Hra o trůny (2011) (seriál)

Akce většinou neohromí, děj je dobrý a dostatečně velkolepý, ale ne až zas tak briskně důmyslný, výprava, herci i atmosféra působí výtečně, ale na druhou stranu jsme většinu klasických elementů už někde viděli a bohužel to, co se po dlouhou dobu jeví jako naděje na dospělejší fantasy, je pak trochu zinfantilizováno některými klišé (draci). Explicitnost násilí a sexu dodává potřebný náboj a středověkost je vyvedena v detailu. Nu, mohu říct, že celý ten hype, jenž mne provázel, než jsem se sérii odhodlal konečně zhlédnout, nebyl docela nepravdivý a že fantasy jdoucí tímto směrem bych do budoucna snesl i více. Celý článek zde.

Kazatel (2011)

Akce je dobrá, ale je jí málo. Nápady či motivy by mohly dát zrod něčemu dobrému, ale jsou zoufale zabíjeny jako zárodky. Obecně krátkost a úsečnost filmu, který jinak má šmrnc, dobré herce i vizuál, dost ubližují. A ten konec hlavního "boss-fightu"?! Ehm, ehm... Celý článek zde.

Underworld (2003)

Klasika z doby, kdy spojení "upíři a vlkodlaci" ještě nevyvolávalo lehký úšklebek. Pozitivní stránky tvoří zejména matrixová estetika dynamické akce a lehkých rychlopalných zbraní, skoro až kyberpunkově stylovaní hrdinové a moderní přitažlivé pojetí upírské tematiky. A ovšem Kate Beckinsale v kůži. Celý článek zde.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Vcelku klasický Bond se vším, co k tomu patří, bohužel také s pár potenciálně komickými prvky: ať už jde o samotného Blofelda, o některé japonské reálie (ninjové...), či krapet méně uvěřitelný plán na ovládnutí světa. Tempo je nicméně svižné a dostáváme se z jedné napínavé situace do druhé. Akční scény navíc nejsou nijak špatné, takže kolem a kolem jde v rámci Bondovek o standard, což pak znamená v rámci filmů obecně lehký nadstandard. Celý článek zde.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Kolem a kolem to není špatné. Má to všechny ingredience, které by člověk čekal, akce je nápaditá a svižná, postavy jednají docela logicky a je to o trochu méně sci-fi, než Na konci světa. Ovšem i v rámci nekrvavé zábavy pro celou rodinu se dá více přitlačit na napětí a ani ti herci nemuseli někdy vypadat tak unaveně, rozpačitě a "dělám to pro balík peněz" dojmem. Celý článek zde.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Ano, Craig i Ford jsou skvělí a drsní kovbojové, přičemž celá rovina akčního westernu je pojata sice povrchně, ale skvěle a užíval jsem si ji. Kéž by tedy zůstalo jen u ní; emzáci nejsou příliš výrazní a pak, hrají si dost na svém písečku, neboť jsou v prvé řadě konfrontování se svou vlastní technikou nebo s jinými vesmířany. Celý článek zde.

Hamlet (1990)

Věrné zpracování klasického textu, který krásným, přesto nádherně a krystalicky čitelným, jazykem vypráví vznešený příběh plný poznatků o životě, jež každý z nás intuitivně zná, ale které by málokdo tak umně podal. Výprava je skvělá a z perfektních hereckých výkonů bych podtrhl zejména naprosto grandiózního Mela Gibsona, jehož přítomnost na scéně jsem si vskutku užíval. Celý článek zde.

Hanna (2011)

Formálně velmi dynamicky a svěže natočený film, který zobrazuje (opět) snahu zabijáka zapadnout trochu do civilního světa, což však předvádí zajímavě, překvapivě vážně a což podtrhuje výtečně obsazená Saoirse Ronan. Hypnotická akce trochu připomíná Lolu běží a i když příběh není nic světoborného, tak jeho poselství je podáno velmi dobře a určitě nechá (nějaký) dojem. Celý článek zde.

Thunderball (1965)

Opět charismatický Connery i jeho nemesis Celi, pěkné dívky (zejména Claudine Auber) a ne úplně přímočarý příběh. Nad hladinou děj vcelku odsýpá, pod ní jde sice z hlediska technického o zajímavé záběry, ale občas začnou nekončící scény s potápěči trochu nudit. Celý článek zde.

Poslední Mohykán (1992)

Velkofilm, jak má být. Skvělé romantické motivy jsou bravurně vypointovány, což podporuje přesné obsazení, ale v prvé řadě pak rozmáchlá a precizní kamera i nezapomenutelná patetická hudba. Celý článek zde.