Potomci lidí (2006)

Hnn. Zvláštní budoucnost, bral jsem tu depku z neporodnosti, ale totalitní Británie zaplavená agresivníma uprchlíkama s podivnou pořádkovou službou a podivně fungujícím "odbojem", to šlo mimo mě. Parádní Caine, líbil se mi útěk na neutrál nebo závody režiséra s kameramanem, kdo vydrží točit dýl. Ale jako celek? Hnn.

Útok z hlubin (1999)

Zvláštní pakárna. Napětí a něco jako strach, to by fungovalo, ale že by to byl strach o osádku, která je až na jednoho blbější než to nejprimitivnější žraločí mládě, to zas ne. Ta sestava je totiž na celým filmu to nejslabší. Nebetyčně dlouhý intro, hodně nepovedenej digitál a logika výstupu na hladinu přes všechny možný přetlaky, šachty a vypnutý generátory, to je ještě v pohodě oproti tomu, jak se těm lidem špatně fandí.

Divergence (2014)

Má to takovou hezkou vizuální slupku, dá se na to docela dobře dívat, ale když se do toho zakousnu, tak mám pocit, že je to plný éček, aby to drželo pohromadě a mělo aspoň nějakou chuť. Vrátím se radši k poctivým potravinám.

Ponorka U-571 (2000)

Ať už se ponorka pohádkově vyhýbá torpédům, posté a ještě jednou se otřásá pod hlubinnou bombou nebo doufá, že její jediná střela trefí cíl, na mě to víceméně zabíralo. Mínusem je americká šablona o nedoceněném přirozeném vůdci, která vždycky spolkne zbytečně času na začátku a úsměvnou poklonu na konci. Ve snaze o mimikry nad hladinou, jak s letadlem, tak torpédoborcem, Matouš celou dobu nosí americkou námořní čapku, to nikomu nepřijde divný? Mě teda tolik, že to jako jedna z mála věcí dokázalo rušit moji napjatost, která byla jinak na nadstandardní úrovni.

Případ pro exorcistu (2015) (seriál)

Stanu-li se někdy obětí trestného činu, chtěl bych se dostat do prádla party z 1.oddělení a ne tohoto výběru. Ale jestli budou zasahovat jako na konci druhého dílu, tak stejně brzo pojdou. První dva díly to držel aspoň Budař s Melíškovou a dojem, že případ dává smysl, je jednoduchý a jeho vyšetření brání jen tupost policistů. Třetí díl je ale smutným epilogem za dalším detektivním snažením ČT, která by si kvůli jednomu výbornýmu krimi seriálu neměla myslet, že jí tento žánr jde.

Hvězdy nám nepřály (2014)

Dobře vybraná forma zpracování, bál jsem se převedení osobních pocitů z knížky do nucených dialogů. Trochu mě zamrzelo vynechání konfrontace hlavní hrdinky se zdravou kamarádkou, ale mělo i svoje výhody, že se film odehrával takřka výhradně mezi těma, co se na smrt musí dívat jinak (až budu chtít support zdravejch kamarádů, pustím si 50/50). A ten jejich pohled je neuvěřitelnej. To, jak se jí snaží čelit, je síla, to, co jim dokáže udělat radost, je síla, to, že maj tak málo času, je síla. Tak se není moc co divit, že ten film, to je síla.

Ubožáci (1982)

Tahle stopáž je ideální, aby akorát vystihla, co chtěl Hugo říci. O tom, co chtěl říci, je to na jinou polemiku. Ventura mě baví víc než Depardieu, temně podanou revoluční část jsem si pořádně užil, zato tady bylo docela málo Javerta, ale celkově odpovídající podání.

Bídníci (2000) (seriál)

Jak se asi tohle může líbit někomu, kdo zjistil, že má problém už se samotnou knižní předlohou? Nepochopitelná posedlost komisaře Javerta, milující otec Valjean, který dceru nepustí z domu, milující matka Fantina, která nechá svoje dítě u prvních kolemjdoucích. To jsou výtky ke knize a film, který se svou předlohu snaží kopírovat velmi věrně s tím nic nenadělá. Jenže do hodnocení se to promítne, když mě jednání těch postav nedává smysl. Pak se ještě přidá pár chyb v rámci filmařské licence jako je nestárnoucí Gavroš, přiteplený dabing Marka Vašuta, naprosto trapná "revoluce", ubohé dialogy a přeci jen zbytečně dlouhá pasáž. Co dodat. Snad jen, že 3D Monte Chrousta byl o dost povedenější.

Colette (2013)

Proč ten rámec ze 70. let a proč si režisér nedovolil nechat každé postavě vlastní jazyk? Úvodní a závěrečná omáčka mě nebrala a hlavně v začátku mě to, jak český herci dabujou svoji anglickou mluvu, iritovalo. Bohužel jsem měl ale problém i se srozumitelností koncentráčnické hierarchie a reálností tohoto podání. Hrůzy je tam dost, práci si s tím evidentně taky dali, ale i emočně to byl prostě slabý odvar Schindlera nebo Chlapce v pyžamu.

Birdman (2014)

Koukám, koukám a najednou čumim, že to jede "v kuse". To mě velmi uctilo, taky je na tom vidět, že s tím museli mít práci, herecký výkony super, postesk nad dobou komiksových blockbusterů mi mluvil z duše. Ale asi mě trošku zklamal konec, asi to celé byla zajímavá, ale ne úchvatná podívaná.