Poprask na laguně (1996) (divadelní záznam)

Když jsem dal za pět Sluhovi dvou pánů, tak tady nemohu jinak. Pro mne je tohle ještě o chloupek lepší a ztřeštěnější. Herci opět všichni dokonalí, ale tady jich je větší počet, kteří Vám zůstanou v hlavě (u Sluhy všechny válcuje Donutil). Ať je to kreace Ivana Trojana nebo Petra Kostky anebo všech přítomných klevetících dam. Ale i zde je jeden, který všechny převyšuje. Pan Viktor Preiss. Jeho žvatlající námořník je dokonalost sama. Velice zábavné dílko.

Sluha dvou pánů (2000) (divadelní záznam)

Díky manželce a její sestře, které si to pouštějí od rána do večera, jsem to viděl nesčetněkrát. I když mě to už dosti iritovalo, tak hodnotit nemohu jinak, něž za plný počet. Celé představení je našláplé a jede tryskem pořád dál. Ke konci to trochu ubere, ale to je logické po dvou a půl hodinách. Co se týče herců, tak výborní jsou všichni, ale tady na sebe absolutně strhává pozornost Miroslav Donutil a musím přiznat, že zcela zaslouženě. Kloubouk dolů co všechno musel naběhat. Zkrátka hodně povedená divadelní inscenace.

Hulk (2003)

Řekl bych dosti odlišná komiksová adaptace od všech těch -Manů apod. Ale není vůbec špatná. Ang Lee to vzal s psychologického hlediska a dal tomu téměř shakespearovské vyznění. Když akce tak pořádná a skvělá. Je pravda, že se s ní na komiks dosti šetří, ale není to na škodu. Dávám nadprůměrné čtyři. PS: Možná až kouknu na Nortonova Hulka, že přidám i tu pátou. Teď to bylo o kousek.

Údolí stínů (2002)

Je tu dost patosu, ale vůbec neubírá na kvalitě snímku. Je to nejen syrová mužská záležitost, ale i pohled na silné ženy, které musely doma čekat a každý den začínat s obavou, jestli není pro jejich muže tím posledním. Film funguje jak v této ženské rovině, tak hlavně v té mužské, válečné. Gibsonův hrdina je voják-důstojník každým coulem. Neváhá přitvrdit, ale hlavně jde na to přes historii a zkušenosti. Dokáže se poučit z chyb svých i ostatních. Vůbec bych Melův výkon nehanil. Ba naopak. Čtyři dávám jen proto, že to nedosahuje kvalit vojína Ryana a Tenké červené linie.

Údolí včel (1967)

Musím se přiznat, ale dlouho jsem se tomuto dílu vyhýbal. Asi proto, že jsem kdysi v nezralém věku koukal na Markétu Lazarovou a dost mi tento snímek vadil (taky přijde na řadu, abych ji znovu přehodnotil) a proto jsem měl obavy i z Údolí včel. Ano, byla to velká chyba. Toto je něco tak nepopsatelného, sugestivního, tvrdého a ve své syrovosti nádherného, že nemůžu slovy vyjádřit, jak mě to dostalo. Něco takového už dnes nevzniká, ale není to povzdech. Spíš jsem rád, protože je jenom pár skvostů a k těm se mi a budoucí generace musíme vracet. Ještě jednou se musím tomuto drahokamu nejen české (československé) kinematografie omluvit a složit mu poklonu.

Piráti na vlnách (2009)

Vtipné, skvělé a rock'n'rollující. Všichni jsou úžasně stylizovaní a z filmu stříká optimismus na všechny strany. Pro mne je to lepší než Láska nebeská.

Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod (2004)

Ze zvědavosti jsem si přečetl všech třináct dílů Ŕady nešťastných příhod a musím říct, že Brad Silberling dokázal tu určitou naivitu vyprávění smíšenou s morbidními tématy skvělé vystihnout a převést na plátno. I když se film tváří dost ponuře, tak z něj čiší radost a lehkost a hromada zábavy. Třešinkou je skvělé herecké obsazení nejen v dětských rolích. Meryl je úžasná, Billy Connolly vystřihl strýčka s grácií a Timothy Spall je tou správnou spojovací figurkou. Kdo ale zaslouží absolutorium je ........... úchvatný Jim Carrey. Jeho hrabě Olaf je hajzl par excellence. Já ho prostě žeru.

Stůj, nebo maminka vystřelí! (1992)

Dosti nepovedený pokus, udělat ze Slye komika, ale je tam pár povedených situací, díky kterým ten film nemůžu úplně odstřelit.

Oscar (1991)

Tak tohle se povedlo. Není to úplně typický remake, ale spíše variace na původního skvělého Oskara. Oba jsou vtipní, ale každý jinak. Tady si Sly ze svého archetypu ták krásně dělá srandu a dost se mu to daří (oproti Stůj, nebo maminka vystřelí). Moc jsem se bavil a vždy se rád na to podívám znova.

Mé druhé já (2007)

Studie psychiky ženy, které osud připravil téměř o vše. Jodie tady svou hrdinku vystřihla s takovou uvěřitelností, až mi to vyrazilo dech. Vlastně ten film stojí vidět hlavně kvůli ní. Příběh není úplně originální, ale nabízí několik situací, které člověk nepředvídá. Atmosféra nočního Velkýho jabka je parádní a dosti mrazivá. Výborné jsou rozhovory s detektivem v podání též skvělého Terrence Howarda. Škoda toho závěru. Ten mi přišel trošku šroubovaný a srazil můj dojem z filmu. Opravdu škoda mohlo to být za plnou palbu, i když ještě jednou musím přiznat, že nebýt obou hlavních představitelů, tak by to tak slavné nebylo.