Obávaný bojovník (2006)

Hong Kong nezahálí a opět mi vlévá sílu do žil. Jak to ti kluci z východu dělají, že mě po všech těch západních břečkách vždycky nakopnou správným směrem do takového nadšení, že bych rozhazoval snad i "devadesátková" hodnocení. Je to jednoduché, oni prostě umí. Jet se pořád řeže stejně dobře jako před lety, Ronny Yu režíruje s takovým glancem a rytmem, že mi z toho vstávají chloupky na krku a příběh mistra wu-šu se mnou mlátí takovou silou (nejen technickou, ale i myšlenkovou), že se z toho budu dlouho vzpamatovávat.

DOA: Na život a na smrt (2006)

Každopádně obrovské Guilty pleasure, které se hrdě řadí na poličku mezi Mortal Kombat a Street Fightera. Corey Yuen udělal to jediné, co musel. Pojal adaptaci bezmyšlenkové hry jako bezmyšlenkový film, u nějž využívá nakoukané scény z hrdiny a Klanu létajících dýk, přičemž se může ohánět slečnami v bikinách, jejichž těla jsou tak pevná, že by z toho komunističtí budovatelé měli určitě radost. To je ale jen drobným kladem, který nezakryje fakt, že holčiny neumějí vůbec bojovat, a ani přes slušnou choreografii si nelze povšimnout toho, že absolutně netuší, co právě provádí. Příběh samozřejmě neexistuje a záporák Eric Roberts je těžce nefunkční, ale co, hlavně že se na to obsazení hezky kouká a rychle to uteče.

Shrek Třetí (2007)

Jedno z největších utrpení roku, při kterém jsem osobně zestárl tak o deset let a připadal si stejně trapně jako by mě někdo přistihl nahého uprostřed Václaváku. Zelená obluda spadla na totální dno, kde si může tak akorát podat ruku se stepujícími kolegy z Antarktidy, kteří jsou chvílemi dokonce Z-Á-B-A-V-N-Ě-J-Š-Í. To je na tom to největší peklo. Příběh je řídký jako nedovařená krupičná kaše, které chybí i taková drobnost jako sladký prášek v podobě vtipů. Žádné odkazy, pohrávání si s klišé, ani situační gagy. Jen hromada nudného vaření z vody a opakování zajetých principů, které nejenže nepotěší, ale spíše urazí. Na tuhle trojku se někdo pořádně vykašlal a místo očekávané zábavy naservíroval direct-to-video paskvil, který si nezaslouží pozornost. Už teď se děsím čtvrtého dílu.

Kráčející skála 2: Odplata (2007)

Ještě horší, než jsme čekali, chtělo by se říct. Kevin Sorbo se zas jednou vrátil na můj přehrávač, ale ani vzpomínky na Hercula tohohle borce nezachrání. Narozdíl od The Rocka totiž neuzvedne ani pitomou fošnu, takže musí dávat grázlům přes čenich pomocí brokovnice. To ale není ani z poloviny tak"cool", jak by mohlo být. Režisér navíc vyhodí tři čtvrtiny rozpočtu hned po pěti minutách blbě natočeným výbuchem, což zapříčiní brození se ve stupidních dialozích, které nejsou ani prokládány rozbitou hlavou a už vůbec ne zlomeninou. Trapné, nudné, zbytečné, pekelné. Trojka bude zřejmě totální "náser".

Voják (2006)

Do Komanda má Voják hodně daleko, ale přes to mu nelze upřít snahu, se kterou John Cena drtí stěny, proráří stojny a láme kosti. Po solidním začátku, kdy umírá víc teroristů než v Arnieho überřežbě, se tempo snižuje až příliš a naháněčka s T-1000 je tak hrozně uloudaná, že z toho bolí oční panenky. Milý návrat do "osmdesátek", ale kult z toho nebude.

Záhada hlavolamu (1993)

Dětská láska, která po letech krutě zrezla. Otravní (ne)herci, kteří drtí hlášky jako kdyby nevěděli, co je timing a herectví vůbec. Příběhově dosti chudé, naštěstí však dobře natočené. Některé záběry ve Stínadlech mrazí, i když jsou to pouze panoramata, a to už se dnes v českém rybníčku nevidí.

Rebelové (2001)

Jeden z mála sympatických porevolučních filmů, a to především proto, že Renč umí režírovat, má vizuální cítění a hlavně nemá strach šáhnout do jiných než tragikomických žánrů.

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

A jsou zase tady, nechtěl jsem je vidět, chtěl jsem se jim vyhnout, ale nakonec jsem stejně neutekl. A víte co? Díky nulovým očekáváním s vyhrocenou nenávistí vůči předchozí časti, se mi závěr vysloveně líbil. Ne, že bych tekl v sedačce blahem a vynášel Verbinskiho do nebes, ale po ukecaně nudné a humorně zoufalé dvojce prostě musím ocenit, že tahle fašírka má alespoň tah na bránu, ve kterém se díky bohu ztratí vyčpělý Depp a místo něj zazáří výborný Rush. A akční finále je vysloveně lahůdka. 7/10

Vdáš se, a basta! (2007)

Tak špatný film, že by si zasloužil rituální spálení před nastoupenou diváckou rotou. Diane Keaton by se měla stydět za to, že si vůbec dovolila takhle přehrávat a nechat s sebou manipulovat k režisérově vůli. Totálně otravní herci se vrhají na příchozí kliše jak mouchy na mucholapku a dávají přesnou představu o tom, jak může vypadat totální dno romantické komedie. Film, který vykrádá všechna kliše + přidává nová do sbírky, si nezaslouží nic víc než odhození do kouta a přiznám se, že nebýt hezkých tvářiček a chytrého psa, šel bych s milimetrovou přesností na odpad. Tahle sra*ka by si za divácké mučení nic jiného nezasloužila.

Zodiac (2007)

David Fincher u mě měl letos těžkou pozici. Překonat takřka geniální "sedmičku" zdál se být úkol nemožný. Jenže tohle je sakra Fincher, takže to samozřejmě dopadlo tak, jak jsem čekal. Výborně. Skvěle napsaný scénář dává prostor pro vytříbenou režii, kde i ten nejobyčejnější záběr vypadá originálně a přivádí diváka do vizuálního nebe. Typická depresivní deka je sice pryč, ale Fincher ukazuje, že ji nepotřebuje cpát do každého svého filmu, stačí mu příležitost k plynulému vyprávění, při němž může do sytosti uplatnit své hvězdné vypravěčství, do nějž vkusně a sugestivně vkládá jednotlivé vražedné scény, při nichž si vskutku nebere servítky, přičemž neopomíjí rozkreslovat motivace postav. Zodiac nicméně postrádá mainstreamový tah na bránu a právě kvůli tomu dochází k místnému protahování, které unesou opravdu jen požitkáři, kteří nepřišli na další detektivku, ale na mistrovské dílo člověka, který se nebojí hrátek s divákem a upřednostňuje vše pro výsledek a ne pro výdělek. 9/10