Asterix a Obelix (1999)

Představuju si to nějak takhle: Producent: "Pane Depardieu, nemohl byste nám zahrát Obelixe? Je to udatný galský válečník a zamiluje se do místní krasavice." Depardieu: "Já nevim, chlapi, táhne mi na šedesát, jsem tlustej a mám platfus. A taky jsem věčně nalitej." Producent: "To nevadí, hele, Michel Galabru nám taky kývl na roli náčelníka vesnice a to je mu 77 let!" Michel Galabru: "Cože?" Depardieu: "Michel už špatně slyší, asi vám dobře nerozuměl. Kdo v tom ještě hraje?" Producent: "Christian Clavier hraje hlavní roli." Depardieu: "No tak to zapomeňte, že se nechám zastínit takovým nýmandem. V žádným případě ne, odmítám." Michel Galabru: "Cože? Česnek?" Producent: "Hele, zmínil jsem se, že v tom filmu budete mít příležitost vocintávat kozy Laetitie Casty?" Depardieu: "A no tak jo, když jinak nedáte..."

Asterix a Olympijské hry (2008)

Není to ani dobrodružný film, ani komedie a ani fantasy; jestli něco takového ohledně žánru tvrdí distributor, tak lže. Je to spíš je takový urputný pokus Francouzů natočit svou národní galskou ságu (co na tom, že je předlohou comics). Pro mě tento film je důkazem tří věcí: 1) Doba velkých francouzských komedií je dávno v nenávratnu. 2) Evropské filmařské pokusy o digitální triky svědčí prostě akorát o tom, že to neumíme anebo že na to nemáme prachy a konečně 3) Gérard Depardieu na starý kolena už udělá za prachy fakt všechno.

Slavné historky zbojnické (1985) (seriál)

Tak kupodivu jedinej, kdo se na svojí roli loupežníka hodil, byl Pavel Zedníček (asi proto, že je to skutečný loupežník), zbytek obsažení je herecky teda dost úlet. Jinak historicky mě tahle doba baví (vesměs přelom 18. a 19. století), a v tomhle cyklu je atmosféra doby navozená poměrně nápaditě, ale pokaždý mě pak srazil zpátky na zem typicky třeba nástup Vladyky, kterej mi v tý roli docela vadil. A ostatní darebáci (Bartoška, Brzobohatý, Vyskočil...) taky totálně vedle. Mimochodem, je zajímavý, jak se Bartoška vždycky prožíval jako velkej herec a vůbec filmař, ale z každý jeho role je tak STRAŠNĚ moc vidět, že k tomu hraní nemá talent, že fakt nechápu, jak se tím mohl kdy živit.

Už vám není dvacet, paní Bláhová (1980) (TV film)

Hlavně díky Kopeckému, který hraje na malém prostoru velké divadlo, je to povedená a zábavná mikrokomedie. Pamatuju si, že když jsem byl malej, jely tyhle věci v TV skoro nonstop. Danu Medřickou mám rád, ale tentokrát nehrála nic moc, co by se jí dalo uvěřit (zvlášť když hraje jakoby ztřeštěnou infantilní babičku). No a Svatopluk Skopal mě přirozeně sral jako vždycky.

Nezvaný host (1969) (studentský film)

Tak jako alegorie na vpád spojeneckých vojsk je to asi dobrý nápad, ale sám o sobě ten filmík nedává moc smysl a ta zápletka je strašně absurdní. Snímek tak působí hrozně prvoplánovitě

Egyptologové (1974) (TV film)

Je to celkem sranda, ale jen díky Jiřímu Sovákovi, který předvádí svůj neobyčejný talent (nejvíce coby buranský vrátný a senilní profesor), jinak by z toho zůstala jen taková lehce úsměvná televizní inscenace s nevýrazným Větrovcem, Adamírou a kupodivu i Kopeckým. Dosti (negativně) mě zaujal Vinklář, protože mi přijde, že se někde u ochotníků naučil tři ksichty a s těma si vystačil celou svou kariéru; čili je to opět starý známý Siola a Dr. Cvach v jednom.

Krvavá stopa (2002)

Starej Clint předvádí klasickou oldschoolovou kriminálku. Celkem pěkně se na to dívá, ale Clint je tady už trochu moc starej na akční scény a je celkem dost dobře poznat, ve kterých záběrech ho zastupuje dubler. V úvodní honičce s darebákem se spíš už jen tak belhá a měl jsem strach, aby se neposral. Tahle scéna je vůbec hodně srandovní; když Clint spatří mizeru na místě činu, tak se za ním "rozeběhne", zatímco ostatní kolegové jen tak blbě čumí místo toho, aby mu šli pomoct.

Blesk (2011)

Pecka, Jason přesně tak, jak ho mám rád, tedy jako drsnej polda v noir snímku z londýnského podsvětí. Úvodní scéna s pálkou na irský hurling nemá chybu. Přestože jsem nekritickým obdivovatelem takovýchto filmů, musí jedna * dolu, protože uznávám, že scénář občas pokulhával, policajtka feťačka byla dost zbytečná postava a konec byl takovej nějakej přitroublej a nereálnej.

The Leech Woman (1960)

Asi bylo dost obtížný v 60. letech točit filmy jinak než to dělal Ed Wood, jinak si nedokážu vysvětlit, jak je možný skoro v každým filmu z tý doby navozovat atmosféru přihlouplým střihem hranýho a dokumentárního filmu. Tady typicky: postavy jako přiletí do Afriky; v jednom záběru se prodíraj pralesem (rozuměj květináčema postavenýma ve studiu) a ve druhým je záběr na divoká zvířata ze skutečné savany. A takhle je to třeba dvacetkrát za sebou. Jinak už dloooouho jsem neviděl, aby někdo nehrál tak jako Phillip Terry; ten tam jen stojí, čumí a občas něco řekne.

Skrýš (2010)

Dost průměrný film, nijak zvlášť mě nevzal. Ačkoliv nemám rád Julianne Moore, musím říct, že hrála dobře. Jinak ten děj je dost pošahanej a tak nějak mi úplně nedošlo, o co tam vlastně šlo. Jonathan Rhys Meyers byl taky dobrej a muselo bejt pro něj dost náročný hrát různý osobnosti.