Návrat do Cold Mountain (2003)

3 a půl hvězdičky... Už od začátku jsem věděl, jak to všechno dopadne - a to by se nemělo stávat - alespoň u nejlepších filmů. Pravidla žánru byla sice splněna, ale trochu toho překvapení by neuškodilo... Jinak - zpočátku nudné, velice pomalý rozjezd, ale když film nabere obrátky, je to opravdu realistické a člověk se do děje vžije (alespoň v mém případě). Film navozuje v divákovi pocit autentičnosti, že takhle to v té době přesně vypadalo. Některé "scénky" na cestě hlavního hrdiny za svou milovanou jsou opravdu povedené a režijně zvládnuté a bojové scény jsou reálně krvavé. Na výkon Zellwegerové, zde nejvýraznější ze všech, jsem si musel chvíli zvykat, zpočátku se mi zdálo, že to přehání a přehrává, ale budiž... Na filmu se nejvíce povedla atmosféra, nápady a vedlejší postavy (viz babka s kozami v lese, G. Ribisi, zvlčilý kazatel a další), ale občas jsem se nudil. Myslím, že jako historický film je to kvalitní snímek, ale mohlo to být lepší. Režie: ***** scénář: ***, herci: ****, Atmosféra: *****, hudba: ***

Přízračný svět (2001)

Podobné filmy mám rád. Tím myslím snímky, které jsou osobité, netradiční, stejně smutné jako zábavné, stejně uvolňující jako zádumčivé, se spoustou drobných nápadů až prdlostí... A se skvělým hereckým obsazením. Tenhle film na mě taky zapůsobil, že mi je se svými hrdiny a problémy blízký, taky se ne a ne zařadit do proudu, do masového (ne)vkusu a tradičních zvyklostí...

Requiem za sen (2000)

Závislost je prevít... Referuje o tom i tento skutečně drsný film, který má tu vlastnost, že mě dokázal přikovat k obrazovce, na niž jsem na samém konci ochromeně zíral s ústy dokořán. Geniální, přímo šestihvězdičková režie zde rozehrává obrazy, při kterých mě ještě teď mrazí, když si na ně vzpomenu. Gradace tohoto snímku, podbarvená bravurní hudbou, je strhující. Film je šokující, brutálně poučný, realisticky pravdivý a odpudivý. "Takovou hnusárnu jsem ještě neviděl," pravil v určité fázi filmu jeden z hrdinů v podání Marlona Wayanse a zcela tak vystihuje vrcholné pasáže snímku. Proměna Ellen Burstynové (matky) je až děsivě fascinující a tomu, čeho všeho je hrdinka v podání J. Connellyové schopna v touze po dávce, se člověku ani nechce věřit, ale zároveň ví, že to zkrátka jinak ani dopadnout nemohlo. | Režie: *****, Scénář: *****, Herci: *****, Hudba: *****, Výprava/Efekty: *****

Ostrov (2005)

Podle mě jedna z nejlepších sci-fi posledních let, jejíž tempo postupem času nadějně narůstalo, až... v určitých částech filmu u mě převládl pocit, že už je to příliš dlouhé, a to by se (asi) u dobrého filmu nemělo stávat, ne? Skvělé efekty, zajímavý scénář, ale je to moc rozpínavé. A ten konec... Trochu rozpačitost. Na druhou stranu Scarlett Johansson je prostě k nakousnutí a i Ewan ujde. A stejně jako ve všech filmech, kde hraje vedlejšák - i zde mě zaujal Steve Buscemi. || Režie:****, Scénář:****, Herci:****, Hudba:***, Efekty/Atmosféra:*****

Rytíři ze Šanghaje (2003)

Jackie je stále ve formě a baví. Choreografie soubojů tohohle snímku jsou opět nezapomenutelné - např. "balet" s černým deštníkem, souboj pod otáčejícím se střílejícím kulometem n. další variace se džbány - tato rekvizita je snad v každém Jackieho filmu, a stále jinak... Moc mě to bavilo - má to náboj, vtipnost během filmu nevysychá, ale stále proudí, veškeré herecké osazenstvo je cool, hudba až na pár výjimek vše skvěle podbarvuje... Tato komedie se povedla. || Režie: *****, Scénář: ****, Herci: *****, Atmosféra/Efekty: *****, Hudba ****, CELKEM: 4,5 hvězdiček

Svět zítřka (2004)

Režie:***, Scénář: ***, Herci: ****, Atmosféra/Efekty: *****, Hudba:***, Celkově tak tři a půl. || K. Conran s bráchou i ostatními si dali opravdu záležet a vypiplali se se spoustou detailů, přesto: kromě úchvatné stylizace toho film příliš dalšího nenabízí: průměrný neoriginální scénář, několik hluchých míst, na druhou stranu párkrát člověk pozvedne svůj koutek při nějakém tom ojedinělém vtípku, párkrát užasne nad precizní výtvarnou stránkou filmu a parádními roboty, fanoušci letadel si tu porochní blahem a Gwyneth je roztomilá.

Alias (2001) (seriál)

Kvalitně natočený špionážní seriál se sympatickou hlavní představitelkou. Když jsem Alias viděl poprvé, byl jsem nadšen - skvělou hudbou, atmosférou a dobře napsanými příběhy. Naprosto jsem to žral. Zhruba po 15 letech jsem si dal druhé kolo, A teď už je to "jen" fajn oddechovka.

Prokletí žlutozeleného škorpióna (2001)

Příjemná a nápaditá komedie, u které jsem se výtečně bavil, čímž bezesporu splnila svůj účel. Allen a Huntová jsou zkrátka neodolatelní (opět).

Rukojmí (2005)

Poprvé se mi tenhle film líbil hodně moc - zejména režie, hudba a Ben Foster v roli psychopatického mladíka. Podruhé - zhruba po roce, už mě to tolik nevzalo. Kvalitní thriller, jeden z nejlepších, ve kterých si Bruce Willis měl možnost zahrát.

Rambo: První krev (1982)

Ramba jsem shlédl po více než deseti letech zvědav, zda se mi bude líbit stejně jako tehdy. A musím přiznat - opět jsem se skvěle bavil. Tenhle film má v sobě jakési kouzlo - nejen, že moji mysl při něm zaplavuje série nostalgických vzpomínek na dobu, kdy jsem film viděl vůbec poprvé jako malý kluk v originálním znění v otřesné kvalitě přehraný z jakési západní televize a simultánně dabovaný jedním nevýrazným hlasem (tehdy jsem to celé vnímal hodně jinak - byl jsem hodně malý), ale člověk musí žasnout nad jeho jednoduchostí a při tom účelností. Rambo má spád, žádná hluchá místa, skvělou hudbu mistra J. Goldsmithe, výborně vybrané typy herců od nechutných nebo naopak prostinkých policajtů v čele s B. Denehym až po samotného Slye, kterému tahle role prostě sedne jako žádnému druhému, a má i svoji hloubku. Je to o člověku, který se ve válce, ve které byl hrdinou, obětoval za vlast, ztratil všechny své kamarády, a po návratu do "civilizovaného" světa, kdy ho trápí tuny tíživých vzpomínek, po něm ani pes neštěkne. Dokonce ani místo "blbýho hlídače" mu nechtějí dát. A taky o jednom namyšleným xenofobním poldovi, který byl až doposud ve svém světě králem. Skvělý film.