Nejkrásnější hádanka (2008)

Tak já nevím... asi jsem zahořklý škarohlíd, ale mě ty ochotnicky hurónské české pohádky prostě ježí chlupy po těle, a že jich mám hodně:-)). Kostýmová načančanost je tak to jediné, v čem ty naše pohádky posledních desetiletí vynikají. Ale tím se pohádkovosti nedosáhne. Chybí poetičnost, lyrika, chybí jakási oduševnělost, vnitřní krása. Tady se jen po xté sešla parta herců, navlékla se do kostýmů a dělá více méně tytéž nepodařené opičky jako již tolikrát předtím. A tak tu máme další příspěvek do nekončící série českých chudokrevných pohádek. A kdo jiný za ní může stát než náš přední pohádkový anémik Zdeněk Troška. Nééé... děkuji nechci. To raději budu omílat profláklého sovětského Mrazíka až do sedření kůže.

Sherlock (2010) (seriál)

Původní Sherlock Holmes byl geniální díky svému geniálnímu tvůrci - siru A.C. Doylovi. Tvůrci této novodobé napodobeniny ovšem géniové nejsou. Jsou to řemeslníci. Pouze kopírují v rámci svých dejme tomu intelektuálních možností. Je to zřejmé. Ducha originálu, jež mu vdechl jeho duchovní otec, zkpírovat nemohou, nedokáží to. A tak to nahrazují strojenou dokonalostí zejména pana Sherlocka a dále vycizelovaným formálním zpracováním, aby obsahové nedostatky jednoduše překryli extrémně nepřirozenou efektností. Jinými slovy, je to pouze pestrobarevná a příliš podbízivá hra na genialitu, která pouze vytěžuje původní námět, ale v žádném směru jej neobohacuje, nešlechtí. Příběhově se proto nestává pouze těžko uvěřitelným, což by ještě bylo v pořádku, ale zcela absurdním, což už v pořádku není. Nebudu se dál pokoušet chabě vystihnout něco, co již mnohem lépe učinili jiní, viz. komentáře Radek99, Hellboy. Na podívání je to dost fajn, ale odvařený z toho nejsem.

Noc plná šlágrů (2011) (pořad)

Nikdo nezpochybňuje kvalitu československých hitů (byť samozřejmě minimáně polovina z nich byla sprostý exploit západních originálů, ale aspoň většinou velmi kvalitně otextován a mnohdy s výborným aranžmá), ale to provedení... Varietní pořad s permanentním trapným huronským potleskáváním, ve kterém všichni zpívají pěkně na playback coby němí kapři lapající po dechu, něktří navíc pěkně mimo. Navrch bídné strojené moderování. Obsah na 4*, forma na čistý odpad, průměr 2*.

Wipeout - Souboj národů (2011) (pořad) odpad!

Jéžíš tak tohle je naprosto neuvěřetilená sračka. Kdybych to neviděl na vlastní oči, nenapadlo by mě, že takový přímočarý pořad, jehož formát byl mnoha sezónami prověřen a zábavné prvky vypilovány k dokonalosti, může být takhle vykastrován a zku*ven. To nejde říct jinak. Vše, co bylo původně vtipné, zábavné a hlavně odlehčené a velmi dynamické, bylo naprosto precizně chirurgicky vypreparováno a nahrazeno odpornou a naprosto nudnou rádoby napínavou "reality" show. Ve wipeoutu nikdy nešlo o napětí, o to, kdo vyhraje, vždy to byla jen záminka pro škodolibé vychutnávání si držkopádů a jízlivé glosy komenátorů. A co z toho udělal NOVA? Pády a komentáře jsou to poslední, o co tu jde. Je to soutěž, která je podána tak, že vyhrát je naprosto životně důležité, že o nic jiného nejde a nějaké držkopády jsou úplně vedlejší. Výsledek? Úžasně nudná a sterilní rádoby soutěž se story úplně na blití, bez špetky zábavy i napětí, bez humoru, bez pádů, zato do toho neustále kráká dementní hudba jako z velkého finále béčkového akčního filmu. Tento pořad demonstruje a korunuje naprostou neschopnost českých televizí v čele s Novou byť i jen úspěšně kopírovat, natožpak úspěšně cokoliv zábavného vytvořit. Jdu blejt, velebnosti.

Veni, vidi, vici (2009)

Americký sen zfilmovaný po česku? To je jakoby měl Krytinář hrát Terminátora. Pěkně malý, vyžilý, skrz na skrz servilně komerční pokus o něco, co bylo stejně již stokrát a lépe natočené. Jen zatím ne u nás, tak proč to neposrat po našom? ;-) Tu 1* dávám jen proto, že zelená barva uklidňuje :-))

Barry Lyndon (1975)

Neuvěřitelně výživné audiovizuální žrádlo, na které se kdykoliv rád znovu podívám. Jo a taky to má nějaký příběh ;-)

Mrazík (1964)

Když si odmyslím totalitní techniku opakovaného vymývání mozků, díky které se nám všem tato pohádka povinně vryla do podvědomí na věčné časy (a jako poslušné ovečky v tomto trendu v posledních 20ti letech dál pokračují komerční televize), musím přesto uznat, že tento film se prostě povedl. O patinu neopakovatelně charismatické pohádkovosti se postarala zejména formální stránka - vybledlá pestrobarevnost, čarokrásné interiéry i exteriéry, kostýmy i přehnané mejkapy a třešničkou na dortu je geniální dabing. Příběh pak není tak tupý a ulítlý jako u některých jiných soudobých ruských pohádek, což stačí k tomu, že těch 5* je holt v žánru pohádek plně zasloužených.

Prostřeno! (2010) (pořad)

Šmejděníčko šmejdění aneb 15 minut trapné mediální slávy pro obyčejné lidi beze snů a bez ambicí. A stejná sorta lidí na to dozajista hledí někde mezi Šeherezádou a televizními novinami. To myslím bez urážky, spíš jako kdo chce kam... já tam tedy nechci, a proto nemám ani potřebu sledovat tuto doslova lidovou šou bez pointy, zato s úžasně prosťáčkovitým komentářem manželů Vydrových.

Síla úderu (2006) odpad!

na seagalovkách jsou nejlepší ty komentáře tady. Viz např. Lateef :-)

Jezdec v čase (1982)

Byla to fakt nuda, navíc připitomělá, ale v té době se točily i mnohem větší blbosti. Takže pokud jsou zrovna tři hodiny v noci a trpíte nespavostí, doporučuji Timeridera. On už to zařídí, uspí vás a skutečně vás přenese v čase...do rána :-))