Devil (2001)

Je velice složité psát komentář k něčemu, jehož režiséra bezmezně zbožňujete a pokladáte ho za mistra ve svém oboru. Je to tak komplikované, že kdyby se mě někdo zeptal - proč bych na to měl kouknout? Nezmůžu se na nic víc než - natočil to Guillermo del Toro! Možná bych mohl vystartovat s tím, že je to cizojazyčný film a samozřejmě k němu patří kouzlo exotičnosti. Ale co když narazím na člověka, který pokladá za cizojazyčný a exotický film už Pomádu? Tak bych mu musel básnit o tom, jak to má dusnou a tajemnou atmosféru a že tam asi straší strašidlo. A co když by se daná oběť mého přemlouvání po vyslovení slova strašidlo začala obrácet zády ke mně? Vyrukoval bych s nepopíratelným faktem o prezicním talentu na vyprávění a o skvěle napsaných, ale i zahraných postavách. A co kdyby to odprskl slovy - to má každý oscarový film? Tak by mi nezbývalo nic jiného než začít detailně popisovat, že je uprostřed sirotčince nevybuchlá válečná bomba velká jako hroch a vydává skuhrající zvuky, které ve snech nutí děti poslouchat své vychovatele. A po tomhle by už viděl zoufalství v mých očích, slitoval by se nade mnou a poctivě zhlédl tento skvostný film.

Nowhere Boy (2009)

Předem upozorňuji, že co se týče fenoménu The Beatles jsem jasný analfabet. Jediné co vím je, že existuje nějaká píseň Yesterday a jistojistě vím, že členové této skupiny museli pobláznit mnoho vlhkem prostydlých dívek. O alkoholických a drogových eskapádách ani nemluvě. Ale odkaz, který tady po nich zbyl a stále přebývá musí cítit snad každý alespoň základně gramotný pozemšťan. No, ale důležité je, že o tomhle tento film není. Je to životopisné drama o jednom z nejuznávanějších hudebníků minulého století - Johnovi Lennonovi. Podíváte se na jeho chlapecká léta a jeho problematický přechod z chlapce v muže. Příběh je to zájímavý, ale v mém případě nikoliv jedinečný nebo něčím vyjímečný. Kolik z nás zažilo ne-li stejné nebo dokonce šílenější mládí? Je přece předem známé, že v každém mladém člověku je rebel a každý má na své rebelství tu méně tu více neobyčejných vzpomínek. V tomto případě film jasně staví na tom, že ten rebel je pan John Lennon, a tak z toho musíme udělat něco megalomansky osudového a jedinečného. Určitě je to věc názoru, ale v mém případě tento fakt jasně zasahoval do výsledného dojmu. Naštěstí nepochybuju, že každý fanoušek The Beatles nalezne svou dávku uspokojení. Jinak jediné co mi z toho vyvěrá v paměti je poctivá dobová atmosféra a silný dojem uctivosti na konci. Jinými slovy ztráta času to nebyla, ale raději bych uvítal pořádný životopisný film v plném obsazení a s větší hudební kadencí zacílené nejen na fanatické hudební posluchače této revoluční skupiny.

Odpočítávání (2010)

Samuel L. Jackson jako profesionální mučitel a Carrie-Anne Moss jako duševně nezpůsobilý agent ve vyjednávání. Nemusím snad zmiňovat kdo má větší charisma a ke komu se přikloní váš zájem. Hlavní co se po vás bude chtít je ztotožnění se s jedním ze dvou morálních dilematů jež zastupuje každý z tohoto hvězdného páru. Tato morální volba vás bude provázet po celou dobu a nemusíte se bát, že by se následné vyvrcholení nekamarádilo s vaším názorem. Zde vyslýchaná oběť je totiž terorista a všichni víme, že teroristé jsou ti špatní/dobří - to už záleží na vašem ideologickém cítění. Děj graduje ve vrcholné formě a Samuel L. Jackson tomu s přehledem diktuje. Konec vás určitě nenechá na pospas nezodpovězeným otázkám a po skončení budete jasně obeznámeni s vlastním postojem k této problematice. A už kvůli tomu stojí za to tento film zhlédnout, nebo kvůli Samuelovi L. Jacksonovi - je to vážně třída :) . Jinak dal bych maximální hodnocení nebýt toho občasného zápachu televizní produkce.

Zkouška (2009)

Představte si, že stojíte o důležitou pozici v důležité firmě. Jediné co se po vás chce je napsat odpoveď na prázdný list papíru. Jediný háček je v tom, že neznáte otázku a pokud napíšete špatnou odpověď jste automaticky vyřazeni. Tuto zkoušku po vás naštěstí nikdo nebude vyžadovat. Tento úkol za vás podstoupí osm rozličných osob sedících v jedné místnosti. Netřeba zmiňovat, že tato místnost je jediné prostředí, ve kterém se tento film odehrává. A je předem jasné, že v této místnosti nebude stékat pouze pot. Pravidla jsou stanovena jasně, a každá z postav si je může vykládat odlišně. Jste tedy svědky napínavého thrilleru s pro vás předem zodpovězenou otázkou - výherce může, ale také nemusí být jen jeden. Pro mě to byl po celou dobu trvání poctivě propocený a řádně napínavý zažitek, byť pro mě s velice neuspokojivým vyvrcholením. Dozvědět se více o pozadí tajemné společnosti nebo mít chytřejší finální wow efekt šel bych výše. PS: Doufám, že jednou nebudou zkoušky na VŠ v podobném duchu - to by značně ubylo osob s titulem a určitě by se navýšil počet mentálně nepředvídatelných lidí :) .

Moon (2009)

Jedno z nejnápaditějších sci-fi poslední doby. Rozehrává hru osamělého astronauta na zdánlivě opuštěné vesmírné stanici do zatím neprozkoumaných mezí. Může vadit mírný minimalismus, nevyužitost námětu nebo neucelenost v závěru. Zároveň však může nadchnout neotřelým námětem, vizuálním ztvárněním nebo tím minimalismem. A i přes tu dějovou jednoduchost a zřetelnost se může stát kultovním filmem. PS: Pokud někdo prodává inteligentní počítač jako je Gerty - prosím ozvěte se, ten můj neumí pořádně plnit mé příkazy a dobro uživatele mu je cizí.

Ctihodný občan (2009)

Tleskám, tleskám, vstávám a tleskám ve stoje! Sedám, stále tleskám, začínám pískat a znova vstávám a tleskám, tleskám a skáču, skáču a tleskám a TICHO! Co jiného dodat, než že jsem už od pvní minuty uhrančivě civěl a srdce mi tlouklo v rytmu tikající bomby. Dnešní byrokracie si nemohla zasloužit nic lepšího než je tohle. Morální zpověď, která se odehrává v komorním duchu, ale má velkolepé důsledky. A pokládá tu nejzákladnější, nejupřimnějsí a nejpravdivější otázku, kterou dnešní systém ignoruje. Přívádí obžalovaného, který je víc než fyzická osoba, je to zbraň masivních rozměrů a krystalicky nevinné ideologie. Soustavě myšlenek a názorů tak pragmatických a společensky samozřejmých, že jakýkoliv soud, porota nebo divák musí povstat a vyřknout ortel ve prospěch této vyšší pravdy. Znova vstávám, tleskám, pískám a tleskám, a skáču - já lítám!

I Love You Phillip Morris (2009)

Příběh natolik tragikomický až tomu budete odmítat věřit. Steven Russel se snažil vést správný a poctivý život. Avšak jednoho dne se stala událost, která ho donutila změnit svůj dosavadní způsob bytí a tak začal skutečně být - gay. A následuje plejáda vtipných i dojemných scén neuvěřitelně drzého člověka s patřičně barvitým životem v převážně teplých barvách :) . Samotný film se nesnaží být - jak se zprvu tváří - satirou na homosexualitu, nýbrž je komplexním příběhem o marnivosti a pomíjívosti života jako takového. Za takovouhle noblesní drzost musím dát maximální hodnocení. Jim Carrey je fenomenální a svým hereckým výkonem se vrací do svých zlatých 90.let. Za jeho animalní výkony nebo gestikulační akrobacie jsem ho zbožňoval.

Avatar (2009)

Zřel jsem tě v kině, zřel jsem tě na DVD a zřím tě ve snech. Jamesi Camerone pozřel jsi mě.

Resident Evil: Zánik (2007)

T-virus napadl celou planetu a Umbrella Corporation z toho chce vytěžit co nejvíce. Pokusný subjekt Alice se stále nedaří nalézt a snahy vyšlechtit nový subjekt jsou nejasné. Celkově je zápletka vycucaná z palce a producenti namísto promyšleného děje spíše sázeli na apokalyptický vizuál. Samozřejmě poctivě vyplněný zombíky a jejich následného a značně efektivního odpravení z povrchu zombíckého. Resident Evil: Zánik si vzal od svého videoherního předobrazu opět jen ty zombíky a pozadí vzniku viru (Umbrella). Namísto budování hororové atmosféry, tak proslavené z virtuálního světa se degradovalo pouze na akci. Což je už od druhého dílu velká škoda. Ne, že by ta akce byla nudná! Zánik předvádí, že akrobacie Milly Jovovich máchájící s párem sekáčků má pořádné grády. Mě, ale nezbývá nic jiného než přistoupit na tuhle okatě dojnou hru a doufat, že jednou přijde člověk, který převede svět Resident Evil do patřičných hororových kvalit (alespoň jeden díl).

Náhradníci (2009)

Perfektní námět, ze kterého se mohl stát nový Blade Runner. Etické a filozofické myšlenky, na kterých měl tento film stavět se ale jaksi vytratily. Zbytek filmu je chudá akce topící se v nelogickém a hlavně slabém ději. Speciální efekty a zejména výbuchy tady jsou, ale nového Terminátora nečekejte. Bruce Willise a jeho robotické role si užijete chvíli, jelikož na maskéry a parukáře už asi nezbylo dostatek financí. Po většinu času tak koukáte na starého dobrého plešouna Bruce, který tento film drží nad vodou, ale to k pořádné robotické akční sci-fi nestačí. Možná kdyby bylo více akce a možná kdyby Bruce pořádně rozkopal pár plechovek...