Bourneovo ultimátum (2007)

Určitě nejakčnější díl, ale mnohem víc než samotný bitky jsem si užil naháněnou v marockých ulicích a domech nebo na londýnským nádraží. Tu konkrétně teda nejvíc. Další šedivej vlas sice stahuje smyčku jak nejlíp umí, ale nemá absolutně žádnou šanci, protože David Webb byl ze všech rekrutů ten nejlepší. Potřetí a nejefektněji si poslechnu Mobyho závěrečnou píseň a nějakou dobu se budu z celý trilogie tetelit blahem.

Bournův mýtus (2004)

Kdo jinej by měl našemu agentoj pořádně zatopit, když ne Eomer s Rodenem?! Nový tvůrčí tým se sice v soubojích jeden až šest na jednoho moc nepředvedl, je z toho kolikrát spíš změť mžitek bez jakýchkoliv vzdechů - to ticho při bitkách je ale fascinující. Soundtrack si dál brouká svoji do sprintu nutící melodii a všechno dupe podle ní bez sebemenšího pozastavení. Jak si najde Pamelu v hotelu, jak je přechčije při schůzce s Niki, to je prostě paradise.

Agent bez minulosti (2002)

Mě už baví i to počáteční čekání na první chvaty na lavičce v parku. Opravdových bitek je tady sice míň, ale zato si je užiju mnohem víc než střihačskou práci v dalších dvou dílech. Co bych to nepřiznal - když nemám fyzičku, abych skopal regiment agentů do kulatý krychličky, stačily by mě i Bournovy ostatní skilly vhodné pro moderní dobu. S otevřenou hubou čumim, jak rychle se orientuje a výmýšlí další kroky, kterými rychle stoupá do nejvyšších pater místního žebříčku. A lidská žíněnka v závěru naznačuje možnost odrazit se ve dvojce minimálně do stejné výšky.

Smrtonosná zbraň (1987)

Mám-li vybrat smrtonosnou past nebo zbraň, vždycky sáhnu po zbrani. Jedinečná dvojice (lepší je přeci jen šílenej Gibson), kupa vtipnejch situací a hlášek, solidní krimi zápletka a perfektní koukatelná akce.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

O třídu lepší finále než u Hobita. Fakt by mě zajímalo, kdo pase ty orli, že je vypouští do terénu tak pozdě, jak by to s nima bylo jednodušší. Ale zase bych se ošidil o neskutečnou bitvu o Minas Tirith i potvrzení toho, že Středozem by se měla klanět Samvědu Křepelkovi. Přeslazený protahovaný konec mě potrápil dosyta, ale za to jsem byl odměněn nádhernou písničkou u titulků. Když se celá trilogie sjede během 24 hodin, to se pak z Jacksonovy Středozemě plné nádherných scenérií, neskutečné Shorovy hudby, vymazlených digitálních vychatávek, skřetí "krve" i lidských slz těžko odchází. Ale vrátím se.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Nebaví mě pohled na utrápenýho Froda ani pomalá entí řeč, ale jinak je to pořád perfektní. Rohan obohatil Středozemi poctivým bijcem, jeho krásnou sestrou i parádním hudebním motivem, Glum je po všech stránkách dokonale odporný stvoření, bitky jsou čím dál lepší - poslední půlhodina to je pastva. Jen se mi nechce věřit, že tam Legolas i Gimli zabili jen 43 skurutů.

Domek z karet (2013) (seriál)

Je z toho na blití. Ne filmařsky, ale z představy, že takový charaktery v těchto společenských patrech plavou. Nemám moc co hanit, pragmatický manželský pár v centru politického kasina, kde má každá mince více než dvě strany, které je třeba pečlivě zvážit u společné cigaretky. Stinná stránka výbornýho díla pro mě tkví v tom, že jsem se nebyl schopen orientovat v právních a legislativních kličkách, který Underwoodovi musí brát v potaz při každém svém kroku, proto mi občas občas scházel smysl stoosmdesátistupňových obratů všech zúčastněných. A když se nechytám, stojí to jednu hvězdu. EDIT po 3.sérii: Parádní paralela na aktuální ruské dění, zjevení poctivého soupeře, ale pořád vyhrávaj hajzlové, kterým se nedá fandit.

Osmy (2014) (TV film)

Pořád se u Epsteina nemůžu zbavit pocitu, že jsou jeho příběhy shodou až moc náhod. Ne, že by to tady nefungovalo, excelentní Trojan s Taclíkem za zády to táhnou spolehlivě, ale přece jen to pro mě nebylo až tak vtipný nebo až tak dramatický, abych si tenle neobyčejný den dokázal naplno užít.

Křídla Vánoc (2013)

Jaké příjemné překvapení. Počáteční haluz je pro film natolik podstatná a její důsledky ve finále nesou ty největší emoce, že je obrovská škoda, že jí tvůrci bídně vysvětlili nebo nenašli cestu k tomuhle příběhu bez ní. Jinak pěkný film o různém prožívání Vánoc, až napotřetí jsem se dočkal od Vicy postavy, která měla příběhu co říct.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Bylo to skvělé, to nemohu říci. Moc mi nevonělo originální vylíčení dialogu s Bohem (chudák klučina jesi mu to stoupne do hlavy), na to, že bylo Desatero za minutu hotový, tak celý tento příběh o Mojžíšově vyvádění trval až moc dlouho. Hlavní zádrhel je pro mě ale Scottovo ateistické podání a logické až vědecké vysvětlování zásahů vyšší moci, byl jsem hold jinak odkojen, takže Princ Egyptský si na tomhle v pohodě smlsne. Přestože se na vymodelovaný svět dobře dívalo, 3D mě už poněkolikáté zklamalo, jedinou výjimkou byla působivá půdní eroze. Suma sumárum stejné zklamání jako Robin Hood, ale rád jsem si tenhle biblický příběh připomněl.