Hrdinové ohně (2017)

Řemeslně dokonalé, upřímné, lidské, drtivé. 95%

Dobrá znamení (2019) (seriál)

Geniality románu Good Omens to samozřejmě nedosahuje. Ale šlo to vůbec natočit líp? :-) 85%

Řbitov zviřátek (2019)

Metody, které fungují v trailerech, tvůrci prostě natáhli na celý film v podobě osvědčeného Kingova příběhu. Scénář naštěstí nezůstat u prosté kopie solidní televizní adaptace, a přidal něco navíc. Nakonec je z nového Pet Sematary nejen skvělá žánrovka (i s naprosto cool double-cover titulní písní), ale i bezva téma k rozhovoru, proč tu fakt nechceme partičku naštvaných mrtvých. Doporučuje 5/5 zombokocourů! 90%

Suspiria (2018)

Po ohlášení jsem se bál, že to bude tradičně pitomý béčkový remake. A on se z toho nakonec vyklubal echt art! Bohužel až moc echt a až moc art. :( 65%

Bohemian Rhapsody (2018)

Silné, dojemné i strhující, ovšem stále více zásluhou Queen jako takové než uměleckým vkladem Singera nebo Fletchera, který to dotočil po Singerově vyhazovu. Po stránce faktů je film docela romantizující, na druhou stranu se během vystoupení snaží být až hyperkorektně přesný, což navozuje otázku, zda vlastně vůbec bylo potřeba něco tak dokonalého natáčet znovu. Jako poctě nejvýznamnější britské kapele se tomu ale nedá nic vytknout. 75%

Jack staví dům (2018)

Jestli je The House That Jack Built závěrečným dílem americké trilogie, nebo jestli se jedná o úvod nějaké další, je asi celkem jedno. Důležité je, že v Trierově tvorbě je vidět neustálý posun. Bohužel se nedá říct, že by tentokrát šlo o trend pozitivní. Od fantasticky dojemného prolomit vlny až po Melancholii nebo Nymfomanku nebyl problém najít v Trierových dílech obsah, ten se však u nejnovějšího snímku jaksi ztrácí v absolutním imperativu "koukej, jak umím být drsnej". Protože je film o obsedantně kompulzivním psychopatovi, nedá se zrovna snadno určit rozdíl mezi geniálním scénářem a naprosto nahodilým generátorem vět. Kdo někdy držel v ruce knihu, tomu alegorie na Božskou komedii dojde poměrně rychle, a tak ani vizuální orgie v závěru nezapůsobí tak, jak by mohly. Posledních pár minut je už jenom čirá vata, která zabíjí veškerou podvratnost filmu. Jako kdyby se Trier v poslední chvíli lekl a musel divákovi rychle nabídnout nějaké zadostiučinění. Film rozhodně není špatný. Pořád je to Trier tak, jak ho máme rádi. Ale bojím se, že tentokrát víc sází na efekt než na hluboký zážitek. Teprve divácké přijetí ukáže, v čem vlastně vězí Trierův největší trademark. 70%

Odebrat z přátel (2014)

Fakt by mě nenapadlo, že mě likvidace teenagerů bude ještě někdy bavit. 90%

Děsivé dědictví (2018)

Dle traileru vypadalo Hereditary jako typická lekačková slátanina z produkce Jamese Wana. Nic ale nemůže být dál od pravdy. Hereditary se naopak vymezuje současnému trendu se zástupci jako Insidious, Lights Out, Ouija nebo Conjuring. Dusivá hudba, minimum střihů, absolutní důraz na prvek očekávání jde věrně ve stopách hororů jako Exorcist, Shining, Suspiria nebo The Witch. Film neobsahuje humor, dějová linka nenabízí úlevu ani naději, nad celým filmem se vznáší atmosféra nevyhnutelnosti, definitivnosti, beznaděje. Tohle by se líbilo Kubrickovi. 90%

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Jurassic World: Vet Edition. 40% PS: Tyhle rodinný dobrodružný filmy končí stejným způsobem jako začínají horory. Hihi.

Tiché místo (2018)

Jsem v šoku, že v roce 2018 mohl vzniknout film, kterému k vyprávění příběhu stačí jen mizanscéna. Tiché místo je spíš thriller než horor, ale to mu vůbec neubírá na působivosti. Pod opravdu solidním napětím vykukuje depresivní drama o nedobrovolném potlačování základní lidské přirozenosti, jako je komunikace, projevy emocí nebo dokonce rozmnožování. Svět, kde jiný než tichoučký zvuk může znamenat smrt, je ve výsledku mnohem děsivější než jakékoli postapo, v němž jsou přeživší zalezlí v bunkru. Brilantní. 85%