Vikingové (2013) (seriál)

Není nad to si čas od času odpočinout u nenáročného historického seriálu. A ano, pojem nenáročný na Vikingy docela sedí. Neuvidíte zde žádné epicky megalomanské bitvy ani nepřirozené souboje s "cool" choreografií a la Trója. Nízký rozpočet může za to, že seriál se drží dost při zemi, ale podle mě je to dobře, protože takhle zbyla spousta prostoru pro to, aby měl divák možnost ochutnat život Vikingů v celé jeho komplexitě - a soudě podle toho, co mi říkali lidi zběhlí v historii, tak se jim to povedlo velice věrohodně. Uvidíte plavby na západ a rabování (to, co jsme ve filmech o Vikinzích viděli asi tak milionkrát), ale i to, jak vypadá jejich rodinný a společenský život, jaké mají zvyky, náboženství i to jak se baví. A rozhodně se nenechte odradit pilotním dílem, díl od dílu je to lepší.

Marble Hornets (2009) (seriál)

Tento projekt hodnotím pěti hvězdičkami z několika důvodů. Především se jedná o unikátní a ničemu nepodobné dílo mladých nadšenců, kteří formou videí tvoří příběh mimo filmová studia a jako médium používají YouTube - a já mám k těmhle amatérským "indie" věcem docela vztah, zvlášť pokud se vyznačují dobrým nápadem a velkou snahou. Myslete si co chcete, ale já zkrátka těmhle amatéřinám strašně nadržuju. Tím dalším důvodem je podíl na rozšíření internetového fenoménu jménem Slenderman. Marble Hornets byli prvními, kdo tuto urban-legendu vytáhl z diskuzních fór a přetvořil ji do propracované a rozhodně děsivé formy. Následovala doslova smršť podobných YouTube projektů, z nichž některé jsou taktéž velmi obstojné (například TribeTwelve). A i ty horší z nich přinejmenším posloužily jako dobrá zábava pro ty, kdo je vytvářeli. Po formální stránce se samozřejmě nejedná o žádnou vrcholnou filmařinu a některé díly jsou vysloveně vata, ale příběh není zmatený, na rozdíl od spousty jiných podobných projektů, lekačky fungují, atmosféra je občas VELICE nepříjemná (v tom pozitivním slova smyslu) a herci sice nejsou na Oscara, ale také nikoliv bez talentu. K dnešnímu dni série stále pokračuje a já se i nadále těším na nové díly. Zbývá jen doufat, že autory nepřeroste jejich ego a že nebudou příběh zbytečně natahovat do nekonečna. Protože i takhle dobré téma se jednoho dne vyčerpá. Rozhodně se ale nemohu dočkat finále.

Sex ve městě (1998) (seriál)

Tak tenhle seriál opravdu žeru. Momentálně u něj zabíjím svůj čas, který jsem si původně vyhradila na učení... a necítím se kvůli tomu vůbec provinile. Myslím, že hlavní čtveřice žen, kolem kterých se děj seriálu točí, je velmi dobře vymyšlená, protože téměř každá žena se v nich může najít. Moje osobní favoritky jsou Carrie a Samantha. A přiznejme si to, každá z nás by si chtěla aspoň na chvilku zkusit žít život těchto žen. Tomuhle seriálu jsem ochotna odpustit leccos - například místy se opakující scénáře vztahů, některé pitomé řeči či nesrovnalosti v logice vývoje myšlení postav. Není to na pět hvězdiček, ale nemůžu říci, že by existoval byť jen jediný díl, který by mě nebavil, a to už u seriálu něco znamená.

Mama (2013)

Tak jsme se konečně dočkali dlouho očekávané novinky, jejíž nápad vzešel z tříminutového kraťasu stejného jména z roku 2008. Chtěla jsem být překvapená a jakmile byl k dispozici popis k tomuto snímku, odmítala jsem ho číst. Nakonec se kdovíjak převratné překvapení nekonalo, přesto jsem spokojená. Mama začíná jako klasická duchařina a děj se odvíjí dost pomalu, ne však tak, aby vznikala výraznější hluchá místa. Herecké výkony jsou víc než uspokojivé a budování atmosféry vypadá přesně tak, jak by vypadat mělo. Rozhodně to není jen o lekačkách, i když těch ve filmu najdeme také dost. Na příkladu Mama je vidět, že napětí lze budovat i prostřednictvím něčeho jiného - hry světla a stínu, kamery a dalších věcí, které by ke správnému hororu měly patřit, ale v moři lekaček se na ně často zapomíná. Za zvláštní zmínku pak stojí začátek a zejména konec, který je svým zvláštním a strašidelným způsobem dojemný. Přesto mi ve filmu něco chybělo. Takhle za čerstva nejsem schopna říci co, možná na to přijdu až s odstupem času, každopádně to není na čistých pět hvězd.

Blood Night (2009)

Spousta lidí hodnotí tento film poměrně vysokým počtem hvězdiček pro jeho údajnou snahu vzdát hold starším hororovým kouskům. Nechci nikomu brát jeho dojmy, ovšem na mě těch pár narážek na hororové doby minulé zase takový dojem neudělalo - koneckonců podobné snahy už tady byly mnohokrát a mezi nimi i mnohem lépe zpracované. Co se mi na tomhle filmu hodně líbilo byl začátek, který vypráví příběh Mařeny Sekerkové - ale tím ta suprová část zhruba končí. Pak přichází strašně dlouhá a nepředstavitelně NUDNÁ pasáž plná puberťáckýho natřásní, koz, prdelí, chlastání, koz, prdelí, blbých hlášek a... zmínila jsem už kozy a prdele? A pak nejednou šup a bez dalšího varování a postupného napínání se najednou začne vraždit a my se máme jakože bát nebo co. Ne ne, tenhle film si mě absolutně nezískal. Jednu hvězdičku dávám za ten pěkný začátek a druhou za to, že jsem to vůbec byla schopna dokoukat. P. S.: Z mnoha mých komentářů se může zdát, že mám averzi na kozy a prdele. Není to pravda. Jenom nemám ráda, když se na mě tyhle objekty touhy valí z obrazovky každých pět minut a maj zakrejt to, že děj se absolutně neposouvá dopředu. Tolik k tomuto tématu.

Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013)

Ještě před natočením filmu jsem byla toho názoru, že by především vznikat vůbec neměl. A ten názor mám i teď. Téma "úchylná texaská rodinka a retard s motorovkou" bylo vyčerpáno a chcíplo už dávno a tahle exhumace rozhodně nebyla nezbytná, protože nic nového tahle zdechlina už nenabízí. Odhlédnu-li však od naprosto zbytečného zmrtvýchvstání milovníka Husquarny, po technické stránce je to... zkrátka průměrný slasher s hloupými, i když pohlednými hlavními hrdiny, zabijákem a snahou o netradiční vyústění (nepovedlo se). Akorát mi přijde jako velký hřích dávat dohromady tento film se záběry z geniálního originálu, je to jak míchat kvalitní víno s kolou za pět korun z TESCa.

The Lords of Salem (2012)

Tak na tenhle kousek jsem se těšila jako blázen. Film jsem zkoukla před necelou půlhodinou, takže píšu svůj komentář pěkně začerstva. A rovnou se přiznám, že ačkoliv se snažím o opak, jsem k dílu Roba Zombieho poněkud nekritická, takže pokud chcete zcela objektivní zhodnocení, tak jí budete muset hledat v komentářích jiných uživatelů. A moje dojmy z filmu? Volná ruka a absolutní svoboda projevu Robovi sedí. S filmem i příběhem si vyhrál po svém a tak se tábor diváků nutně musel rozdělit na dvě části, stejně jako tomu bývá i u ostatních Zombieho filmů. Ne každému jeho styl sedne. Já jsem jedna z těch, které si jeho pojetí hororu užívají. Po vizuální stránce se nám opět dostává temnoty kombinované s psychedelickými barvami, neony a stíny. Nechybí ani skvělá hudební stránka (zvláště ta ústřední melodie, která se ve filmu pravidelně objevuje, je krásně nepříjemná). A nesmím zapomenout na Sheri, tentokrát s dredy, pro kterou je její role vyloženě ušitá. Děj postupně ztrácí na souvislosti a nakonec zaniká ve změti obrazů a jednotlivých scén, nad kterými pravděpodobně člověk nemá detailně přemýšlet, ale má si je užít a nechat se pohltit atmosférou. Rozhodně to však není snadno uchopitelný oddechový film a pro jeho plné pochopení či nepochopení si ho asi budu muset zopakovat. A na to druhé shlédnutí se velice těším.

Studená ryba (2010)

Dávala jsem si menší detox od japonských úchyláren. Začalo se mi totiž pozdávat, že mám jaksi přejaponcováno a všechno už mi začínalo připadat jak na jedno brdo. Po nějaké době jsem se jako správný feťák chtěla k japonským úchylárnám vrátit a přemýšlela jsem, co si pustím. Do oka mi padla tahle šílenost o studený rybě a musim uznat, že jsem nezvolila špatně. Pan režisér nám nejdřív servíruje rodinné drama míchnuté trochou toho humoru, posléze přitvrdí a stává se z toho psychothriller. A na konci? Na konci se to přetaví na velmi slušný gore masakr zakončený pekelně grandiózním finále. Rozhodně musím pochválit herecké obsazení, protože každá z postav mě opradu bavila. K pětihvězdičkovému hodnocení to nemá daleko, ovšem trochu to kazí delší stopáž. Kdyby se vystřihlo pár nudnějších scén (především zprostředka), mělo by to větší švih.

Simonova kočka (2008) (seriál)

Jo, kočky jsou strašná stvoření, mohu mluvit ze zkušenosti. A tenhle animáč každému majiteli kočky připmíná sem tam se objevivší otázku: "Proč jsem si tu potvoru vůbec pořizoval(a)?" Navíc je ta jednoduchá animace opravdu okouzlující.

Season's Greetings (1996)

Děti by si měly dávat pozor na padouchy, co jim chtějí ublížit... a ti by zase měli dávat bacha na koledníka Sama, protože jinak skončí velmi blbě. Na tomto krátkém animáči oceňuji především pěknou halloweenskou atmosféru, úplně stejnou jako můžeme vidět v režisérově pozdějším (tentokrát hraném) filmu Trick 'r Treat.