Jurský svět: Nadvláda (2022)

Pri treťom Jurskom svete si človek viac začne vážiť tretí Jurský park. Film ako celok nefunguje v ničom. Diery v logike sú tak veľké, že by nimi preplával mosasaurus. Ak v niečom naozaj priniesol grandfinále série, tak v stupidite deja, dialógov, postáv a vôbec všetkého, čo sa dalo v rámci toho fiktívneho sveta blažene ignorovať v mene nostalgie a filmovej zábavy (nutno však podotknúť, že silné základy tohto vratkého diela položil už predošlý diel). Zaboleli aj animatronické dinosaury, podľa mňa oveľa horšie ako pred 30 rokmi. Čo naopak za niečo stálo, bola akcia. Aj pár scén samostatne doručilo vytúžený wow efekt a zaváňali správnou atmosférou, ale sčítané a podčiarknuté, celé to páchlo ako dinosauria mršina ležiaca pod Mount Lee a nápisom Hollywood. Návštevu kina neľutujem, pretože JP / JS je materiál pre veľké plátno, ale po premietaní mi ostalo smutno. Škoda.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Po Endgame som sa rozhodol byť k Marvelu prísnejší. Myslím, že právom. Divák k nemu síce už vedome pristupuje ako k filmu podľa šablóny, ale šablóna na zážitok prestala stačiť. Filmári s týmto Spider-Manom dostali do rúk zlatú rudu, ale zlato nevyťažili. 148min filmu nestačí, aby stihol niečo odovzdať. 148min sa plahočí okolo pár udalostí a aj tak ich berie z rýchlika. Napriek 148min je plný dejových skratiek tak rušivých, že vytŕhajú zo sledovania. MCU pokračuje v trende započatom pri Black Widow - humor - tŕň v oku pre jedných, eso v rukáve pre druhých - už pôsobí strojene. Pokračuje v trende Shang-Chiho, keď vedľajšie postavy behom pár chvíľ ovládajú netušené schopnosti a podkopávajú pravidlá vlastného sveta. Po vzore Lokiho pokračuje s alternatívnymi verziami postáv (Holland/Maguire/Garfield), ale ak si chcete alternácie vychutnať, pozrite radšej SM: Into the Spider-Verse. Ostávam zvedavý, ako sa Marvel dovlečie k novej Thanos-like udalosti, ale myslím, že už to nebudem pravidelne sledovať v kine. No a ak stále čítate a čakáte pozitíva: 1) Tom Holland ako SM drží svoju úroveň a baví ma. Za sfušovaný film herca neviním. 2) Willem Dafoe je jedným z lepších záporákov a som rád, že sem bol teleportovaný. 3) Odhalenie identity SM bolo super kontrastom s odhalením identity Iron-Mana.

Ježek Sonic (2020)

Jediné, čo tu dokážem mať rád, je Jim Carrey. Vystihol hranicu, kde novú postavu tak akurát, aby z toho nebol ďalší Ace Ventura, korení svojím štýlom. Super! Škoda, že sa okolo neho odohráva film o ťažko otravnom Sonicovi. Pozeral som na Netflixe a považujem za príhodné, že práve na film o zrýchlenom ježkovi mi padla vhod funkcia zrýchleného prehrávania - táto možnosť bola hlavný činiteľ toho, že som dopozeral do konca.

Willyho kouzelný svět (2021)

Lacno pôsobiaci film. Príbeh a postavy sú hlúpe. Človek bojuje s chuťou nedopozerať to. Zároveň si ale uvedomí, že 'tak toto som ešte nevidel'. Neoplatí sa to pozerať a oplatí sa to vidieť. Bude vám z dívania sa trápne, ale fandíte hlavnej postave. Vidíte, ako veľmi je ten film otrasný, ale uvedomujete si, že je cool. Na rozdiel od veľkofilmov posledných rokov mi toto naozaj utkvelo v hlave, Cage to bez problémov utiahol a stačilo, aby sa len úkosom díval okolo seba. Toto som proste ešte nevidel.

Beastars - Série 1 (2019) (série)

Beastars, vtieravo propagovaný seriál mojím netflixovským algoritmom, som nakoniec začal sledovať. Nič také som dovtedy nevidel a bolo to dobré. Po stopnutí deviatej epizódy niekde v polovine som si ale uvedomil, že nie dosť dobré na to, aby som to dopozeral. Tak veľmi sa seriál (na úkor posúvania deja) zaoberá pocitmi a rozpoložením postáv, až som si uvedomil, že to vlastne nie je moja vec, že ma to vlastne príliš neinteresuje.

Král psanec (2018)

Pozerať sa na to dá. Ale každé trochu kritické oko zaplače. Chris Pine podáva nepresvedčivý výkon a ani na sekundu film nepotiahne. Výborné vytrhnutie z jeho neherctva je šialená a o mnoho výraznejšia postava Aarona Taylor-Johnsona a finálna bitka. To bol správne špinavý stredoveký bonbónik.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Pri vstupe do Zombielandu v roku 2009 som bol sotva dospelý. Po návrate po 12 rokoch (videné 2021) som sa akoby vrátil v čase. Problém je, že už nemám okolo osemnástky a tie veci, ktoré prekvapili minule, zopakovať nestačí. Navyše, hercom sa podľa mňa nepodarilo naplno nájsť pôvodný drive a tak sa vytratilo jediné, čo by spravilo dvojku záživnejšou.

Raya a drak (2021)

Stokrát videné a priamočiare posolstvo za mínus nepovažujem. Je, bohužiaľ, aktuálne a ak bude nutné, treba ho zopakovať aj ďalších sto alebo tisíckrát. Inak podpisujem všetky komenty okolo - na oko paráda, ázijské končiny rozprávkové, príjemný hudobný doprovod a postavy (väčšina) sympatické. Za prínos pre moju dušu považujem zistenie, že ukwákanú Awkwafinu neznesiem ani animovanú.

Dracula (2020) (seriál)

Gróf Dracula je majstrom dvojzmyselných narážok (rýchlo sa to omrzelo), ale inak za päť storočí svojej existencie mnoho múdrosti nepobral. Alebo za to môžu o päť storočí neskúsenejší scenáristi? Jeho schopnosť prežiť celé tri epizódy je priamo úmerná facepalm neschopnosti ostatných zabiť ho. Prvý diel je najlepší po každej stránke. Je to Dracula, akého očakávate a chcete. Bohužiaľ, kvalitatívny pokles je s druhou epizódou drastický. Tretia časť do rozprávania síce prináša nový vietor a zaujímavo otáča smerovanie, ale slabín druhej epizódy sa nevzdáva.