Saltburn (2023)

Jak já se těšil a ona je to jenom taková honipéřina Emerald Fennell. Snaha šokovat a vzít si to nejlepší z filmů jako je Talentovaný pan Ripley. Přijde mi, že už se netočí nic jiného než tyhle ''společenské satiry'' z vyšší společnosti. Barry Keoghan má sice hlavní roli ušitou na míru, ale několik obzvláště explicitní scén mě přesvědčilo, že už ho asi nikde jinde nechci vidět. Zároveň mě také bavily určité popkulturní reference včetně povedeného hudebního soundtracku, ale celkově je to hodně málo. Rozhodně se jedná o osobitý autorský kousek s několika šokujícími momenty, ale dokud se Emerald Fennell neuklidní, tak to nebude nic pro mě.

Zimní prázdniny (2023)

Každá Oscarová sezóna nabídne podobný nenápadný malý/velký film, který pobere slušnou řádku nominací a v lepších případech také samotnou filmovou kvalitu. To rozhodně platí pro Holdovers, jelikož tahle hořkosladká feelgood komedie dokáže zaujmout celkovým retro feelingem a atmosférou opuštěné vysokoškolské koleje, kde zbylo pouze několik žáků přes Vánoční prázdniny. Zaměstnanci nejsou také zrovna nadšení, ale přes všechny rozdíly a pře si k sobě najdou cestu a vytvoří tak takovou menší rodinu. Fenomenální Paul Giamatti v hlavní roli.

Poslední aristokratka (2019)

Upřímně jsem si myslel, že mě Poslední Aristokratka bude štvát daleko více. Sice je tu vidět kvalitativní sešup Jiřího Vejdělka, ale i tak stále nezapře cit na to, vytvořit takovou tu líbivou a dobře vypadající lidovou zábavu. Technicky není moc, co vytknout. Herecké obsazení je dostatečně sympatické a tak to nějak plyne bez větších výkyvů směrem k poklidnému a očekávanému konci. Čistě spotřební věc. Kdyby všechny tyhle tuzemské parády dopadly, alespoň takhle, tak na tom ještě nejsme tak zle.

Dokonalý svět (1993)

Poctivé chlapácké drama, kde mě režírující a také hrající Clint Eastwood poměrně překvapil. Šel trochu do pozadí a nechá vyniknout tomuhle podivnému road movie. Prim hraje Kevin Costner jako uprchlý trestanec při své cestě za svobodou, který najde nakonec něco naprosto jiného než asi čekal. Chvílemi bezstarostné, chvílemi velmi napínavé a ve finále velmi dojemné.

Priscilla (2023)

Nuda. Nuda. Nuda. Sofia Coppola natočila akademickou nudu týkající se vztahu mezi Elvisem a Priscillou. Z pohledu samotné Priscilly a vycházejíc z jejich pamětí. Jak byste možná uhádli. Jednalo se o poměrně komplikovaný vztah. Vyzdvihl bych roztomilou Cailee Spaeny v hlavní roli a poměrně mě překvapil i Jacob Elordi jako Elvis, kterého od dob Euforie opravdu nemusím.

To se mi snad zdá (2023)

A24 prostě nudné a nezajímavé filmy nevydává. Toto platí i pro Dream Scenario Kristoffera Borgliho, který se ihned po svém průlomovém díle ve své vlasti vydává kout železo dokud je žhavé a to přímo za moře a v hlavní roli s Nicolasem Cagem. To už v dnešní době tolik neznamená, ale dá se říci, že je to zárukou netradiční podívané. To Dream Scenario splňuje na jedničku. Hlavní postava je univerzitním profesorem, který se stává nečekaně středem pozornosti vzhledem k tomu, že se z neznámých důvodů objevuje ve snech ostatních lidí. Zprvu neškodně, posléze všechno začíná eskalovat. Zápletka zajímavá, ale pro mě ve finále tak nějak neuspokojivá. Škoda, ale Borgliho se v budoucnu vyplatí hodně pozorně sledovat.

Peníze těch tupců (2023)

Gillespiemu hodně fandím. Ať už je to I,Tonya nebo seriálový Pam&Tommy, tak mě tyhle dramatizace skutečných událostí velmi baví. Dumb Money si bere  na paškál investiční haló způsobené nesmyslným růstem akcií zastaralého Gamestopu hnaných hysterií mezi malými investory. Dostali tak do úzkých nejedno velké zvíře daného odvětví. Samozřejmě je všechno velmi zdramatizováno nebo chcete-li zromantizováno, ale já se bavil velmi dobře. Big Short to sice není, ale nakročeno by bylo. Cool, svižné, zábavné a inspirované skutečnými událostmi.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Zack Snyder opět pro smích. Snad již poslední políček těm, kteří ho mají stále na piedestálu a hovoří o něm jako o vizionářském tvůrci. Jasně, někdy v minulosti toto tvrzení určitě mohlo platit, ale aktuální tvorba nasvědčuje pouze o tom, že se již absolutně zbláznil. Rebel Moon by chtěl být novým Star Wars, ale k těm mu chybí prakticky úplně všechno. Od zajímavých charakterů a dějových zvratů až po atraktivní vizuální stránku filmu. Tady jsem si byl naprosto jistý od první zpomalovačky doprovázející setí obilí, že tohle už ani Zack nemůže myslet vážně a beru to jako naprostý výsměch streamovacím platformám, které díky Zackovi pálí desítky až stovky milionů dolarů za nekoukatelné a podprůměrné braky. Já tak mohu udělit jednu hvězdu alespoň za Eda Skreina v roli záporáka, který si to viditelně užil.

Přízraky v Benátkách (2023)

Kenneth Branagh je pro mě ztělesněním akademické filmové nudy až divadelního pojetí. Zpětně se dívám, že jsem snad žádnému z jím režírovaných filmů neudělil vyšší než průměrné hodnocení. Opět je nutné zopakovat, že technicky a herecky se nedá naprosto nic vytknout. Snad pouze to, že je vidět lehký sešup hereckých jmen, jak jeho adaptace Agathy Christie upadají do čím dál tím většího průměru. Jinak je Haunting in Venice naprosto ukázkovou Brannaghovou adaptací. Netrpíte u ní, ale určitě se nestane, že byste si ji chtěli z nějakého důvodu zopakovat. Já vlastně ani nevím, čeho chce Branagh dosáhnout, ale v mých očích tvoří prostě konzumní krimi záležitost, která by měla putovat asi přímo někam na stream, protože do kin na to už téměř nikdo nechodí.

Nejkrásnější hádanka (2008)

Je fakt, že jsem toho od Trošky tolik poslední dobou neviděl a asi se není divit, že se všemu, co se o něj alespoň trošku otřelo vyhýbám jako čert kříži. Nejkrásnější hádanka je nicméně pouze průměrnou pohádkou, která nenabízí nic moc zajímavého, ale na druhou stranu je to žánr, kde se Troška nemusí tolik hledat a nevytváří vyloženě filmový průjem. Dolanský za mě není úplně sympaťák, a tak s klidným srdcem Nejkrásnější hádanku odškrtávám a velmi pravděpodobně se k ní už nevrátím.