Okresní přebor (2010) (seriál)

Musím se přenést přes své novácké předsukdy a přiznat, že OP se prostě povedl, je to kvalitní seriál. Geinální Vetchý. A nejlepší na seriálu je to, že si perfektním způsobem dělá legraci přesně z té vrstvy diváků-chlapů, která se u něj nejvíc baví, aniž si tu zpětnou vazbu kdy uvědomí. Chytrému napověz...

Cesta draka (1972)

Co na tom, že tam je třeba pár dobrých soubojů (tolik zase ne), když je to po všech ostatních stránkách tak debilní (a narozdíl od Chanovek i nevtipné), že se na to dá bez mentální úhony dívat snad jen ve změněném stavu vědomí (= zhulený). Na druhou stranu chápu, že možná právě to dělá z filmu pro některé kultovní záležitost. Pro mě ne.

Mami, ožeň mě (2011) (pořad)

Překvapivě koukatelná reality show. Slováci to prostě umí. Tvůrci neztrácejí čas s něrgešovsky trapnými moderátory, nepotřebují je, netrpí na žádnou vyuzenou romantiku, kterou by nám vnucovali pod nos, dokud z jejího puchu nezblbneme, na nic si nehrají a z účinkujících mají od začátku do konce akorát srandu, kterou vtělují do velmi výstižných a zábavných komentářů. O zbytek se starají sami účinkující, což je až na čestné výjimky skutečná banda exotů, která vám zajistí pravý a nefalšovaný mix pocitů hluboké trapnosti, zaskočeného úžasu, záchvatů bránice a možná i pláče. Pláče ovšem nikoliv z romantického dojáku, jako spíš ze zklamání nad lidským pokolením a jeho neuvěřitelnou blbostí. V tomto ohledu je to skutečně povedená reality show, která plní své poslání. Vykresluje realitu a je to drsná show skutečných příběhů několika lidí, kteří byli natolik nesoudní, že tohle se muselo točit úplně samo.

Šimon a Matouš (1975)

Zábavnější než mnohé Spencero-Hilloviny. Možná proto, že je selektivně vytěžuje. Ale to je dnes, takřka po 40ti letech, jedno. Situační humor vyvážený, blbost úspěšně balancuje na hraně a nepřeváží se. Velmi chytlavý a rajcovní ústřední hudební motiv, který chytne, nepustí a průběžně osvěžuje celým filmem. K tomu připočťeme velkou dávku nostalgie a máme z toho pěkně přislazené 4*.

Pan Popper a jeho tučňáci (2011)

Další hollywoodská rodinná komedie jako podle kopíráku. Jenže tahle žánrovka nevybočuje z řady vůůůůbec ničím. A ten kopírák je už úplně proděravělý. Film je tudíž vyprázděný, bezúčelný, což ještě podrthuje zcela ujetý námět a ještě ichytlnější zpracování. Zjevně žádný normálnější námět už v tomto žánru nezbyl. Vemeno bylo úspěšně vydojeno. Totálně zbytečný film, ve kterém Carrey utopil asi poslední zbytky svého talentu. Nebo spíš zmrazil. U téhle mražené zhovadilosti se mohou bavit opravdu jen děti, kterým ještě neraší ochlupení. 1* za Carreyho, jinak by to bylo mražené hovno.

Bitva o planetu Terra 3D (2007)

Animák naplňující všechny požadované standardy. Formální i obsahové. Podepsala se na něm klasická animáková schizofrenie filmu, který je příliš dospělý pro děti a naopak příliš dětský pro dospělé. Přesto se vyhnul mnohým otravným klišé a ta povinná nadávkoval akorát. I tak mi ale film celkově přišel až příliš plochý, něco mu chybělo. Že by trocha té megalitické a patetické nabubřelosti steroidního Avataru? Možná, tršoka by navíc by tu neškodila.. Protože to bylo taky asi to jediné, co Avatar udělal oproti této své zcela evidentní předloze lépe. Ne lépe, spíše prostě více. A tak zatímco Avatar byl za velmi slabé 3* spíše z povinnosti, Terra je za hodně silné 3* a s radostí.

Čarodějův učeň (2010)

Další hollywoodská ku*va aneb film snažící se protnout více žánrů, podlézat do přízně všem věkovým vrstvám a v konečném důsledku neuspokujit žádnou. Nebýt pár předvídatelných, neoriginálních ale i přesto ze setrvačnosti vtipných hlášek tentokrát výjimečně sympatického Baruchela, nebylo by tu vůbec nic k udržení i jen průměrně náročné pozornosti. Z Harryho Pottera alespoň občas probleskovala sympatická atmosféra kouzelného světa. Zato v tomto filmu už po xté v historii hollywoodské kinematografie lítají firebally a oceloví orli přímo po New Yorku a na to jsou newyorčani dááávno zvyklí, takže to ve filmu žádnému z nich ani nepřijde divné. Celkově vzato film nemá vůbec co nabídnout vyjma té nejpovrchnější a nejpředvídatelnější fantasmagorické "zábavy", na jejíž tvorbu mají peníze fakt jen v USA. Pokud vám to stačí ke štěstí, přeji příjemnou zábavu a upřímnou soustrast.

Výletníci (2011) (pořad)

Tady jde o krásy země české až v druhé, ne-li třetí řadě. Ty vlastně tvoří jen nedůležitou kulisu pro to, aby nám dva panáci mohli dělat za státní peníze šašky před kamerou. Bohužel, kluci, smiřte se s tím, že tak, jako kámen ve vodě nikdy nebude plavat, tak váš výkon před kamerou nikdy nebude ani vtipný, ani vkusný. Na ČT měl asi někdo pocit, že ti dva se asi ještě jako moderátoři dost neztrapnili v jiných "show", tak jim dal nový vlastní "cestopisný" pořad, založený na hereckých etudách, jež se svým provedením a inteligencí hodí leda tak pro cvičené opice. Nemůžu se vyhnout srovnání s pořadem Na cestě s komentářem Bartošky a Donutila, který je oproti tomuto veledílu naprostá klasa. A ještě jedna věc: kdybyste náhodou v ČT měli třeba pocit, že dva muži moderátoři není úplně to pravý ořechový a že tomu chybí ženský prvek, měl bych pro vás skvělý tip na moderátorku, která by pánskou dvojici dokonale doplnila: Laďku Něrgešovou. ;-)

Jíst, meditovat, milovat (2010)

Nevím, co tím chtěl básník říci, ale v kostce řekl ve 140ti minutách jediné: smyslem života je pořádně si za*ukat (a pro lepší vnitřní pocit tomu říkat láska) a celé životní hledání je o tom s kým. A toho pravého člověk pozná, až trošku pochopí sebe sama, což však zdaleka není zadarmo ani samo sebou a takřka nikdo to nepodstupuje. Film je jedna obrovská bagatelizace životních pravd. Fakt, že i přesto dokáže cosi sdělovat a vyznívat alespoň na oko hlubokomyslně a oduševněle, vypovídá leccos o dnešní neuvěřitelně povrchní době a zakrnělých lidských duších. Konec kázání. Dalo se na to koukat, ač na svou plytkost to bylo superdlouhé. Vrcholem a nejdůležitějším sdělením filmu je ve skutečnosti toto: "Musíš se usmívat svými ústy, musíš se usmívat svou myslí, musíš se usmívat i svými játry." Tím si film vysloužil alespoň 3*. Ale já už jsem vám to podstatné nyní řekl, takže kvůli tomu nemusíte ztrácet 140 minut života a místo toho se můžete rovnou usmívat svými játry :-)

Maraton lásky (2007)

Pár živořících haluzí bristkého humoru naroubovaných na kmen typické a veškerým myslitelným klišé prolezlé americké romantické komedie. A právě pouze britští herci se svým suchým humorem činí tento film snesitelným. Ale zase ne tak moc. Takže buď slabé 3*, nebo silné 2*, záleží na náladě. A ta dnes moc nebyla ;).