• Thriller

Past (2010)

Veškeré pokusy o spiritualitu jsou zde trapné. Pokusy o psychologický ponor jsou nevěrohodné, protože postavy nemají pozadí. Je to sled scén a dialogů, které v součtu neznamenají vůbec nic. Nebo cokoli.

Macbeth (2015)

Tohle snové pojetí Macbetha mi ze všeho nejvíc připadlo jako propagační video skotského ministerstva cestovního ruchu.

Agnus dei (2016)

Dobré drama s dobrými dialogy, morálně závažné. Pro českou kotlinu ale nevhodný film. Místní pohané si to přefiltrují po svém a zase z toho vyjde špatně hlavně církev.

Američan (2010)

Vizuálně krásné, atmosférické, stylové, to všechno ano, ale vyústění toho všeho je plytké. A to nikomu nevadí, že ten závěrečný dvoj-duel je nesmyslný? Zabít zabijáka vteřinu poté, co splní moji zakázku, to dává smysl, ale vteřinu před tím????

Dobrou noc a hodně štěstí (2005)

Jak já to vidím, Clooney použil příběh z 50. let jako příklad toho, k čemu by se televize dala použít, kdybychom nebyli idioti. Televize nás od těch časů tak ovládla - a zblbla! - že její dopad na lidské chování, ba i na dějiny, už ani zdaleka nedokážeme docenit. Clooney zaprostestoval, a učinil tak sympaticky a vkusně. Pokud však film chválíte a přitom máte doma televizi, lžete sami sobě. --- Ale kdo ví? Třeba se dočkáme doby, kdy "mít televizi" bude pokládáno za projev stejné degradace, jakým je dnes kouření. A ví Bůh, že televize je mnohem škodlivější než tabák!

Neutečeš (2014)

Na mé staré kosti příliš pubertální.

Město duchů (2008)

Velmi sympatická, inteligentně vtipná romance. Velmi podobná mému oblíbenému Groundhog Day.

Elle (2016)

Dosti zajímavé drama, bravurně zrežírované a zahrané. Co mi hrozně vadí, to je etické ladění díla i jeho recepce. Sex, sex, sex, perverzní a bezohledný, zatímco na lásku ti lidé evidentně nestačí. Jak ve filmu, tak mezi jeho diváky je takové jednání evidentně akceptováno, nenásleduje žádné odsouzení. Kdopak si uvědomuje, že tímhle odvrhujeme samy základy civilizace a vracíme se k barbarství?