obloukem. Film je nudný, předvídatelný a určitě ne děsivý. Hrůznější věci jsem už viděl ve ,,strašidelném domě" na kdejaké pouti. Jediné , co je na tom děsivého , je opravdu příšerný scénář. Všechny tzv. strašidelné scény jsou předvídatelné a tím také předem zabité. Říkejte mi jasnovidec , ale když se někdo opře o dveře za kterými je zombie, tak opravdu nečekám , že ta zombie přiletí oknem... A proč každý krevní ejakulát musí mermomocí přistát na obličeji hrdiny? To už je pak opravdu komické. A když se k tomu všemu připočítají děsivé herecké výkony, tak je o zábavu postaráno. Dvě hvězdy jsou za pár světlých momentů a celkem slušnou kameru doprovázenou velmi zajímavými zvuky..

Braindead - Živí mrtví (1992)

Kdybych byl nekrofilní zvrhlík s tendencí navštěvovat márnice a měl bych si vybrat mezi tímto filmem, či 32 čerstvě nabalzámovanými, svůdně zapáchajícími těly , tak bych ty nešťastlivce nechal tak hodinku a půl stydnout. Nebo možná radši navždy. Protože tento film by mě zkazil natolik, že by mě pro změnu začali přitahovat živí. A jaké následky může tato zvrácenost zanechat na normálních lidech? Buď , s hnusem a neodbytnou tohou vyprázdnit své útroby(jako by byli sledováním něčím nakaženy), film okamžitě zavrhnou nebo se dodívají a teprve poté film odsoudí. Ano ,správně! Na normálních lidech to samozřejmě zanechá pocit zhnusení a záminku proto, aby navštívili psychiatra. Avšak nám ,odporným zvrhlíkům, se tato béčková zombie groteska moc a moc líbí. ,,Ha Ha Ha Ha Ha Ha" - zlý dětský smích :))) 85%

Faktor strachu (2001) (pořad)

Pokud vám neni dobře a potřebujete si nutně ulevit myslím , že sledování tohoto pořadu by mohlo výrazně pomoci. Čistě námátkou vybraní muskulaturní muži a prsa žen ,reprezentující průměrného američana , dostávají převelice bizarní úkoly. Jinak řečeno za ty prachy pro vás prozkoumají dávno zapomenuté civilizace v oslí řiti , zakusí líbeznou chuť kravských očí nebo se třeba pokusí spáchat sebevraždu ve vodou zaplaveným kontejneru kamionu , uhánějícím neúměrnou rychlostí serpentinama po obvodu neohraničené skály. Proč to dělají? Pro peníze? Ne! Oni to dělají pro sebe(aby douškami koňského spermatu naplnily svůj nevyužitý potenciál) , pro lidstvo(aby pojídáním šťavnatých švábů dodali afričanům apetit) nebo pro svou rodinu(aby manželku probudil z komatu a mohli pak žít štastně až do smrti). Peníze v tom nehrají žádnou roli... Tedy kromě té , že tam jsou právě kvůli nim. 30 % za ty prsa :)))

Kill Bill 2 (2004)

Pokračování rozporuplného prvního dílu nabralo směr ke zcela odlišným filmařským stylům. Zatímco první díl si pohrává s násilím a vychutnává si vizuálnost těchto morbidních scén s důrazem na emoční tón každého záběru , pro který se inspiroval z mnoha filmů(především filmy Sergia Leoneho) , tak v tomto pokračování se více soustřeďuje na napětí a dialogy. Když už příjdou dlouho očekávané akční scény , tak s o to větším důrazem působí na diváka. Zajímavě je pojatý styl kamery v těchto scénách. Ten je částečně uzpůsoben podle dobových filmů s tématikou bojového umění. Typické jsou rychlé zoomy kamery do oblasti očí protivníků atd.. Musim říct, že i když se mi tento díl celkem líbil, tak mě svým zpracováním neoslovil stejně, jako ten minulý. Přesto se jedná o velmi zajímavý snímek, který je rozhodně míň kontrovérzní a divácky stravitelnější. Dokonce je vidět , že k úpravám speciálních efektů zařadili i vizáž Umy Thurman, což jistě ocení mnoho diváků. 80 %