• Mysteriózní

Hřbitov domácích zvířátek (1989)

Víceméně přesné převedení Kingovy novely na plátno, jak by ne, když Mistr napsal i scénář. Když to tak shrnu tenhle snímek je jedna z těch lepších adaptací ( co si budeme povídat, patent na adaptace Stevových děl má jen Frank ) má svou atmosféru a několik slušných scén, vidět ho o 15 let dřív, pár procent bych i přidal. Ale ten dabing, škoda mluvil - nešťastníka Gage dabovala ženská a samotného faráře Kinga v cameo roličce si asi dal nějakej eunuch :-) - 60 %

16 bloků (2006)

Kvalitou průměrný krimi snímek s nádechem filmů 80-90 let, sice teda scénáristicky ohranej jak Kájovy šlágry, ale se slušnými hereckými výkon Mose ( když si zvyknete na ten mekot ) a Davida Morse, Bruce se tam nějak ztrácel - max. 50 %

Geriho hra (1997)

Vtipná kratoučká etuda krajana Pinkavy z dílny Pixaru. Sympatický stařík, s úžasnými grimasamy si dává odpolední šachovou partii, vyhrávat se musí za každou cenu ... 80 %

Vyvolený (2000)

Prostřední z nejsilnější trojky Manojových snímků ve mně vždycky rozbrnká speciální melancholické struny. Vynikající, až do morku kostí zavrtávající se hudba mistra Howarda, pomaloučku budovaný příběh skoro až v komorním duchu k další skvělé pointě, výborná kamera stylizovaná v komiksových zaběrech mě provázela celou dobu a oba herci na jedničku - opravdu vyjímečný snímek vyjímečného režiséra a scénáristy, pane Shyamalane máte mě v hrsti - 95 %

Demolition Man (1993)

Další z řady akčňáren 90. let, pamatuju si, že mě nejvíc zaujal suprově obarvenej záporák Sní pes, hloupoučká Sandra Bulldokovic a Schwarzeneggerova knihovna :-) . Pár dobrých mlátiček a slušná vize světa budoucího stačí na 55 %.

Faunův labyrint (2006)

Tato Torova dávka fantazie nakombinovaná s partyzánským nadšením ve mně akorát vyvolala rozpaky. Časté podivné ( snad lepší je říct dementní ) chování postav, zbytečná brutalita si ve mě kladly otázku pro koho je ten film vlastně určený ? Já si z něj nic nednesl, víceméně jsem ho prozíval - třeba taková Terabithia, která pracuje s podobným námětem reality vs fantasy mně daleko předaleko lépe vyhovuje - Sorry, seňore Guillermo, tohle mě minulo - za ty hezké kostýmy a rukoočka dávám 30 %

Americká krása (1999)

Jako satira to funguje výtečně, Kevin Spacey mou bránici opravdu několikrát ozvučel, zbytek herců taky zdatně sekunduje, především Annette. Doufám, že za pár let nedopadnu jako Lester a nebudu vlastní rodině k smíchu. Jako prvotina dobrý, Oscara bych tomu ale nedal, no ale já rozhodně nemám akademický vkus :-) Myslím, že se od Mendese můžu v budoucnu dočkat zajímavých věcí, pokud dostane prostor - 80% . Edit - trefa Perdition mě nadchlo !

Cesta do zatracení (2002)

Druhý snímek komety Mendese na mě zapůsobil víc než prvotina. Krásná kamera, působivost obou Newmanů - jak hudba Pana skladatele, tak i herecký um Kmotra Paula, tradičně dobrý Tom a pocit melancholie, možná to bude Samův benchmark, jen tak dál - 90%.

Žraločí vody (2006)

Zajímvý dokument, absolutně jsem netušil, že žraloci jsou takhle masově lovení a některé druhy na pokraji vyhynutí. No je vidět že asijský jsou nenasytní a vytvořili masivní poptávku pro ploutvičky do svých polívčiček a rybáři se chovají jako zvěř, ale jen se opakuje to co bylo kdysi s tuleni a velrybami .... Dokument jako takový zas až tak valnou úroveň nemá, sice s krásně nasnímanými Galapágami, ale pokud to měla být pořádná agitace za práva zubounů, tak to není tak silné jak by mělo i když samozřejmě se stotožňuju s tím, že otřesná žraločí pověst je neoprávněná, nicméně do vody s ním nepolezu :-) - 70 %.

Terminál (2004)

No popsal bych to asi takhle, Terminál neurazí ani nenadchne. Od Stevena čekám vždycky něco navíc a ne jenom rodinou podívanou a lá Chris Columbus. Zpočátku to bylo zajímavé a zábavné, ale postupně to vyúšstilo až skoro k dětiinskému pojetí celého toho letištního dobrodužství. Jsem na vážkách, ale víc než na 3hvězdy nakonec nedám, ikdyž velká část té třetí patří Tomovi za jeho herecké nasazení - 70 %