• Pohádka

Dobrá Voda (1982) (seriál)

Tento seriál jsem viděla už mnohokrát a nic jsem ještě nenapsala. Je to povinná škola pro každého jezdce, chovatele koní a milovníka jezdeckého sportu. Jiří Hubač určitě nejezdil na koni a přesto dokázal vystihnout atmosféru práce se zvířaty, boj s byrokracií a spoustu doprovodných lidských osudů. Herecké obsazení jednotlivých  rolí bylo velmi zdařilé a herecké výkony řady z nich přímo excelentní. Zmíním herce významově menších rolí např. pana Kemra s panem Nedbalem. Řada z účinkujících už není mezi námi, ale cosi cenného tu po nich zůstalo. Ještě nesmím zapomenout na krásné koně.

Volání rodu (1977)

Závěrečná část Štorchovy trilogie ukazuje kruté, ale odpovědné chování lidí, jejichž rod postihla zhoubná epidemie nemoci. Z osady vyhání všechny přeživší, kteří si musí hledat nový domov, protože ostatní rody je z obavy před nákazou odmítají přijmout. Cilem Sokola a jeho přátel je přežít zimu. Rod pastevců je nechal usadit na svém zimovišti, ale nepomohl jim, ani je nepřijal mezi sebe. Zajímavý je ten přerod z lovcú a pastevců v zemědělce, usazené na jednom místě a založení nového rodu.

Na veliké řece (1977)

Druhý díl Štorchovy středověké trilogie se odvíjí ve dvou dějových líniích. Tou první byla romantická nabídka nevěsty za co největší věno pro rod. Tímto způsobem se už v době bronzové bránili příbuzenským vztahům v rámci rodu a degeneraci potomstva. Druhá línie se zaměřila na lidskou pověrčivost,  která umožnila z rodu vyloučenému Divousovi díky zděšenými rybáři přinášeným obětinám, přežít. Pravdu měl pan Pištěk, že ve filmu máme jedno nej.. a to nejhezčího pračlověka Bartošku, i když kupec Luťanský taky není marný. Získaný ostrý nůž předznamenává přicházející dobu železnou.

Osada Havranů (1977)

Kniha i film mého mládí. Na tuto trilogii ze středovéku se vždy, když ji opakují, ráda znovu podívám. K některým věcem z dobové výpravy bychom mohli mít připomínky, ale historických snímků byla natočena řada, a kdo by s určitostí mohl tvrdit, že to tak skutečně tehdy bylo. Nejedná se o dokument, ale o dobrodružný příběh určený pro mládež, jímž se snaží Eduard Štorch přiblížit tehdejší tvrdé primitivní a mnohdy kruté životní podmínky. Zasvěcuje studenty do reálií, tradic a zvyků doby, jako byl lov, začínající zemědělství a směnný obchod. Je to vzdělávací film a děti si z něho zapamatují víc než ze strohých stránek učebnice.

Promlčeno (2022)

O kvalitě tohoto snímku svědčí, že po náhodné chvilce sledování, jsem nedokázala od obrazovky odejít. Jak ohodnotit? Zajímavý příběh, napínavá atmosféra, stále aktuální téma, velmi slušné herecké obsazení i výkony. Na rozdíl od některých diváků si myslím, že závěr byl excelentní, takový ze života. Žádný mstitel Chuck Norris u nás není. Vždyť co by mohl ten, který sám zabil, vyčítat vrahovi? Překvapivé na tomto dramatu je jeho uvedení v komerční televizi, kde ho rušily reklamy.

Na lovu (2021) (pořad)

Televizní soutěže mám ráda. Člověk zjistí hloubku svých neznalostí  a něco nového se dozví. Tato soutěž je svižná, poučná i zábavná. Co se týče toho, že by se jednalo o podvod na diváky v tom smyslu, že by lovci mohli znát předem scénář otázek a mohli si najít před vystoupením odpovědi nebo znát otázky i odpovědi a potrápit jen svou paměť, tak tady mluví proti početný štáb,  z něhož by jistě někdo na případný podvod na diváky upozornil. Taky si myslím, že lovci by se k nějakému podvodu nepropůjčili. Nevylučuji ale možnost, že se na tvorbě otázek podíleli. Co se týče výhry, která je v daném případě nízká a já jsem ji v desítce sledovaných pořadů viděla jen jednou, tak ta asi není podstatná. Soutěžící zřejmě dostávají honorář za účinkování v zábavném TV pořadu. Ondřej Sokol je vtipný moderátor a všech pět lovců bylo dobře vybráno. Vadí mi trochu vysílací čas soutěže, který se překrývá se stejným žánrem na ČT - A-Z kvíz a slovenským Duelem na RTVS, které taky ráda sleduji. Něco jiného je sobotní Hvězdný speciál se známými osobnostmi. Otázky jsou jednodušší, aby se umělci neztrapnili a lovec se občas vědomě zmýlí, aby se co nejvíc peněz vyhrálo na charitu. Tady bych řekla, že je to naaranžované.

Případy mimořádné Marty (2022) (seriál)

Kladu si otázku, proč nebyl promítán francouzský originál, když to, co jsme natočili my nebo Slováci  není lepší. To nám došla inspirace, že musíme přebírat cizí nápady, nebo to vyjde levněji a ještě máme práci pro naše herce?  Stále citelněji propadám dojmu, že nám chybí pan Dietl. Čtyřiačtyřicetiletá paní Dyková si tu hraje na geniálního rozpustilého díblíka. Takové skvělé detektivy s vynikajícím pozorovacím talentem jsme už viděli, např. Sherlocka Holmese nebo policejního vyšetřovatele pana Monka. Žen s bystrým úsudkem je zřejmě méně, tak jsme jednu našli, i když Agatha Christie slečnu Marplovou taky. Navzdory všemu co jsem napsala jsem se docela bavila.

Zákony vlka (2023) (seriál)

Zajímavá a kupodivu napínavá detektivní série s prvky originality.  Z počátku jsem měla výhrady k vystupování mladé snaživé policistky, ale zvykla jsem si. Její vstupy oživují a polidšťují příběh a už se na ni vždy těším, s čím zase příjde. Je škoda, že tento seriál televize zařadila do vysílání pouze jednou týdně. Občas mi vypadne v záplavě jiných pořadů předchozí děj.

Poslední oběť (2023) (seriál)

Solidní nekrvavá detektivka promítatelná i v dopoledních hodinách s pro mne celkem slušnými hereckými výkony dua Vaculík – Lambora. Úloha policie včetně výkonu laxních vyšetřovatelů je nulová, protože vždy dorazí na místo až to aktéři sami vyřeší a zavolají ji k hotovému. Příběh je trochu rozvláčný, dal by se shrnout do dvou částí nebo jednoho celovečerního filmu, čímž by získal na dramatičnosti.

Kukačky - Epizoda 13 (2023) (epizoda)

Tento díl byl pro mne zklamáním, čekala jsem dramatičtější rozuzlení. Vím, že by to připomínalo telenovelu, ale když Kukačky, tak kukačky. Myslela jsem, že po třináctidílném dohadování vyjde najevo, že matka se chtěla zbavit Terezy skokem pod vlak a odešla od rodiny,  protože jejím otcem nebyl její manžel, ale do vězení jdoucí David nebo dokonce Karel. Herecky nezvykle dobré.