Carrie (2013) odpad!

Chci vidět originál. Potom možná uberu i tu jednu nadsazenou hvězdu, co jsem této remakové verzi dal. P.S. Viděl jsem originál a ubírám i ten jeden upachtěný bod. 0/10

Nevinnost (2011)

Česká kinematografie. To je pro mě specifický žánr, v rámci něhož hodnotím tento film. Subtilní, úsporné a chytře napsané drama, které jde proti proudu současných zidealizovaných vztahových dramat, točících se v Česku. Žádní vysloveně kladní hrdinové, dobří herci (výborný casting) a především smutný, realistický a cílevědomý příběh. Na plné hodnocení to u mně není. Jednak mi nesednul naprosto nevhodný soundtrack. A také nechápu posun od reálného k snovému ve vysvětlujícím finále - rušivé, neatmosferické a vzhledem k předešlému ději rozporuplné. 7/10

Zpátky ve hře (2012)

Žral jsem Eastwoodovi všechny ty jeho drsňácké poldy a kovboje od dolarové trilogie až po Zelenáče. A žeru mu také ty nerudné a zapšklé hrdiny, které ztvárňuje v posledních létech. Co na tom, že se neustále opakuje a střídá dvě tři herecké polohy. Vůbec to nevadí, protože to je to, co od něho všichni čekají. A co také dostanou v tomto filmu. Kromě toho jsou v banku také půvabná Amy Adams a sympaťák Timberlake. Z toho je tedy jasné, na čem film staví především. Nohy mu naopak podkopává příběh, tuctový a klišovitý, který když už na konci neví kudy kam, vytáhne z rukávu deux ex machina jako hrom a celé to trápení konečně zakončí. Aspoň, že dojde na doutník. Nikdo ho neumí kouřit tak stylově jako Clint. 6/10

Breakheartský průsmyk (1975)

Spojení dobrodružného filmu a krimi z počátku vycházelo, ale žánr westernu se zde dostal naprostým omylem. Celá kočkovaná s indiány by se určitě hodila do nějaké parodie. Tady ale vypadá naprosto nevhodně a stahuje tak slušně obsazený snímek k podprůměrným hranicím. 4/10

Smrt panen (1999)

Magický, snový a místy až hypnoticky krásný film. Vznášející se, pozvolna plynoucí a propojující svět chlapeckých fantazií s utrpením dívčího dospívání. Pro mně až příliš tajemný, nezřetelný, utápějící se v krásných záběrech. To vše na úkor poutavějšího vyprávění a jasnějších motivů. 6/10

Mé druhé já (2007)

Nevěřím řečem, že všechno zahojí čas. Naopak věřím, že když vás opustí lidé blízcí vašemu srdci, nesete si tuto ztrátu po celý život a čas zde ztrácí svoji konejšivou sílu. Erica se ze své ztráty nikdy nezotaví. Jizvy na těle a na duši si ponese po celou dobu, co bude chodit po tomto světě. Strach, který se jako vedlejší produkt hrozné zkušenosti usadil v její hlavě se rozhodla vyléčit prostředkem velice radikálním. Koupila si zbraň, jenž ji propůjčila sílu a odvahu a rozhodla se odpovídat na násilí jediným funkčním nástrojem, kterému ti, kdož násilí páchají rozumějí - tedy násilím. Vzala spravedlnost do svých rukou. Je to spravedlnost absolutní a bez vyjímek. Oko za oko, zub za zub, smrt za smrt. Má v dnešní civilizované společnosti podobný princip opodstatnění. Je Erica v právu, a nebo by měla za své činy platit stejně jako ti, jež páchají zločiny každodenně, bez vyčítek a bez milosti, ničící životy obyčejných lidí? Těžká otazka, na nichž neexistuje jednoduchá odpověď. Snímek, který přinutí k zamyšlení, k diskuzi. Mé druhé já je kromě toho řemeslně výborně natočeno. Má tu zvláštní kombinaci myšlenkově bohatého příběhu, dobrých herců, výborného režíséra, funkční hudby a kamery, jež dělají z filmů skutečný zážitek. Funkční celek, bez slabších míst, silný v detailech hodných zapamatování. 8/10

Život po životě (2010)

Melancholicky laděný snímek v producentském balení od Stevena Spielberga. Napsaný zkušenou rukou Petera Morgana. Vybavený krásnou kamerou Toma Sterna. S nevýraznou hlavní hereckou hvězdou s tváří Matta Damona. Zrežírovaný Clintem Eastwoodem. Nejdůležitější je ta poslední věta, neboť takto složitá téma, nadto rozdělené do tří dějových linií, se lehce mohlo změnit v cosi nepříjemně rozbředlého, na což bych se dívat nevydržel. Ovšem pod vedením pana Eastwooda se jedná o celkem působivý příběh, dotýkající se smrti a (ne)života po ní. S dávkou melancholie a trochy sentimentu k tomuto ústřednímu tématu přidává roli náhody v našich životech, které se navzdory nejrůznějším vnějším vlivům a tlakům, ať již cirkevním, duchovním či vědeckým, přeci jen někdy řítí vpřed nekontrolovatelně a náhodně. Ze všech třech příběhů na mně nejvíce emocí dýchalo prostřednictvím Cécile De France, jenž obdařila francouzský příběh nepopiratelným půvabem a citovou hloubkou. Od vyššího hodnocení mě odradila anglická dějová větev - nepříliš poutavá a místy dětský nudná. Taktéž si myslím, že by si Hereafter zasloužil výraznější hereckou hvězdu v hlavní roli. 6/10

Zbav nás od zlého (2009)

Perou se ve mně pocity spokojenosti z detailů a jednotlivostí s pocity rozčarování a mírného zklamání, jež ve mně zanechává film jako celek. Oceňuji např. atmosféru venkovské slavnosti a následné budování intenzivního napětí. Líbilo se mi také zachycení venkovského buranství se svou jednoduchostí a primitivností, zračící se především v mladých postavách schromážděných okolo Frederika. Na druhé straně jsem postrádal větší prostor, věnovaný postupnému vyhrocování sporů dvou názorově zcela odlišných světů. Toho venkovského v kontrastu s městským, pokrokovým a vzdělaným. Ten druhý zastoupený Johanessem a jeho ženou. Z toho plynou mé pochyby ohledně závěru, který se mi zdál proto příliš skokový a nepřipravený. Chyběla mi také větší prokreslenost motivů jednání jednotlivých postav, a to v průběhu celého filmu. Fri os fra det onde má tématicky mnoho společného se Strašáky. Příběhově ale postrádá jejich přimočarost. V atmosféře se během filmu sem tam americkému předchůdci vyrovná, ale dech mu dochází v závěru. Pasáž v břízovém háji stojí v rámci závěru svým šokujícím vyzněním až přiliš osaměle. Kéž by nálehavost a skličující bezmoc tváří v tvář lidské primitivnosti a bezcitnosti byla přítomna v celém finále snímku. 6/10

Co se vlastně stalo (2008)

Co se vlastně stalo? Nic moc. Ujistil jsem se, že De Niro je už hodně dlouho pouhým stínem rolí, jež vytvořil za mlada. Zjistil jsem, že klepy nelhaly a Bruce Willis je opravdu namyšlená superhvězda. A taky jsem se utvrdil v tom, že filmy o zákulisí filmového průmyslu mě už asi nikdy ničím nepřekvapí a neoslní. 4/10

Ledová archa (2013)

Společně s hrdiny jsem postupně postupoval vpřed. Co vagón, to jiné prostředí. Pokaždé něco překvapivého, vždy něco originálního. V tomto směru nemám nejmenší výhrady. Stejně tak oceňuju myšlenkový potenciál, který v celém příběhu dřímá a je nabitý odkazy k budoucnosti, současnosti nebo minulosti lidstva jako takového. Velice mně ale zklamala akce, vyžívající se ve zpomalených záběrech. Atmosféra před každým střetem je hutná jako hrom, ale když potom vypukne samotná bitva, nastupuje slow-motion a všechno napětí je pryč. Kromě tohoto, mně také rozladil závěr. Zbytečně natahovaný a bezradně zakončený. Mezinárodní herecké obsazení je OK, zvláště působivé je osazenstvo první třídy - bizarní, šílené a ujeté. Celkově se jedná o originální podívanou, která napoprvé určitě pobaví. 7/10