Kdo chce kam... (1981) (TV film)

Sovák hraje popleteného starého gentlemana, Bohdalka nesmělou upjatou paní, co se chce seznámit... no moc vtipné to není, co si budeme nalhávat. Jediné světlo do toho vnáší lehce buranský malíř pokojů Menšík s jeho typickou vyřídilkou ("To už vás mohli nechat bydlet v nějakým potrubí").

Síla života (2014)

Dost možná nejlepší film, co jsem letos viděl. Tommy Lee Jones film nejen napsal a zrežíroval, ale v titulní roli podal svůj životní výkon. Role Briggse je pro mě skvělým příkladem toho, jak to asi na divokým západě vypadalo, když jste byl dědek a jak jste se musel rvát, když se vám nechtělo do kopru. A taky jaká sebranka všelijakých nešťastníků, pošuků a úchylů se tam taky mohla vyskytovat. Nedostatek akčních scén mi u tohoto westernu nevadil. Hilary Swank v roli staré panny Mary Bee je taky skvělá a dohromady s Briggsem tvoří výborný pár. Neméně výborné výkony podávají i ty tři poblázněné ženy a cestu celý týhle bandy pustinou jsem si prostě užíval.

Inherent Vice (2014)

Podivně simulovaná atmosféra podivných 70. let. Joaquin Phoenix neustále hulí trávu, což má zřejmě za důsledek fakt, že film je strašně zabržděnej, je tam spousta nudných scén, ve kterých se nic neděje, jen se žvaní nějakou slangovou angličtinou, takže stejně není nikomu rozumět. Bohužel jsem to nemohl dokoukat, jak mě film nudil, neustále jsem ztrácel pozornost a unikaly mi souvislosti, takže po hodině jsem už nevěděl, co se tam děje.

Magnetické vlny léčí (1965) (TV film)

Prostoduchá a naivní fraška z prostředí divokého západu, šestákový kus z pera prakticky neznámého autora z 19. století. Že si to herci opentlili vlastními komediálními gagy, je dost zjevné. Nejvíc mě pobavilo Sovákovo: "Shorty! Shorty! Zas tam někde chlastá!"

Zocelovací kúra (2015)

Já, největší kritik amerických komedií, jsem se u toho smál jak blázen. Fakt nevím, čím to bylo, asi absurdními komediálními situacemi, komickým talentem oplývajícími herci nebo absencí politicky korektního humoru, ale vážně jsem se bavil.

Tři nevinní (1973)

Po zásluze zapadlé dílko. Většinu stopáže vyplňují záběry na Sováka, kterej čumí, zatímco jednotlivé scény provází neuvěřitelně otravná hudba. Sovák ovšem celý film utáhnout nemohl, zvlášť když nedostal dost prostoru a ostatní herci mu to také moc neulehčují. Za zmínku stojí pozoruhodná postava Papíčka Bláhy, kterej hraje Německého gentlemana (zjevně východního), za tím účelem si nechal odrůst vlasy, pořádný pejzy alá 70. léta, narval se do kostkovanýho saka (ladilo by k Sovákově kostkované bekovce) a vybavil se velice naivními německými výkřiky.

Hovory H ještě po dvaceti letech (1990) (pořad)

Jsem možná jediný člověk na světě, který si neoblíbil Miroslava Horníčka a navíc si ho v dětství pletl s Ugo Fantozzim. Přišlo mi, že ve filmech a seriálech neuměl moc hrát a jeho talk show Hovory H byla poměrně málo vtipná, místy nudná a dost často trapná (zvlášť když se její protagonisté křečovitě smáli historkám, které ani moc vtipné nebyly). Časem jsem rozklíčoval, že mě vždy nejvíc iritovalo to, jak každý o Horníčkovi mluvil v superlativech, že si umí krásně hrát se slovy, že jeho čeština je kouzelná atd., když ve skutečnosti nic takového není pravda. Horníček většinou jen tak mele, infantilně zkouší komolit různá slova a moc se mu to nedaří. Ale nevím, možná tomu jen nerozumím.

Zabij mě třikrát (2014)

Po pár dnech si z tohoto filmu pamatuju jen dvě věci: 1) Všichni musí zemřít 2) Simon Pegg by vážně neměl hrát vrahy.

Focus (2015)

Příjemná zlodějská komedie. Margot Robbie je roztomilá, Will Smith je sympaťák a herci ve vedlejších rolích (hlavně Adrian Martinez v roli okouzlujícího sprosťáka) jsou taky dobří. K dokonalosti mi chyběla pořádný "show time"; ocenil bych třeba krádež diamantů nebo vloupání do muzea, ale nemůžu mít všechno.

Mach a Šebestová na prázdninách (1998) (seriál)

Teprve v dospělosti jsem přišel na to, jak geniální je animace Adolfa Borna. Není zas až tolik pohyblivých obrázků z jeho pera, které by bylo možno obdivovat, ale postupem času jsem zjistil, že byly stvořeny další série legendárního Macha a Šebestové, citlivě animované i namluvené panem Nárožným, a s potěšením jsem na to koukl. Nostalgie z toho (alespoň pro mě) kouká v každém ohledu a koukat na to zrovna v létě je docela dobrý nápad.