Blade 2 (2002)

Blade II. sa nesie v omnoho prepracovanejšom duchu ako jednotka, či už ide o myšlienku, choreografiu, masky alebo vizuálnu stránku filmu. Nový druh upírov je ozaj bohovsko spravený, film je akčnejší, ponurejší, komplikovanejší a K. Kristofferson pohoďák ako vždy.

Blade (1998)

Neviem prečo, ale mal som pocit, že tento prvý diel je najlepší z celej série (ale nakoniec po viacerých pozretiach je podňa mňa najlepší Blade II). No stále ide o fajn upírsky počin (krvavý, akčný, drsný, naivný - ale aj tak dostávajú pekne na frak, svine). Avšak mnoho lepší ako W. Snipes je každopádne K. Kristofferson.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Návrat sa mi zdal už nejaký slabší, akoby zaostával za prvými dvoma dielmi. Prelety nad Gondorom boli vynikajúce, ale inak scény v ňom nejak nezaujali (možno až na zapaľovanie ohňov a bitku s orkami). Putovanie Aragorna a spol. akoby postrádalo jednotu. Frodo, Sam a Glum to v Mordore zbytočne preťahujú. A záverečná bitka sa tej u Helm´s Deep podľa mňa vôbec nevyrovná. Vyzeralo to, akoby chcel P. Jackson za každú cenu už mať s LotR pokoj (uvidíme, ako dopadne Hobbit).

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

U mňa rozhodne najlepší diel celej série - Spoločenstvo sa len rozbiehalo (avšak putovanie Stredozemou bolo vynikajúce) a Návrat je asi najmenej konzistentný z celej trilógie (tento záverečný diel ma zaujal asi najmenej). Osekaná verzia Veží môže vyzerať roztriešteno, ale rozšírená verzia to úplne vyváži (podarené vynechané scény, ktoré spájajú inak nejasné momenty filmu). K tomu ponurejšia atmosféra, schizofrenický Glum, epické kráľovstvo Rohan (H. Shore - vynikajúca hudba), nechutný Saruman a jeho orkovia, veľký pochod Entov (v rozšírenej verzii aj Huornov) a monumentálna bitka o Helm´s Deep. Skrátka, ozajstná fantasy plná dynamiky.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Naozaj vynikajúci zvládnutý hold géniovi, ktorým bol J. R.R. Tolkien, ďalším géniom menom P. Jackson. Osobne patrí LotR (či už film, alebo knižná predloha) medzi moje naj diela fantasy (spolu s Howardovým Conanom ide o základ dnešnej fantasy). Majstrovsky zvládnutá réžia, scenár, kamera, hudba, herecké osadenstvo, masky, efekty atď., atď. Jediné, čo by sa dalo "vytknúť", je vynechanie niektorých pasáží z knihy (to by však rozsah filmu bol omnoho väčší - čo by som ja len uvítal, ale aspoň to zachraňuje rozšírená verzia).

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

Tento prequel, či tretie pokračovanie, mohlo byť celkom fajn, no oproti Underworld 1 a 2 to nie je bohviečo. Absentuje tu K. Beckinsale, zato M. Sheen tu má vedúcu úlohu. Prostredie a dej je dobre situovaný do temných časov, len scenár bol dosť odfláknutý a vyzeral nekozistentný. Vĺčkovia tu zaberajú veľké miesto, ale premeny nie sú nejak oku lahodiace. Škoda, malo to veľký potenciál.

Underworld: Evolution (2006)

Omnoho lepšie, badať posun oproti jednotke. Filmu pomohlo, že sa presunul z mesta do hôr, lesov a hmiel. K. Beckinsale je tu omnoho viac sexi, ako v prvom diele, S. Speedman už aj čosi hrá. Bola škoda, že M. Sheen vo filme skoro nič nehrá. Celé je to omnoho epickejšie a ladené do väčšieho fantasy hávu.

Underworld (2003)

Podľa mňa slušné a podarené, hoci miestami som mal pocit, že ide o Bladea v ženskom prevedení. Mestská scenéria tomuto filmu ubrala na sympatickosti, S. Speedman nebol žiaden vlkolak, ale skôr plyšový pes, zato K. Beckinsale a M. Sheen, alias Lucian, boli vynikajúci. Áno, je to priehľadné, ale je to pozerateľné (škoda len odfláknutých masiek vlkolakov).

Denní hlídka (2006)

Ešte lepšie ako Nočná hliadka. Stále svojské experimentovanie, doplnené o ešte väčšiu dávku akcie a dynamickosti. Scenár je oproti jednotke konzistentnejší, vizuálne ohromujúcejší a záver vôbec nie je klišovitý. Chcem ďalšie pokračovania Hliadok.

Noční hlídka (2004)

Svojské, svojské, svojské. Experimentovanie medzi históriou a súčasnosťou. K tomu dynamickosť, farebnosť, špinavosť, drsnosť. Boj medzi Svetlom a Tmou. Strhujúci Bekmambetov, chcelo by to aj ďalšie pokračovania okrem Dennej hliadky. A inak, Pattinson by v tomto filme neprežil ani minútku!