• Krátkometrážní
  • Hudební

Ben Hur (1959)

Kolos medzi veľkofilmami. Tam kde si dnes tvorcovia pomáhajú digitálnou technikou, tam sa vtedy ručne stavalo ( samozrejme aj tu sú všelijaké dokreslovačky, ale nie až v takom počte ). Ukážkové a najlepšie ( spolu s DESATORO PRIKÁZANÍ ) dielo z dôb, keď bol Hollywood posadnutý historickými spektáklami a širokým plátnom. A táto pocta mu patrí aj dnes.

1941 (1979)

Grandiózna komédia v duchu klasických grotesiek z dôb nemej éry. Občas to máličko zaškrípe, ale príval akcie a gagov je tak veľký, že si toho ani nevšimnete. Veľmi nedocenený film. Čakalo sa nepochopiteľne veľa, ale asi nikomu nedošlo, že Spielberg sa chcel len baviť.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Podarená akčná romantika, ktorá síce v druhej polovičke stráca tempo, ale všetko je to vyvážené skvelými akčnými a humornými scénami. Tom a Cameron sa k sebe dokonalo hodia, iskrí to medzi nimi už od prvej sekundy ( skvelá je hlavne scéna v lietadle ). Nadpriemerná hollywoodska zábava.

Mé šťastné hvězdy (1985)

Najvydarenejšia zo známej série Lucky stars ( a pravdepodobne najlepší hongkongský film, v ktorom Jackie Chan nehral hlavnú úlohu ). Všetko je tu po starom, akcia strieda humor, avšak, všetko je to na inteligentnejšej úrovni ako ostatné diely.

Souboj Titánů (2010)

Ja len musím súhlasiť s Chupacabrem. Film veľmi podceňovaný a to si fakt nezaslúži ( myslím, že vo svojej dobe to mala ťažké aj verzia z roku 1981). Každému ostal v pamäti pôvodný film, to je pravda, ale tento je jeho úžasným prepisom pre nové tisícročie.

Crash (2004)

Sledoval som 5. marca 2006 odovzdávanie Oscarov naživo a pri vyhlásení víťaza za rok 2005 som si najprv myslel, že si robia srandu. Ale ono to bola fakt pravda. Nehnevajte sa na mňa, ale ten film je všetkým možným, len nie najlepším filmom roka. Zaujala ma jediná scéna ( konfrontácia Fahrada a Daniela ) a to je na takto hodnotený film primálo.UPDATE 8.1.2015 - S odstupom času mi tento snímok predsa len viacej vliezol pod kožu, dôvodov môže byť viacero ( vek, alebo predsa len bude niečo na tom, že je to naozaj dobrý snímok? )

Philadelphia (1993)

Oscarový herecký výkon Toma Hanksa s dobrým námetom a scenárom sú najväčšími tromfmi tohto filmu. A ešte titulná skladba od Bruce Springsteena.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Krásna rozprávka zo zlatého obdobia tohto žánru u nás. Len doteraz nechápem prečo ju stále rozdeľujú do dvoch častí. Ak sa dobre pamätám, ja som ju niekedy dávno videl v celku, alebo sa mýlim?

21 gramů (2003)

Výborne zahraná dráma s niekoľkými emocionálne skvelými scénami. A v deji sa dá ľahko orientovať aj napriek chaotickému vyrozprávaniu.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Totálna brutálna vojnová pecka, ktorej sa v novom tisícročí nič nevyrovná. Nemám nič proti Ronovi Howardovi, ale víťazom Oscara za réžiu sa mal v tom roku stať Scott ( réžia je aj o technickej stránke veci, nielen o sprostredkovaní emócii - a v tomto filme je obidvoch kategórii až po okraj ). Fantastické dielo po všetkých stránkach.