• Krátkometrážní

Kouzelný dům (1939)

Kdyby mi nepřipadalo nepravděpodobné, že David Lynch tento snímek viděl, považoval bych Kouzelný dům za jednu z hlavních inspirací pro Mulholland Dr.

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Jsou jenom dva lidé, které si dokážu představit v roli Františka Koudelky. Luděk Sobota a... Mardoša z Tata bojs!

Modrý samet (1986)

Modrý samet je zřejmě nejdůležitějším filmem v Lynchově kariéře, zároveň však jedním z nejdůležitějších filmů světové kinematografie vůbec. Na tehdejší dobu velmi šokující scény a velmi netradiční způsob vyprávění vyvolaly v osmdesátých letech vlny odporu i nadšení z řad diváků i kritiků. Modrý samet je také prvním Lynchovým filmem, na kterém spolupracoval hudební skladatel Angelo Badalamenti, s jehož tóny si Lynchovy filmy v současnosti nerozlučně spojujeme. Ve spojení hudby (a nejen té od Badalamentiho) a obrazu dosáhl Lynch v Modrém sametu té preciznosti, kterou známe ze všech jeho pozdějších snímků.

Mazací hlava (1977)

První Lynchův celovečerní film se od ostatních velmi liší, zároveň se jim však v mnohém podobá. Už zde můžeme vysledovat spoustu prvků, se kterými bude Lynch pracovat ještě ve svých pozdějších filmech, ať už tématicky (např. pro Lynche typické téma nevěry) či vizuálně. Mazací hlava se odehrává ve světě, který svou atmosférou jen málo připomíná cokoli známého - pokud nepočítáme ty nejhorší noční můry. Lynch zde pracuje se spoustou symbolů, používá freudovské motivy vedle odkazů na motivy náboženské. Nejdůležitějším základním kamenem Mazací hlavy však zůstává režisérova fantasie - právě v tomto filmu jí nechal největší prostor a vzniklo dílo, které zatím nemá ve světové kinematografii obdoby.

Sloní muž (1980)

Sloní muž je prvním filmem Davida Lynche vytvořeným podle literární předlohy a zatím jediným, který byl inspirován skutečnou událostí. To ovšem režisérovi nebránilo opět vytvořit svůj osobitý svět, i když v tomto případě je to reálný svět osmdesátých let devatenáctého století – viktoriánské Anglie. Také z toho důvodu je jediným Lynchovým filmem natočeným v Británii a téměř výhradně (s jednou výjimkou) s britskými herci. Všem ostatním jeho filmům se vymyká asi nejvíce – Lynch tu používá vesměs tradiční způsob vyprávění, navíc nemá snahu relativizovat nebo ironizovat. Vzniklo tak silné a hluboké dílo, které patří mezi skvosty světové kinematografie.

Zazie v metru (1960)

První půlka hodně dobrá palba, druhá půlka už ale příliš nepřekvapuje a začíná nudit. Lední medvěd rulezzz!

Teletubbies (1997) (seriál)

Pro malý děti je to fakt vymývání mozku, pro mě pět 'vězdiček :)

Mulholland Drive (2001)

Na rozdíl od Lost Highway je zde celý příběh vysvětlen naprosto jasně a úplně. Jenže zkrátka způsobem, který dělá nám, běžným filmovým divákům, problém...