• Krátkometrážní

Království květin (1993) (TV film)

Povedal som si, že z nostalgie hodnotiť nebudem a už som to aj tak párkrát porušil, tak v tomto prípade radšej hodnotenie vynechám. Znovu to pozerať tiež nebudem, pretože si nechcem kaziť svoje detské dojmy, ale v tej dobe som mal šesť a strašne som žral Lucku, a v rámci našej produkcie ma viac ako toto bavila už iba Arabela.!Môj obľúbený večerníček.

Nová holka (2011) (seriál)

Zooey zbožňujem. Zbožňujem ju zhruba od roku 2000, keď som prvýkrát videl Almost Famous a zbožňoval som ju celé roky vo vedľajších úlohách, dávno predtým, než ako Summer dobyla svet. A zbožňujem ju stále. Logicky je to ona na kom stojí celý seriál, bez nej by som ho nepozeral a bez nej by dávno zapadol medzi zvyšok priemerných sitcomov, ak by vôbec prežil prvú sériu. Rozumný ťah bolo nahradiť Wayansa hneď po prvej epizóde - degradoval ju svojou prítomnosťou na úroveň klasickej černošskej komédie a pri už tak tuctových postavách to iba zhoršoval. A zo začiatku to teda za moc nestálo. Našťastie som bol vďaka tunajším komentárom na to pripravený a pretrpel nevtipných klišé prvých (myslím) sedem častí, až k prvej vážne výbornej - tej so sexom. A potom už si Jess ako takú úroveň udržala, keď ovšem nerátam najzásadnejšie mínus celej prvej série a to sú nefunkčné vzťahy. Nie medzi hlavnými postavami - tie si síce nejde obľúbiť natoľko ako postavy HIMYM alebo BBT, ale aspoň sú bližšie realite - problém je, že New Girl by chcela byť hlavne o vzťahoch a tie ani raz nevydržia dlhšie než nejaké tri časti. Humor, ten by ušiel. Oproti spomínaným klasikám, alebo napríklad takému Community (ani neviem prečo to porovnávam) ho tu nie je ani desatine, celé to stojí skôr na pohodovej atmosfére, komickej postavičke (Schmidt), a obrovských očiach Zooey Deschanel, ktoré sa točia na všetky strany, a ak máte tú herečku aspoň trochu radi, minimálne ony vás donútia nad štvrtou hviezdou aspoň pouvažovať. Aj keď do nej niečo chýba. Ani neviem čo, asi poriadny vzťah s niekým zaujímavým, toho ale pravdepodobne prinesú až ďalšie série, na ktoré sa zatiaľ nechystám. 70% PS: Hosťovačky nič moc, naozaj vynikajúca bola asi len tá ruská modelka (meno si nespomeniem). A pri odchode Lizzy Caplan mi bolo tých urýchlených vzťahov ľúto asi najviac. Edit: V neskorších sériách sa to najprv dosť zlepší (takmer na úroveň klasík), aby to následne ostalo šlapať na mieste, a stalo sa tuctovým a neznesiteľným. Najvyššie dosiahne seriál niekde v polke a potom už len pozvoľne klesá. Boli časy, keď som mal Jess a jej partu hodne rád, keby som si ale mal vybrať, moja srdcová herečka by sa radšej tých osem rokov venovala filmom.

Temné nebe (2013)

Niekedy v deväťdesiatom piatom by to bola pecka. Dnes už sú tieto hororové územia dávno prebádané a všetko čo sa ich týka značne prevarené. Asi do scény poslednej večere mi to ani výraznejšie nevadilo, len tam odzrazu v plnej kráse uzrieme vykrádačku Znamení, a predošlé privreté oči nad podobnosťami s PA, Insidious a Štvrtým druhom, sú v okamžiku jak keby znovu objavené. Nie je to zlý film a na televíznej obrazovke mu to bude celkom slušať, ale v kinách? Neviem neviem. Nabudúce viac mimozemšťanov a menej psychológie poprosím, pretože dookola rozpytvávať to isté a čakať, že to bude mať na diváka nejaký dopad, je trochu od veci. Rovnako ako natočiť takto obyčajný film. 45%

Smysl pro historii (1992) (TV film)

Medailónik zlého človeka. Úžasná satira, a pre Broadbenta by mali vymyslieť samostatnú oscarovú kategóriu. Ps: S hrôzou zisťujem, že som nevidel žiadny Leighov film. Najvyšší čas pomaly tú chybu začať naprávať.

Neviditelný muž (1933)

Šetril som si komentár k Neviditeľnému mužovi kým pozriem celú edíciu a porovnávať, ale momentálne sa mi do toho nejak nechce, a tak sa uspokojím s týmito pár slovami o vynikajúcej technickej stránke a naplnených očakávaniach. 90% Päť hviezd nedávam vlastne iba preto, že za jediný ozaj desivý starý horor považujem Murnauovho Nosferatu a do krásy Frankensteinovej nevesty tomu zas chýba troška toho srdca. Ale kvalita.

Bílá stuha (2009)

Studené jak sibírska zima. Haneke je majster. Majster vyvolávania emócii zdanlivou bezpocitovosťou a majster krutých obrázkov, ktoré vás neschopných slova nechajú sledovať záverečné titulky. Otázkou je, či vám tento prístup vyhovuje. Tématicky podobný Dogville som videl trikrát, Stuhu si už nepozriem nikdy. Keď točíte natoľko ťažký film, musíte sa za divákovu pozornosť nejak odvďačiť - buď katarziou, vontrierovskou "fackou", alebo aspoň náznakom satisfakcie - nie len dve a pol hodiny konštatovať, že staré časy stáli za hovno, a skončiť pritom, že to tak naozaj bolo. Najlepší Haneke čo som videl, to áno. Ale stále si myslím, že natočiť ten film "normálne,” by bolo omnoho výživnejšie. Čo som si mal z tohoto akože odniesť?

Klikař Charlie (2007)

Na eroťák celkom dosť humoru. Ale pri jednej scéne mi došlo zle, a Dan Fogler je nechutné trápne hovado s kefou v riti (doslova). Záverečná scéna/Movie 43. PS: Zmažte tú drámu, z popisu crazy komédie, bez jediného vážneho okamžiku.

To Kill a Dead Man (1994)

Ja som vždy hovoril, že Portishead sú nadpozemská kapela, a tu nám sami rozohrali symbolickú šachovú partiu života. Psychedelickú, zdanlivo nepochopiteľnú, dokonale hypnotickú a stopercentne pôsobivú. A tá hudba! Orgazmus. Nobody Loves Me.