• Krátkometrážní

Robot Chicken (2005) (seriál) odpad!

Tenhle seriál a jeho hodnocení se zcela vymyká mému chápání. Nepřijde mi to vtipné, spíš trapné, a barbinoidní postavičky mne opravdu neuchvátily. Aluzí na všechno možné je sice seriál plný, ale parodie by měla být založena na inteligentním humoru, což se zde neděje. Viděla jsem asi 10 dílů a pokaždé mi přišlo, že trvají tak půl hodiny, nikoliv 10-11 minut. Vážnějsem na tom nenašla nic, co by stálo alespoň za 1 hvězdu, je mi líto.

Saxána a Lexikon kouzel (2011) odpad!

Horší celovečerní film jsem snad nikdy neviděla. Absolutně nechápu, co to pana Vorlíčka napadlo. Scénář je o ničem, dialogy naprosto příšerné, film je plný nelogičností (drak, který vypadá jako hroch, ředitelův druhý pár rukou, který se objeví pouze občas, hlášky typu "Podpálila jsem mu byt. Stavěl ho 6 let."). Animace je příšerná, nekoukatelná (hlavně ten čertík nebo co to bylo) a především úplně zbytečná. Hudba neposlouchatelná. Herecké výkony pod úrovní béčkových amerických krasotinek - když ve filmu podává nejlepší herecký výkon Uršula Kluková, není co dodat. Dětská herečka v hlavní roli (která sice hraje holku z 2. třídy, ale v době dokončení filmu jí bylo už 13 let!) neumí hrát ani mluvit, Bohdalová je trapná, až je vám za ní stydno, Černocká k pláči. Masky (např. Baba Jaga) nedůvěryhodné a odfláknuté. Morální poučení pro děti nulové - podle tvůrců filmu je v pořádku, když si teta Irma (analogie s IT Crowd byla asi tím nejsměšnějším na tomhle snímku) vyčaruje dvě dvojnice, aby si mohla vzít všechny nápadníky, jejichž lásku si přičarovala! Špatně vykradený Harry Potter už je jen smutnou třešničkou na pomyslném dortu - obrázky v knize, které žijí a mluví, létání na koštěti, teta Irma, kterou po kolejích veze skřítek... 0% a odpad dávám jen proto, že čsfd neumožňuje mínusové hodnocení. A pocit trapnosti, který na mě postupně dopadal už od prvních minut "filmu", mě asi jen tak neopustí.

Tintinova dobrodružství (2011)

Film jako takový je maximálně na dvě hvězdičky. Postavy jsou krajně nesympatické, Tintin vypadá jak desetiletý kluk, ani ten pes vás nechytne za srdce. Dobrodružné to sice je až až, jenže já si tak nudila a poslední půlhodinu už jsem spíš přetrpěla. Podařené vtipy by se nechaly spočítat na prstech jedné ruky. Celé je to zvláštně sterilní, odlidštěné. Třetí hvězdičku přidávám jen za naprosto jedinečnou animaci, minimálně půlku filmu jsem měla pocit, že se dívám na hraný film.

Jarmark marnosti (2004)

Nic víc jsem ani nečekala. 700 stran prostě do 137 minut nenarvete a s béčkovými herci moc parády nenaděláte, ať už si má Reese Witherspoon roztomilej ksichtík jak chce. A ta interpretace románu mě štve úplně nejvíc. Bylo to nutné? Nemohli to režisér a scénárista po Thackerayově vzoru nechat na divákovi? Takhle si o Becky každý, kdo knihu nečetl, bude myslet, jaká to vlastně byla krásná chudinka. Ne, ne a stokrát ne! Jedna hvězdička je za kulisy a kostýmy, film jako takový si zaslouží odpad.

Koupili jsme ZOO (2011)

Čekala jsem trochu více muziky, vyloženě zklamaná ale nejsem. Párkrát ukápla slzižka, párkrát jsem se od srdce zasmála, troška té romantiky, troška dramatu, nádherná zvířata a rozkošná Maggie, co víc si přát. :-) Matt Damon a Scarlett Johansson byli podle očekávání skvělí. Jen by to chtělo trošku dovypilovat, možná prokrátit scénář a dokonalý oddechový film by byl na světě. 70%

Vražedná terapie (2001)

Absolutně nevyužitý potenciál nádherného atmosférického domu. Kromě Petera Mullana příšerný výběr herců v čele s extrémně nesympatickým a otravným Davidem Caruso. Špatný a děravý scénář, hloupé nápady, zápletka směšná. Místy to má opravdu hutnou atmosféru (hlavně díky psychiatrické léčebně), pár lekaček taky bylo, ale to nemůže vyvážit divnou a směšnou pointu (jestli se tomu tak nechá říkat) a všechnu tu okolní nudnou vatu. Tohle není horor, ale rádoby psychologický a lehce myseriózní thriller, u něhož vážně lituju, že jsem to nevypla dřív a dokoukala ho. Ztracené dvě hodiny času. A to jsem měla narozeniny a chuť na nějakou duchařskou ňaminku. Fuj.

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

Už jsem skoro nedoufala, že vážně potkávám filmovou adaptaci některého z velkých klasických děl 19. století, která by mě neznechutila. Ale ona existuje! Po neskutečném zklamání, které mi BBC připravilo svojí třídílnou adaptací Dickensových Great Expectations, jsem se rozhodla dát přední britské stanici přece jen ještě jednu šanci a konečně jsem sáhla po tomhle téměř dvacet let starém skvostu. Rozhodně jsem neprohloupila. Seriál má všechno, co má správná adaptace klasiky mít. Je mi líto, ale do pouhého filmu prostě takové romány narvat nemůžete. Vždycky tím diváka ochudíte o minimálně polovinu zážitku. Šestihodinová stopáž je naprosto adekvátní hloubce a rozsahu veledíla Jane Austen (a přečíst knihu pořád trvá mnohem, mnohem déle, takže si ti, kteří mají strach z kousnutí knihou a podvádějí při psaní čtenářských deníků s pomocí čsfd, stále ušetří spoustu dalších hodin na tupé zírání na televizní obrazovku). Jen díky této délce mohli tvůrci nechat pod svýma rukama vykvést takovou nádheru. Ano, film přebírá z knihy téměř vše - dialogy jsou proškrtané jen decentně a s velký citem a respektem vůči autorce. Dokonalý výběr herců (Elisabeth, Mr. Darcy, Mr. and Mrs. Bennet, Lady Catherine!!!)), skvělé kostýmy a kulisy, perfektní hudba... ale hlavně!: Tvůrci román skvěle analyzovali a pochopili, takže seriál je stejně ironický a vtipný jako kniha. Mezi Elisou a Darcym to jiskří, že by to neušlo ani slepému, břitký humor a sarkasmus Elisy je prostě k sežrání a ten oheň a jiskry v jejích očích, to se prostě musí vidět. Tady opravdu není co vytknout. Jestli si ještě někdo po zhlédnutí seriálu myslí, že Jane Austen je čtivo vhodné maximálně pro osamělé ženské po menopauze, tak je ten největší kulturní ignorant. Je to společenská satira, které se jen tak něco nevyrovná, plná skvělého sofistikovaného humoru a dokonale propracovaných, silných charakterů. A ona nejslavnější, úvodní věta z románu: "It is a truth universally acknowledged that a single man in possession of a good fortune must be in want of a wife." je opravdu míněna s nejvyšší dávkou ironie. "A truth universally acknowledged?" Ale jděte, Austen přece nebyla postava z pera Boženy Němcové. ;-)

S milenkou mé matky (2000)

Bizarní a silně nekorektní film, který je natočený s neuvěřitelnou lehkostí. Moje islandská premiéra dopadla na jedničku. Ne že by film neměl žádné mouchy, s hlavním hrdinou jsem chvilku měla problém se ztotožnit, ale pak už to všechno odsýpalo v šíleném tempu, naprosto nezastavitelně a bezhlavě - a já se královsky bavila. Hlynur je moderní isladnský hrdina, který ztělesňuje snad všechno, čeho se v dospívání bojíme a s čím bojujeme. Jenže on má navíc to "štěstí", že se mu jeho noční můry vyplní, vlastně že je realita dokonce předstihne. A on se s tím vypořádává po svém... Naprosto dokonalá scéna ve sněhu těsně před dokoncem mě úplně odzbrojila. Velmi, velmi silné čtyři hvězdičky.

Jmenuji se Sam (2001)

Sprostá citová vydíračka s naprosto brilantními hereckými výkony. Září především Sean Penn, ale ani Michelle Pfeiffer a Dakota Fanning nezůstávají pozadu. Film ve vás vyvolá řadu rozporuplných pocitů - já sama vlastně ani po zhlédnutí nevím, na čí straně bych v procesu stála (ale obávám, se že Samova by to bohužel nebyla) - a rozhodně za váš čas stojí, a to nejen pro krásný Dakotin ksichtík a excelentního Seana, který dokáže zahrát snad cokoliv. Námět 55%, za herce celkem 70%.

Vraždy v Yorkshiru: 1974 (2009) (TV film)

Silně mi to připomíná městečko Twin Peaks, které opravdu nemusim. Čekala jsem skvělou, trochu tajemnou britskou detektivku, ne depresivní pseudomysteriózní nezáživný příběh, roztažený navíc do tří dílů. Další dva už vidět nemusím, tohle mi jako ukázka stačilo. 40%