Captain America: První Avenger (2011)

Naštěstí viděno s originálním zvukem, tudíž bez 3D, které beztak nesnáším. Je spíše na škodu. Ale trend ukazuje něco jiného.. Dostala jsem, co se podle traileru a synopse dalo očekávat. Že tam bylo trochu moc logických děr, to odpouštím, protože přeci jen je to pouze komiksová adaptace. A to navíc vcelku povedená. Jen mi chybělo větší propracování charakteru postav. Kromě Steve působí všechny figury dost vyprázdněně. (Takže když srovnám Kapitána například s X-Men: First Class nemůžu si pomoct, ale ti jsou tak o dvě patra výš, minimálně.) Možná to bylo v komiksu a do filmu se to nevešlo, což je trochu škoda. Protože když se nad tím tak zamyslím, že Kapitán Amerika především akční spektákl. Ale nechybí mu vtip a svižné tempo. A slušně navnadilo na The Avengers, na které se teď těším ještě více. P.S. Samuel L. Jackson na konci = nejlepší moment ve filmu. (S trochou nadsázky samozřejmě.) Přečtěte si celou recenzi.

Lví král (1994)

Tohle je pro mě absolutní vrchol studia Disney, ten příběh miluju. A až to bude ve 3D, tak na to snad z té nostalgie zajdu. P.S. Jeden z mála animovaných filmů, který si asi nikdy nepustím s originálním zvukem.

Nepolíbená (1999)

Teprve před nedávnem jsem zjistila, že v tomhle snímku hraje James Franco. Viděla jsem to v celkem nevinném věku, který je naivní a proto se za svoje tři hvězdy nestydím, protože moje oči viděly mnohem horší filmy. A mám ráda Drew už od E. T. Mimozemšťana. Takže si nadávejte jak chcete, že je tento film jasný hned od začátku. Mně se nějakým zvráceným způsobem tenkrát líbil. Ale asi si nechci kazit svou iluzi a jen tak si ho hned nepustím.

Fontána (2006)

Viděno dvakrát. Jednou před Stromem života, podruhé po Stromu života. Nelze nesrovnávat. Malickův film má ovšem daleko větší přesah. Fontána mě ale donutila pustit slzu. Jelikož jsou tu dva hrdinové, stejní ve všech rovinách, skrz které je tak snadné se do příběhu ponořit a pokusit se vstřebat veškeré to nadpozemské, co by film rád sdělil. Je to pěkné, občas poněkud zbytečně rozplizlé, ale rozhodně působivé a líbivé. Ale není to můj nejoblíbenější Aronofského film.

Jana Eyrová (2011)

Velice šikovně zpracovaná adaptace Jany Eyrové. Pro mě má mnohem větší kouzlo než její předchozí verze z roku 1996. Možná je to tím minimalismem, intimní atmosférou nebo skvělými herci. Každopádně je tento snímek příjemným zážitkem a doporučuji vyrazit na něj do kina. Neuvěřitelně na mě zapůsobila práce se světlem. Cary Fukunaga dokázal starému příběhu vtisknout novou vášeň. Přečtěte si celou recenzi.

Zrození Planety opic (2011)

Opravdu příjemné překvapení. Nepatřím zrovna k příznivcům jakéhokoli předchozího zpracování o vzbouřených lidoopech, ale tento pohled na věc mě dostal. A promíjím i ta škobrtnutí, protože to jsou ve výsledku pouhé prkotiny. Dále se musí ocenit, že ne každý letní blockbuster musí být nutně ve 3D, aby to byla pořádná "řežba". Na druhou stranu musím říct, že mě občas nemile překvapil mix zvuku, tedy spíše jeho přechody. Halasné rámusení a následné hrobové ticho, to bylo něco, co mě z mého nadšení občas vytrhlo. Technika motion capture dosahuje opět svého vrcholu. Andy Serkis jako hlavní vůdce opičí revoluce působí velice věrohodně a jeho "výkon" je bezchybný. P.S. Rozhodně nedocházet hned, jak se objeví závěrečné titulky. Přečtěte si celou recenzi.

Strom života (2011)

Strom života by klidně mohl být mnohem delší, nebo naopak o dost kratší. Celistvost jeho sdělení by vystačila na rozsáhlý dokument o vzniku světa, přičemž se do něj stačí vtěsnat i duchovní složka. Nelze ale ve Stromu života vidět náboženský charakter. Bůh je tu sice vzýván, Jack se k němu obrací, ale obrací se skutečně k Bohu? K takovému, jakého nám prezentují náboženské systémy? Není to spíš ona síla v každém člověku, kterou nejsme s to pojmenovat, ale přesto o ní víme? Pro mě je Strom života vizuálně nádherně zpracovaný film. Snaží se najít odpovědi na základní otázky, ale zároveň dává prostor pro to, abychom si na ně zodpověděli sami. Přečtěte si celou recenzi. P.S. Brad Pitt mi zase dokázal, že umí skvěle hrát.

Sněhový dort (2006)

Čekala jsem mnohem víc. Jedinou útěchou a držákem celého filmu byl Alex (Alan Rickman), kterému jsem jeho roli věřila. Ale Sigourney na mě působila příšerně rozpačitě a nemohla jsem se její role pořádně chytnout. Škoda, že Vivien zmizí z filmu tak brzy, je to asi nezajímavější postava. Jinak je ale Sněhový dort příjemné komorní drama.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

David Yates definitivně našel svůj styl až se sedmým respektive osmým pokračováním. Rozdělení filmu prospělo. První část Relikvií smrti byla více vyprávěcí (neznalci předlohy tomu říkají rozvleklost), nebylo v ní tolik dramatických momentů, jako v posledním dílu. Nicméně rozhodně to nebyl díl, který by nudil. Měl vynikající tempo a dostalo se do něj téměř vše, co bylo v knize. S minimem úprav. Slibovaná akce, která nám byla představována přes akční plakáty, televizní klipy, trailery a featuretty se nakonec opravdu dostavila. Na půlnoční premiéru vyrazilo opět obrovské množství fanoušků. A atmosféra v sále byla jako vždy výborná. Dalo by se říct, že poslední Potter je ještě epičtější než jsme doufali. A navíc má rozhodně nejlepší scénář z celé série. Konečně hlášky, které měly být vtipné opravdu vyvolaly nadšený smích. Najednou fungují i milostné momenty. Jakoby z Pottera vyprchal všechen ten nános patosu, který bohužel předchozí díly vždy provázel (s výjimkou prvních Relikvií). Pro mě rozhodně nejlepší díl série. (Společně s první částí.) Přečtěte si celou recenzi.

Zkus mě rozesmát (2011)

Další spolupráce Dennise Dugana s Adamem Sandlerem vykrystalizovala v klasickou ujetou komedii s přemírou "sandlerovského" humoru, obsahující zejména rány pod pás. Největší překvapení je ale bezesporu Jennifer Aniston, která i ve svých čtyřiceti letech hravě strčí do kapsy třiadvacetiletou krásku. Bohužel se nekoná žádná originalita, spíše stará známá klasika. Jako komedie funguje skvěle, nebýt těch přílišných emocí. Přečtěte si celou recenzi.