• Krátkometrážní

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013.

Gilda (1946)

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013.

Mildred Pierceová (1945)

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013. Z celého cyklu „Ženský noir“ na prvním ročníku noirového festivalu na Kokoříně jediný opravdu ženský noir. A to nejen díky titulní ženské postavě, ale i díky jejím dvěma dcerám nebo třeba černošské služce. Zápletka podle Jamese M. Caina tentokrát z úplně jiného soudku než Pošťák nebo Pojistka. Pro vážné zájemce o film-noir nutnost, dle mého názoru však existují i filmy lepší a vybroušeněší.

Laura (1944)

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013. Existuje několik filmů-noir, které bych pustil někomu, kdo by se chtěl dozvědět, co že to ten noir vlastně je. Laura mezi ně určitě patří. Způsob vyprávění se navíc nedrží žádných zažitých schémat, tím spíš je Laura mezi filmy svého druhu opravdovým klenotem. A to takovým klenotem, že se stal zřejmou inspirací (tedy jednou z inspirací) pro seriál Twin Peaks.

Niagara (1953)

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013. Barevný film, jehož noirovost je dána především formálním uchopením některých scén. Děj není příliš komplikovaný (a dle mého názoru je v něm nejméně jedna výrazná trhlina), ale je to všechno natočeno dostatečně působivě, abyste se ani chvilku nenudili (k působivost samozřejmě přispívá i prostředí Niagarských vodopádů).

Klepáním se neobtěžuj (1952)

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013. Přestože jsem film zhlédl na festivalu noirových filmů, noirové mi to nepřišlo prakticky vůbec. A nebo je to právě proto. Jednalo se ovšem o vydařené drama v hlavní roli s Marilyn Monroe, jejíž herecký výkon mi sice nepřišel natolik úžasný, jak o něm všichni básnili, ale postava byla napsána velmi dobře (a stejně tak celá zápletka), takže rozhodně nelituju toho, že jsem i na projekci tohoto ne-noiru zašel.

Asfaltová džungle (1950)

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013. Na tomto filmu oceňuji především to, jak si i v poměrně velkém množství postav dokáže udržet přehlednost. John Huston to prostě umí. Ještě než se začne schylovat k loupeži, kolem které se celý film točí, jsou nám krásně představeny jednotlivé postavy i vztahy mezi nimi. Pak už je jenom radost koukat. Jo a kdybych nevěděl, že jednu z postav hraje Marilyn Monroe, tak bych ji nejspíš ani nepoznal :)

Hluboký spánek (1946)

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013. Přiznám se, že z největších kalsik filmu-noir Hluboký spánek nepatří mezi mé oblíbené a že čtvrtou 'vězdičku přidávám jen proto, že jsem si vědom objektivních kvalit tohoto filmu. Slavná „neproniknutelná zápletka“ je na můj vkus komplikovaná až příliš, a pokud měla sloužit pouze jako pozadí pro ustanovení vztahu ústřední dvojice, mohla být raději potlačená ještě víc. Ovšem uznávám, že Hluboký spánek má jakýsi „šmrnc“, lehkost a vtip, a znovu opakuji, že moje výhrady jsou pouze subjektivní.

Pošťák vždy zvoní dvakrát (1946)

NOIR FILM KOKOŘÍN 2013. Tohle je jeden z filmů-noir, které nepracují s komplikovanou formou, ale jejich síla spočívá v jednoduchém dobře natočeném vyprávění. Obojí naštěstí po celou dobu výborně funguje a všechno se to s nepolevující intenzitou žene k nevyhnutelnému závěru. Z tohoto důvodu stojí za vidění i v případě, že zápletku znáte (ať už z knižní předlohy nebo z novější filmové verze s Jackem Nicholsonem).