Zabiji Nixona (2004)

Film nenápadně začne, plyne a plyne a plyne a stejně jako nenápadně začal, tak i skončí...rozhodně se ale nebudete nudit, protože příběh Sama Bickea v podání skvělého Seana Penna (díky němu ty čtyři hvězdy), který svého nekonečného zoufalce a ztroskotance, co nedokáže dohonit rychlík jménem život a vinu za to dává systému a jeho představitelům, podává s naprosto přesvědčivou lidskostí a dojemností. V závěru filmu, který se povedlo udělat bez zbytečných patosů a natahování, ho už ani nemůžete litovat a jste rádi, že dostal ránu z milosti a jeho ubohé bytí je konečně u konce. P.S.: Taky vám Naomi Watts tak strašně připomíná Nicole Kidman?

Dějiny násilí (2005)

Čekala jsem od toho něco jiného, už ten název napovídá úplně jinému soudku. Asi proto to zklamání. Abych pravdu řekla, tenhle film mě ničím zvláštním nezaujal. Nic z něj nevybočuje, co by mě zasáhlo a utkvělo v paměti, výkony herců jsou...prostě standardní, ale nic extra navrch...nemůžu dát víc jak tři.

Hledejte Anthonyho (2005)

Sice jsem tušila, z koho se nakonec vyklube Anthony, ale nevadilo mi to. Naopak se mi hodně líbilo, jakou hru spolu Sophie Marceau a Yvan Attal rozehráli, jak to mezi nimi postupně víc a víc jiskřilo a jak se z neškodně vyhlížejícího ňoumy Francise stal nebezpečně sexy a odhodlanej chlap, co má všechno a všechny na háku. Je to pěkná, francouzská krimi pohádka a když v tom nebudete hledat víc, nudit se určitě nebudete.

Mechanik (2004)

Ponuré, temné, depresivní, do posledního okamžiku vyšponovaný a nečekaný závěr. Christian Bale příšerně hubený a přesvědčivý.

Satan přichází (2006)

V podstatě bych napsala to samé, co Damiel, proto se nebudu opakovat a opičit. Jen dodám, že tenhle film mě vtáhl do děje daleko víc, než tolik opěvovaná Šifra mistra Leonarda. Proto se nebojím dát čtyři hvězdy i přes některé drobné výhrady jako jsou některé zbytečné a hluché scény (jahody, jeptiška, manželské souznění po příjezdu do londýnského óbrdomu atd.). A co mě vyloženě pobavilo, byly některé exteriéry. Vidět novou scénu Národního divadla jako nemocnici kdesi v Římě a sv. Ludmilu jako poslední souboj dobra se zlem... Ale pořád lepší než to, co předvedl film XXX, no ne? P.S.: Mia Farrow byla démoničtější než Damien.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Loni jsem četla knížku a i když jsem se na film hodně těšila, tak trochu jsem čekala, že nesplní má očekávání (jak to ostatně bývá železným pravidlem, když jdu na film až poté, co jsem požila knižní předlohu). Ale že mě Šifra Mistra Leonarda zklame natolik, to jsem opravdu netušila. To, co z knihy dělalo napínavou a do posledního dechu tajemstvími opředenou záhadu, se do filmu jaksi nedostalo a Ron Howard mi předvedl jen poměrně zručnou filmařinu bez jakékoli špetky něčeho navíc. To, díky čemu mě kniha vtáhla do děje tak, že jsem četla jedním dechem a u některých pasáží vykřikovala překvapením, ve filmu Howard nahradil zbytečnou vatou, úplně pohřbil postupné odhalování jednotlivých šifer (ve filmu to vypadalo, jakoby symbololog a agentka neluštili zapeklité a velmi složité kódy, ale četli primitivní morseovku), charaktery postav byly tak plytké a ploché, že mě ani nenapadlo, abych se s některou z nich ztotožnila a fandila jí, a diváci, kteří nečetli knihu, se museli ve filmu mnohokrát ztratit, protože když Langdon a jeho parta hic na něco přišli, nikdy nebylo jasné, jak a jak to vlastně souvisí s dějem. Drtivá většina zajímavostí a souvislostí, které kniha odhalila, tu tak ztrácí na působivosti. A co mě ještě fascinovalo, že si dal tým takovou práci s detaily, aby i sebemenší mramorová "obkladačka" odpovídala té, co mají v Louvru, ale na začátku nám režisér se scénáristou předvedli neuvěřitelnou botu v podobě časově spolu korespondující vraždy Jacquese Sauniéra a Langdonovy přednášky - jak mohl Langdon zavraždit Sauniéra, když stál v té době před stovkou posluchačů a přednášel jim o významech symbolů? To z Bezu Facheho, v knize vylíčeného jako ostříleného detektiva, udělalo naprostého iditota, když šel po Langdonovi jako po hlavním podezřelým. Takových nesmyslů je tam bohužel víc, ale to už nebudu rozvádět. Ale co rozvedu, je to, co Howard udělal s koncem snímku! Film má naprosto otřesný závěr, který jednak vůbec neměl co dělat s knihou (kupříkladu jsem se dozvěděla, že Sauniére není dědečkem Sophie!) a jednak se jen průhledně snažil z lidí vydojit pár povinných slziček...Copak si tohle Američani opravdu nedokáží odpustit? A co teprve Dan Brown, který se podílel na scénáři...Copak si tohle musel nechat líbit?

Tajemný let (2005)

První půlka za čtyři, druhá spadla na tři. Škoda, že se z příjemně mrazivého, mysteriézního psycha stala obyčejná akční řemeslina ve stylu Boeing 747 v ohrožení. Trochu zklamání, ale Jodie Foster tomu ty tři hvězdy udržela. Docela by mě zajímalo, co by s tímhle námětem udělal Hitchcock...

Univerzální voják (1992)

Hm. Van Damme by mohl natočit seriál s Odpadlíkem Lorenzo Lamasem. Mohlo by se to jmenovat Odpadlíci a nikdo by na to nekoukal.