• Pohádka

Schindlerův seznam (1993)

Pátý nejlepší hodnocený film na CSFD mě teda nedostal jak většinu tady. Oskar Schindler nebyl rozhodně takovej lidumil a židomil, jak se nám ho Spielberg snaží ukázat. Za vším hledej prachy, to by k němu asi sedělo víc. Víc se tady rozepisovat nebudu, nebo se humanisti poserou...

Já, Olga Hepnarová (2016)

Z jedné strany, od ženských jsem slyšel - to bylo psycho, měla jsem husí kůži, z druhé strany od chlapů přesnej opak - ty vole, to si nepouštěj, to je ztráta času. No jsem tak napůl mezi oběma - husí kúži jsem sice neměl, ale nebylo to ani úplně na hovno. Jak moc se tvůrci drželi pravdy a faktů se můžete dozvědět na youtube v půlhodinovým dokumentu, myslím, že se jim to povedlo. Hepnarová byla magor, o tom žádná. Ve filmu můžem postupně sledovat, co stálo za tím, proč udělala, co udělala. Problémy a nepochopení doma, pokus o sebevraždu, pasťák, šikana, přehlížení v práci, krach ve vztazích, využívání od přátel. Zárovenˇ ale byla dost inteligentní a bez depresí to mohla dotáhnout úplně jinam. Prostě to v ní tak vřelo, bujelo a rostlo, až se rozhodla to lidem vrátit. Taky mám někdy sklony v práci všechny pozabíjet, to asi každej, ona prostě byla tak nervově v hajzlu, že jako jeden z mála se rozhodla to lidem vrátit za všechny otloukánky. Samotnýmu filmu určitě pomohlo, že byl natočenej černobíle. Byly tam sice pasáže, který jsou nicneříkající, ale ty zapadnou do celkovýho obrazu a čekání, kdy se to už stane, takže stejně sedíte, čumíte a čekáte, aby vám náhodou něco neuteklo. Klobouček před hlavní představitelkou, té se dá fakt věřit, že má sklony k něčemu, co si lidi budou pamatovat dlouhý roky.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Nečekal jsem, že to bude až takhle dobrý !!! Dobrej příběh, hodně dobrý akce, zajímavý nápady, bylo to překvapivě i vtipný. Pro mě největší překvapení z filmů, co jsem za poslední dobu viděl, ve hře bylo i pět hvězd. " Jestli zachráníš svět, můžeš mi to udělat do zadku" :-)

Jason Bourne (2016)

Skoro po deseti letech jsem se dočkal dne, kdy Jason Bourne bude zase řešit svou minulost. Matt Damon se za tu dobu prakticky nezměnil a zase nezklamal. Jako v předešlejch dílech téhle série je k vidění spousta akce a hodně cestování. Ze začátku mi teda k postavě Bournea vůbec neseděly ty ilegální zápasy v boxu, ale následující honička mě uklidnila, že to bude na stejnou notu jak jsem u Jasona zvyklej. Se svejma protivníkama se nesere a zametá s nima jako dřív, zdatně mu v tom sekunduje Vincent Cassel. V obsazení má režisér fakt celkově šťastnej ruku, protože Tommy Lee Jones jako novej šéf CIA zase potvrdil, že umí skvěle zahrát jak kladnou roli, tak záporáka, jako v tomhle případě. Závěrečná automobilová honička je dost crazy, chvilkama mi připomínala spíš Rychle a zběsile a Kobru 11 dohromady, tam se kluci vyřádili. Jako velkej příznivec téhle série nemůžu dát nic jinýho než pět hvězd a doufat, že Jason Bourne ještě nemá všechny otázky zodpovězený a že to tentokrát nebude trvat dalších deset let.

Big Lebowski (1998)

Tak si tak po večerech sjíždím filmy od bratrů Coenů, moc jsem jich fakt neviděl - moje chyba. Filmy od nich mi zatím fakt seděj a je jedno, o jakej žánr jde. To taky musím vyzdvihnout, uměj natočit drama, krimi, akční, western i komedii ! Big Lebowski je komedie plná super hlášek, které vládnou dva herci - Bridges jako Lebowski a Goodman jako Walter. K plné palbě pěti hvězd něco chybělo, zdálo se mi, že poslední půlhodinu to trochu ztratilo tempo, ale nejde jinak, než doporučit !

Millerova křižovatka (1990)

Jako příznivec gangsterek se stydím, že jsem Millerovu křižovatku od Coanů viděl až po dvaceti pěti letech od jejího natočení. Spousta zápletek, intrik, lží, až mi to to připomělo českou politickou scénu. Dobře vystižená atmosféra z dob prohibice, Gabriel Byrne jako Tom dostává jednu nakládačku za druhou, místo aby ho to zlomilo, tak vymejšlí ďábelskej plán, jak se všech zbavit. Hlavně střílet do mozku :-)

Lída Baarová (2016)

Nafouklá bublina rychle splaskla. Jestli se na tenhle film připravoval Renč 15 let, tak možná tak v oppiovým opojení, jinak by to muselo vypadat jinak. Z téhle postavy se dalo vytřískat daleko víc, navíc skvělý obsazení herců po tom přímo volalo. Pauhofová, Stašová, Huba naprosto v pohodě, ale nepovedly se dvě ze tří nejdůležitějších postav - Hitler a Goebbels. Führer v podání Pavla Kříže byl spíš k smíchu, to se Adolf povedl víc v komediích typu Zítra vstanu a opařím se čajem, nebo v Jedna ruka netleská v podání Trojana. Kdyby byla Lída Baarová komedie, neřeknu ani slovo, ale v životopisným dramatu je to celkem průser, když se při pohledu na Hitlera spíš usmíváte. Na druhou stranu Karl Markovics jako Pepíček Goebbels se povedl, ale jeho postavu naprosto degradoval dabing Viktora Preisse, kdy spíš vidíte Leopolda Skrčílka z humoresek, než nesmlouvavýho říšskýho ministra. Ale abych jenom nekritizoval, Renčovi slouží ke cti, že se držel faktů, nic moc si nevymýšlel a nepouštěl se do žádnejch větší akcí. Baarová sice nikdy nebyla odsouzena k smrti a posléze omilostněna, jak je to ve filmu, ale byla normálně propuštěná, ale budiž. Scéna, kdy po útěku šahá Mádl Pauhofové na kůzlátka, to bych se hádal, že něco takovýho fakt požadoval :-). Asi chtěl Filda dát do filmu i trošku erotiky, když jsme ze soulože mezi ministrem a Lídou viděli jenom pohybující se protézu:-). Co mi ale nakonec chybělo, bylo to, že jsme neviděli, že se Baarová a Goebbels ještě jednou setkali a samozřejmě ministrův konec, kdy spáchal i s manželkou sebevraždu a předtím jeho žena zavraždila všech svých šest dětí. No ale co už, asi to nechtěl Renč natahovat na tři hodiny. Celkově budu milosrdnej, na to, jaký peníze se do filmu vložily a kolik na to bylo reklam a povyku, tak zklamání - 35%

Vzkaz v láhvi (2016)

Třetí případ oddělení Q, tentokrát pod taktovkou jinýho režiséra, než předchozí dva. To ale nevadí, není znát rozdíl v kvalitě. Poutavej příběh i vyšetřování, hlavní hrdina nasranej a v depresích ještě víc, než v předchozích dílech. Pachatele stejně jako v Zabijácích známe prakticky skoro od začátku, ale ani to neubírá na dramatičnosti a napínavosti. Dánové v tomhle trefili do černýho, za mě klidně můžou pokračovat dál.

Smrt čeká všude (2008)

Když nad tím tak přemejšlím, je to asi první film, co jsem viděl, kterej se zabývá pyrotechnikama ve válce. Nemá to moc příběh, sledujeme spíš každodenní rutinu pyrotechniků, den po dni, ale tím víc můžem sledovat proměny postav z hlediska psychyky. Renner je skvělej, jeho postava je jako den a noc - jednou kamarádskej, kdy místo aby se sám napil ve vyprahlé poušti, dá celý pití kolegovi, jindy bezohlednej, kdy přivede celej tým do ohrožení života jenom kvůli svýmu vysokýmu egu. Kdybych to nevěděl, byl bych překvapenej, že takhle kvalitní válečnej film natočila ženská.

Grimsby (2016)

Ali-G a Borat nastavili u Sachy Baron Cohana laťku dost vysoko. Bruno i Diktátor byli oproti těm dvěma filmům slabej odvar, takže jsem byl zvědavej, co předvede Grimsby. Ze začátku to vypadalo na další "nic moc", ale po půl hodině se to hodně rozjelo, při scéně se sloním bukkakem jsem měl záchvat smíchu. Ale i další scény, jako vysání jedu z koulí, nebo popis hovna, byly hodně povedený. Celkově to nedosahuje ani Borata ani Ali-G, ale hodnotím určitě kladně - 70%.