Rozčarování (2018) (seriál)

Séria 1 - Po Simpsonovcoch a Futurame až šokujúco primitívne. Fakt! V každej časti je pár dobrých vtipov, ale väčšina gagov je zabitá nútenými hláškami postáv. Postavy majú nezmyselný zlozvyk, keď z nejakého dôvodu takmer vždy slovne ozrejmujú nádejnú srandovnú situáciu, ktorá sa práve stala. Akoby ju divák práve nevidel, alebo akoby ju nepochopil. Vždy sú tieto dodatky zbytočné a nikdy nie sú vtipné. Z tohto som mal silný dojem, že seriál cieli primárne na jednoduchého diváka.

Temný případ - Série 2 (2015) (série)

V množstve postáv, prostredí a táborov, ktoré proti sebe intrigujú, sa môže stať, že unikne medzi prstami pár detailov a séria potom vyznieva trochu chaoticky. Najviac som sa netešil z Rachel McAdams, myslím, že u nej sa tlačilo najviac na pílu. Ostatné postavy boli obsadené stopercentne. The best určite Vince Vaughn. Jeho herectvo príjemne prekvapuje diel od dielu a jeho Frankovi som držal palce najviac. Potom Colin Farrell, ktorý ľudskú trosku zahral tak, že každá jeho ďalšia rola už bude vyznievať divne. Taylor Kitsch si tiež išiel svoje, mohol mať viac priestoru. Dej pekne gradoval, prvé dve epizódy sú trochu pomalší, ale povinný rozjazd a posledné dva diely sa nedajú nepozrieť hneď za sebou. Atmosféra hustla a hustla a napriek tomu, že mal druhý Temný prípad chladnejšie kritické prijatie, nejde o žiadnu katastrofu. Ba naopak!

Poslední semestr (2018)

Ako mnohým iným užívateľom hodnotiacich nižším skóre, aj mne je jasné, že Johnnymu tie monológy, dialógy, múdrosti a výlevy naordinoval tuctovo filozofický scenár snažiaci sa do 90 minút narvať čo najhustejší mix univerzálnych hlášok o zmysle života a kontrastných odľahčených momentov. Nemyslím, že film toto svoje konanie vlastne nejak skrýva. A práve preto sa človek nemusí snažiť nájsť hĺbku medzi riadkami a nemusí byť sklamaný, že nenašiel. Všetko, čo malo byť povedané, v ňom povedané je. Prečo je tento film podľa mňa dobrý? Pretože paradoxne zobrazuje záverečnú fázu života jednej umierajúcej postavy príjemným feel good spôsobom. Je to od pohľadu skromný film, ktorému je ľahké odpustiť viaceré klišé, veď téma života sa nedá popísať a vystihnúť ani v priebehu dĺžky reálneho života, nieto na ploche filmu. Naviac, aspoň za mňa, film neskutočne ťahá hore Deppov výkon v hlavnej úlohe. Zvládol to sám, bez digitálnych trikov, silnej Pirátskej značky a milióna ďalších veľkých hereckých mien po boku. V takejto zádumčivej polohe je to ten Johnny Depp, ktorého si diváci držia v pamäti z konca '90. Podľa mňa tu bol jeho talent skutočne využitý prvý raz od Finding Neverland (alebo so zatvoreným okom od Charlieho a továrne na čokoládu). A to je už !!15!! rokov a minimálne dvakrát toľko filmových účastí. Našťastie na jeho meno ešte ľudia počujú a ak si chalan usporiada osobný život, má na to priniesť v budúcnosti ešte pár fakt kvalitných rolí. Takže len do toho, film odporúčam.

Jay a mlčenlivý Bob: Přeprc (2019)

Dôkaz, že zo Smithovho filmu ani "smithovský" feeling "smithovský" film nespraví. Mal som tušák od prvého traileru, že to bude katastrofa. Nezvyknem ľuďom brať názory, ale v tomto prípade fakt myslím, že kto tvrdí, že film bol dobrý (návrat ku koreňom jupí, uvedomelá sebaparódia uáu, alebo fíha, nejaký druh dozretia), ten milosrdne klame sám seba. Na Reboote bolo zle mnoho vecí a nemyslím tým iba umelé zuby a zlyhané plastiky zúčastnených. Najstrašnejšie bolo sledovať, že tú dvojicu postáv, ktoré Smith a Mewes kedysi dokonale a autenticky oživili, už v sebe jednoducho nemajú. A bohužiaľ nie sú tak dobrí herci, aby ich aspoň zahrali. Ten film možno obstojí len ako múzeum Smithovej tvorby, s cameami ako exponátmi a ústrednou dvojicou ako sprievodcami. Múzeá sú zbierkami reliktov z minulosti a to bude asi podstata môjho príspevku. Z fosílie živého tvora nespravíš a z hlbokých deväťdesiatych rokov neurobíš 2020. Smith to skúsil, rozmrazil všetko, čo od Clerks vytvoril a ostalo len blato. Prosím Kevina, aby sa nebál prekročiť svoj tieň. No a z druhej strany - veci, ktoré film udržujú pred úplným zahrnutím hlinou: Asi prvý príjemný herecký výkon Smithovej dcéry. Pasáže, kedy Smith vystupoval ako on sám. Matt Damon a potom už len pár malých zábleskov, ktoré nechcem vyspoilerovať, ak máte film ešte pred sebou. Jay & Silent Bob are back.. snoogans!

Záchranáři (2006)

Nečakane pútavá podívaná. Škoda ale, že nevie, kedy skončiť. Záver to už trochu ťahá pod vodu.

Vánoční koleda (2019) (seriál)

Náhodou som na to narazil na HBO. Všetky tri diely po sebe. Bolo to dobré. Ale bolo toho málo! Postava Ebenezera mi ešte po druhej epizóde stále prišla veľmi zatvrdnutá a zatrpknutá. Preto mi tretia epizóda, ktorá všetko napätie ukončila príliš rýchlo a až nezmyselne hladko, pokazila zážitok. Na každého ducha mohli vyhradiť aspoň jednu celú epizódu, ukázať viac Scroogeovej zloby, viac spytovania svedomia, viac takejto fantasknej drámy, bolo by to dokonalé. Guy Pearce to totiž dával ako pán.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Uf uf. Mohlo to být velký rejžo. ...Beriem ságu SW čisto rekreačne, ale zároveň ju mám do istej miery v úcte. Z takéhoto odstupu musím konštatovať, že je mi ľúto všetkých fanúšikov. Epizódy VII - IX šliapu po značke jak po kapuste. Veľká škoda. Bez nápadu, bez osudovosti, postavy do najnovšej trilógie biedne vstúpili, biedne ju ukončili. Scenár vycucaný z prstu, všetko zle. Kylo Ren, jediná postava so zaujímavým vývojom dostala nedôstojný záver. Uf!

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Tarantinovky extra nemusím, aj keď vidím ich kvality. Akurát mi nikdy neprirastajú k srdcu a sám od seba jeho tvorbu nevyhľadávam a nedoháňam. Tento film ma ale dostal! Nemám čo viac povedať, odporúčam, ak ste na tom tak, ako ja. Je to presne také, ako sa dá očakávať - dlhé a ukecané. Ale má to v sebe aj niečo viac, než len kinozážitok. Herecky mimoriadne a nekompromisný záver ma odpálil do vesmíru.

Yoga Hosers (2016) odpad!

Nezachránil to ani štandardne neprítomný Deppov výraz, ani nadšený kukuč jeho dcéry a ani herecká nemohúcnosť Smithovej dcéry. Na filme bolo ako tak fajn len pár vecí a to z pravidla také, čo s jeho dejom ani bytostne nesúviseli (za tých nemnoho momentov spomeniem lektora hodín yogi alebo imitácie prízvukov hlavného zloducha). Kevin Smith sa definitívne pomiatol. Bojím sa Clerks III, ak niekedy vzniknú a bojím sa rebootu Jaya a Boba.