Úkryt (2002)

Docela chytrá Fincherovina. Ukrýt mi ve sbírce jeho filmů chyběl, takže byl čas si to doplnit. překvapivé možná pro mě je, že už od nějaké patnácté minuty film šlape na plyn a všechno se právě udá prakticky na začátku. Pak se vše točí právě okolo "Úkrytu". Atmosféra není možná tak děsivá jak by se mohlo zdát, ale Fincher má vždy něco v rukávu. Hodně dělá Jodie Foster a mladičká Kristen Stewart. Určitě i potěší Jared Leto a Forest Whitaker. Obsazené to tedy vůbec není zle a zápletku to má opravdu kvalitní. Jediné co lze vyčítat je snad zbytečně natahovaný konec, resp. prostřední část. Finále však potěší svojí osudovostí. Za mě povedený thriller, i když víme že Fincher umí lépe. (75 %)

ONEMANSHOW: The Movie (2023)

Nejsem fanouškem Kazmy, vlastně celé jeho Onemanshow mě totálně minulo. Ale... naprosto mě fascinoval jeho kousek v Prostřeno, kdy dokázal oblbnout celej národ a zahrál na ty nejmenší housle. No a tím moje znalosti končí. Tudíž jsem se do kina nehrnul, což mu jistě nevadí. Protože i tak dokázal národ zblbnout podruhé i potřetí. Tenhle film zbořil rekordy a stal se jedním z nejnavštěvovanějším filmem roku. Takže to Kamilovi očividně vyšlo. Film je vlastně pseudosokument o covidové době, kdy Kazma zakopal kontejner s autem a rozjel další českou mánii. Vyšlo mu to a byla to sranda. Nejvíc mě baví, že dokázal navléct české áčkové herce do nacistických kostýmů, jen kvůli tomu, aby měl kde kontejner zakopat a i oni mu to sezřali. No a finální kousek s trezorem asi není nic, co by diváka překvapilo. Stejně na to půlka republiky šla do kina znova, aby rozluštila šifru. Takže mě tenhle příběh neuvěřitelně fascinuje a vlastně mu tleskám. Film jako takový je docela i sympatický (ne)dokument. (50 %)

Vyšehrad: Fylm (2022)

Seriálem nepolíbený, takže pouze s čistým štítem na film. Zaprvé naprosto rozumím tomu divadlu, které ten film vypráví. Na jednu stranu skvělá satira na český fotbal. Funguje to báječně. Na druhou stranu ujetá a sprostá komedie v americkém stylu. Obojí se vlastně dobře doplňuje, protože Vyšehrad dokázal skvěle ukázat českou fotbalovou scénu a spolu s tím měl několik velmi zábavných momentů a hlášek. "Pověsil jsem kopačky na Hřebík". Jinak je Štáfek absolutní komediant, který si tu roli užívá. To postavě Laviho dodává naprosto neodolatené charisma. Víc asi nemám. Chápu tu obrovskou nadsázku jakou ten film má. A já se bavil. (68 %)

3Bobule (2020)

První a druhý díl si upřímně vůbec nepamatuju. Ale podle svého hodnocení z roku 2016 usuzuji, že jednička mi přišla v pohodě a dvojka mě ukrutně nebavila. Navíc jsem si vychvaloval Kryštofa, je zajímavé jak se člověk změní za ty roky co. Trojka to u mě měla mnohem snažší. Nečekal jsem vůbec nic a dostal příjemný český film na večer s vínem. Jednoduchá zápletka, obsazení mě bavilo a i ta atmosféra holky, co vzpomíná na svého tátu. Všechno vlastně zapadlo. Hádek se mi líbil, Langoš taky (hergot, ty bráchové mají fakt stejný hlas) a Terezka opět dokazuje v jakou skvělou herečku vyrostla. Ten její cit pro postavy je prostě perfektní. Takže za mě dobrý. Solidní český průměr. Bavil jsem se. (60 %)

Hráči se smrtí (2017)

Film jsem měl ve svém hledáčku dlouho. Nejen kvůli mé oblíbené Ellen Page, ale kvůli tomu, že se jedná o sci-fi horor. Takových moc není. No není. A není to ani tento případ. Hráči se smrtí začínají jako velmi vkusný thriller o bohatých floutcích z Univerzity medicíny. Dostanou nápad jak zbohatnout ještě víc, když začnou studovat, co se s námi stane po smrti. Do té doby dobrý. Najednou je to začne bavit a oni začnou postupně fetovat, ten fakt, že skočí do klinické smrti. Asi stále dobrý. Pak se to zlomí a film vám začne podsouvat hororové prvky nahánění ústředních postav. A tady už to nefunguje a z průměrného filmu velmi snadno a drsně sklouzne do podprůměru. Druhá část je nudná, natahovaná a absolutně bez šťávy a atmosféry. Stěží jsem to dokoukal. Původní verzi neznám, takže hádám, že by mohla být lepší. Ale zase bez Ellen Page a do toho se mi už nechce. (38 %)

Kostlivec (2023)

Na Kostlivce jsem se hodně těšil. Podle povídky Kinga. Trailer zaujal. Nebylo co řešil. Ve výsledku jsem asi spoko. Říkám asi, protože bych si strašně moc přál filmu dát čtyři hvězdy. Ale já prostě nemohu. Ten film má tolik přešlapů a věcí, co mi nejsou po chuti, že bych si ho znovu asi už nepustil. Je to ale strašná škoda, protože potenciál je tu obrovský. Děsivý začátek a muž, který vpadne do "klidné" rodinky, aby se jim záhy oběsil v prvním patře. Posud dobrý. Nastává děsivá část, kdy Kostlivec vystrkuje svoje nohy. To jsou ty nejlepší pasáže filmu. Krátké prostřihy, mnoho nohou, zuby... Všechno se podě... Pokazí. Jakmile monstrum ukážete celé a hlavně začnete do filmu cpát podzápletku se zjišťováním a ujišťováním. A samozřejmě samotným lovem. To je prostě ohromná škoda, protože monstrum by si zasloužilo zůstat ve stínech. Tak to funguje nejlépe. I tak jsem se ale bavil. Jen jsem zklamaný, protože Kostlivec mohl být mnohem lepší. (68 %)

Máš někoho doma (2021)

Suverénně nejhorší film, co jsem letos zatím viděl. Absolutně podprůměrný hororový slasher, který vykrádá Scream, který vzniknul skoro před třiceti lety. A nedělá nic líp, nic jinak, všechno stejně a ještě špatně. Herci neznámý a vesměs spíše sympatičtí, i když některý toho hereckého umu opravdu nemají. Zápletka je hrozná a nedokáže ani překvapit ani nadchnout. Finální dialogy snad psalo GPT. Pardon, já málokdy filmy odsuzuji nebo shazuji. Ale tady to opravdu není zbytečně. Tenhle příběh je hrozný. Jeden student dostane nožem za uši protože užívá prášky na úzkost. Jakože ano. To není vtip. Tohle je neoriginální, tupé a zbytečné. (20 %)

Černí andělé (2001) (seriál)

Velmi nenápadný Český seriál. Dneska už přes dvacet let starý. Přesto si ke mě našel cestu a já musím říct, že jsem se víceméně bavil. Některé díly mají naprosto skvělé rozuzlení a nečekaný závěr. Některé díly naopak moc nezaujaly. Herecky se tady vystřídá skvělá plejáda herců. V čele s Vladimírem i Míšou Dlouhým, Petr Kostka, Marek Vašut, Karel Roden a třeba i Jiří Dvořák. Červená karta má solidní závěr, i když by díl končil trošku dříve, tak je to snad i lepší. Pokoj bez oken má suverénně nejlepší konec. Trosečník mě právě moc nebavil. Experiment mi přišel spíše smutný svým vyzněním. Stejně tak Requiem. Azyl byl naopak velmi temný, ale s výborným koncem. Help For You je za mě druhý nejlepší díl, s tím že kdyby opět končil trošku dříve, tak je to ještě lepší. A May Day je solidní. I s koncem. Za mě to jsou velmi drsné, smutné i temné příběhy, které spojují skvělé české tváře. Ovšem když se podívám na jinou českou seriálovou stopu, tak znovu bych si Černé anděly už nepustil. (60 %)

Papežův vymítač (2023)

Klasická mainstreamová hororová jednohubka. Respektive všechno co si představíte pod pojmem Hollywoodský horor. Russell Crowe je k sežrání i když mu táhne na šedesátku. Nebo možná právě proto. Jeho Vymítač jezdící na Vespě skrze Itálii do Španělska je prostě skvělý. Jinak film velmi příjemně odsýpá a jede skrze jasně vytyčenou cestu. Díky velkému rozpočtu jsou fajn i efekty. Nic nezakryje fakt, že se jedná o horor pro masy. Takže na nějaký děs nebo lekačky zapomeňte. Od toho tu jsou jiné filmy. Třeba Mluv se Mnou ze stejného roku. I přestože film nikoho nevyděsí, tak svým příběhem a atmosférou baví až do konce. Navíc to táhne sympatický Crowe. Příjemná oddechovka. (65 %)

Mluv se mnou (2023)

Velmi originální a svěží horor. Myslel jsem si, že po Wanovi už nikdy nedorazí nikdo, kdo by udělal nějakou originální duchařinu. A hle. Dvojice australanů tvoří velmi pestrý a nový horor. S jednoduchou zápletkou, skvělou atmosférou od začátku do konce a s napětím správného hororu. Ve výsledku mi jen vadí ta absence goru. Respektive jsem po všech recenzích zde na ČSFD očekával nějakou skutečnou gore nechutnou scénu a kde nic tu nic. Jistě, jedna scéna je krvavá a nepříjemná, ale nic co by mi hnulo žaludkem. Naopak se Talk to Me drží příjemně na hraně krve, únosnosti a děsivých momentů. Ani se nedivím, že to mělo úspěch a hned se kuchtí dvojka. Rozumím tomu a o to víc tleskám, když se jedná o tvůrčí prvotinu. Takže za mě překvapení roku a doufám v další solidní duchařiny. (78 %)