Hněv Titánů (2012)

Vizuálno je sice vymazlené, ale k čemu to, když příběh zas nedává smysl, postavy nejsou zrovna sympatické a akční scény jsou (až na pár světlých výjimek) doslova nudně vymyšlené. Jediné, co tak filmu dává větší šmrnc, je to, že větší prostor dostala herecká esa Neeson a Fiennes. Celý článek zde.

Finty Dicka a Jane (2005)

Film s ne zrovna brilantním scénářem, který však obsahuje řadu zajímavých, vtipných i svým způsobem dojemných scének. Hlavním plusem je skvěle k sobě sedící dvojka Jima Carreyho a Téy Leoni, jichž je diváku místo opravdu docela líto. Z plna hrdla smát se u toho nikdo nebude, dobrý pocit však film navodit dovede. Celý článek zde.

Underworld: Probuzení (2012)

Tento návrat k známé sérii mohl dopadnout všelijak, ale nakonec ho vnímám jako vydařený. Absentuje většina věcí, které mě štvaly ve dvojce s trojkou a místo nich je zpět Kate Beckinsale v plné polní a s ní i řízná, početná a nápaditá akce. Pár klišé, kiksů a detailů by se dalo vytknout, ale to už by bylo spíš hnidopišství. Celý článek zde.

Nebezpečná metoda (2011)

Film o srdečním tématu s charakteristickou Cronenbergovou režií neklidu, se skvělým Mortensenovým Freudem, herecky progresivní Knightleyové Spielreinovou a s Fassbenderovým Jungem, který je sice zahrán dobře, ale už díky ztvárněné roli mi byl nesympatický. Kéž by jen ve filmu bylo víc Freuda či víc setkání Freuda s Jungem. Kéž by to místy nespadalo do tuctového love-story dle šablony "milostný trojúhelník"... Celý článek zde.

Ochránce (2012)

Z velké části standardní stathamovka, tedy zástupce žánru, který unikátně kombinuje charismatické badassovství let 80. a 90. s hektickou a vizuálně přitažlivou akcí nového tisíciletí. A tentokrát snad i o trochu psychologičtěji a neokoukaněji. Jen víc takovýchto filmů... Celý článek zde.

Piraňa 3D (2010)

Od Aji tradičně kvalitní horor, ať už vyzdvihneme věrnou brutalitu, která však není samoúčelná, budování napětí, inteligentní práci se střihem a postavami, kvalitní (a kozaté) herecké obsazení i notnou dávku nadsázky. Film baví od prvních minut do závěrečných titulek a na nic si nehraje. Celý článek zde.

Taxikář (1976)

De Niro je skvělý vždy, ale tady obzvlášť, nezaostávají ani Harvey Keitel, Cybill Shepherd či mladičká Jodie Foster. Příběh plný implicitního napětí v rukou Martina Scorseseho neomylně graduje, vykresluje psychologii ústřední postavy, v níž se prolíná ušlechtilost s psychopatičností, a končí nezapomenutelným finálem. Celý článek zde.

Avengers (2012)

Všem bylo jasné, že Whedon na jedničku zvládne dialogy a výbušnou interakci různorodých hrdinů, nyní je však jasné, že naprosto grandiózně zvládl i akci, která je vskutku epická a velkolepá. Jak v boji, tak i mimo něj, má každý hrdina, navíc ztvárněn skvělým hercem, spoustu prostoru pro své prosazení i pro četnou konfrontaci s jinými. Film je akorát tak správně vážný, ale místy i odlehčený a zábavný. Whedon to dokázal, u Marvelu to (zase) dokázali a teď už jen čekat na četná další pokračování. Sotva však budou znovu až takto explozivní! Celý článek zde.

Kajínek (2010)

Na české poměry velmi seriózně pojatý akční film se všemi možnými archetypy, klišé a náležitostmi, co k tomu patří. Za toto palec nahoru a Jákl ml. u mne stoupá rapidně v úctě. Palec dolů pak za to, že příběh Kajínka není až tak poutavý, jak se snaží film představovat, a že snad až moc vytváří konspirační obraz soukoulí, které semlelo hodného pistolníka. Lavroněnko byl sympatický i drsný, Dlouhý se zhostil role mafiána velmi dobře a když už jsme u těch palců, tak pro Vilhelmovou rozhodně a jedině (opět) nahoru. Celý článek zde.

Králova přízeň (2008)

Historické události, které samy o sobě mohou kde komu přijít suchopárné, jsou zde podány s lehkostí a zručnou svižností. Tím hlavním však je herecký koncert bravurní ústřední trojky Bana, Portman, Johansson, z nichž zejména druhá zmíněná chce velmi očividně světu ukázat, že se i ona dokáže dotknout hereckého stropu. A daří se jí to. Celý článek zde.