• Pohádka

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Takže tentokrát jsem zažil několik naprosto rozporuplných zážitků. Začněme zvukem, tedy v tomto případě dabingem, který mi hlavně v případě Johnnyho Deppa moc neseděl, kromě toho v úvodu představení byl nějaký problém, protože zvuk byl příšerně protahovaný, až mi to rvalo uši - no naštěstí to trvalo jenom asi deset minut. Nechápu, proč alespoň jedno představení denně nemůžou udělat v originále s titulkama. Tak a teď k vlastnímu filmu - úvodní i závěrečná pasáž měla pro mě kouzelnou poetiku, bohužel nemůžu totéž říci i o nejdelší části, která se odehrává v továrně - snad s výjimkou úplného začátku u vodopádu. Samozřejmě nevím, do jaké míry to zprznil dabing (asi hodně), ale bylo to na mě až moc křiklavé jak vizuálně, tak i zvukově. Ovšem naprosto nejúžasnější byl pro mě překvapivě ne film samotný, ale reakce okolosedících diváků, kterými byly téměř výhradně děti. Jejich užaslé a nadšené vzdechy, když Karlík objevil zlatý kupón a když se před návštěvníky továrny objevil čokoládový vodopád, tak to byla síla. Přesto nemůžu dát víc než tři hvězdičky, protože Tim Burton podle mě nedostatečně využil potenciálu, který námět filmu skýtal, a to soudě i podle téměř nulových reakcí již zmiňovaných dětí v dalším průběhu filmu - škoda, velká škoda.

Vinci (2004)

Je to tak na 4 a půl, ale protože mám slabost pro Machulského filmy, dávám za pět. Ale konečně zase jedna "zlodějská" komedie dle mého gusta. Jediné, co bych vytknul, je trochu zdlouhavá prostřední pasáž přípravy na akci.

Sin City - město hříchu (2005)

Nemůžu jinak, předlohu sice neznám, přesto jako bych jí před sebou viděl. Pro mě velmi působivé, některé drobnosti úchvatné - Kevinova bílá skla brýli, občasné barevné detaily atd. atd. Nemůžu souhlasit, že to nemělo atmosféru, pro mě tam byla atmosféra hutná až až.

Redakce (2004) (seriál)

Narozdíl od jiných českých seriálů poslední doby jsem byl schopen shlédnout všechny tři dosud proběhnuvší díly, a to dokonce bez pocitu znechucení. Navíc, i přes průhlednost některých zápletek, jsem se docela bavil. Strhávám jednu hvězdičku za druhou řadu, která už je mnohem horší, nepravděpodobné zápletky, rádoby "celebrity" v každém díle... no fuj....

Bílá vdova (2000)

Jednu hvězdičku musím ubrat za poněkud křečovitý konec, ale jinak jsem se královsky bavil. Anglický humor je mi pro svou jemnost a nenásilnost opravdu velmi blízký.

Obvyklí podezřelí (1995)

Skvělá a napínavá podívaná se skvělým vyvrcholením, které se možná může někomu zdát průhledné, ale já si to opravdu užil. Během filmu jsem totiž naštěstí neměl moc čas o zápletce pořádně přemýšlet, takže ten konec byl pro mě zcela famózní a šokující. A všemu vévodí brilantní Kevin Spacey.

Před svatbou ne! (2001)

Celkem slušné herecké výkony, párkrát jsem se s chutí i zasmál, ale něco mi u tohoto filmu chybělo, i když vlastně přesně nevím co. Možná trochu větší spád, možná trochu věrohodnější postavy - zázračná proměna do té doby nesnesitelné Page a nesmyslné chování jinak sympatického Jacka zrovna moc realisticky nepůsobily. Kdo ví, ale znovu to už asi zjišťovat nebudu ....

Útěk z Absolomu (1994)

Asi je to tim, ze mam rad filmy z temne budoucnosti, takze tenhle film hodnotim docela dobre. Proste zadne extra herecke vykony od toho necekejte, ale docela slusny pribeh, ktery mi padl do noty.

Láska nebeská (2003)

Moc pěkný a pohodový filmeček, u kterého jsem rád a ze srdce zasmál.Protože mám poměrně dost v oblibě Hugha Granta, moc se mi líbily scény s ním, coby velmi nekonvenčním britským premiérem - pravda někdo může namítnout, že s realitou to nemá nic spoečného, ale to mi u tohoto filmu vážně vůbec nevadilo.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Měl jsem tu smůlu (nebo štěstí), že jsem tento poslední díl jako jediný viděl v kině, kde je každý zážitek jak vizuální tak sluchový několikanásobně umocněn, takže narozdíl od předchozích dílů jsem měl co dělat, abych nemusel každých deset minut vytahovat kapesník. Je pravda, že kdybych v tom chtěl hodně šťourat, pár chybiček by se našlo, také ten konec byl o něco rozvláčnější než bych si představoval, ale celkový dojem je prostě neuvěřitelný. Skoro celé tři a půl hodiny jsem seděl jako přikovaný a jen zíral s otevřenou pusou a vlhkýma očima. Nádherne skloubení překrásně natočených scén a velmi působive hudby - jako jednu z mnoha připomenu zapalování majáků pro přivolání pomoci z Rohanu. Peter Jackson díky svému původu vybral pro natáčení jednu z mých dávných lásek - Nový Zéland, což si myslím, že pro tuto trilogii byl jeden z faktorů, který rozhodl o její kráse a úspěchu.