• Krátkometrážní

Fargo (2014) (seriál)

Je velice pozitivní, že seriálové Fargo nemá s tím filmovým mnoho společného, jde tedy o vcelku originální kousek. Kousek, který je podobně zamotaný, podobně satirický, až černohumorný jako film, ale přitom se zápletka odvíjí jinak, charaktery se vykreslují jinak a překvapení se tvoří nová. Jistá nepředvídatelnost je v této zamotané krimi esenciální, seriál se neodvíjí tak, jak by obyčejný divák čekal a to je dobře. Míra absurdity je znatelná, ale míra realističnosti je ještě mnohem vyšší a za to náleží tvůrcům (podobně jako dřív Coenům) velký respekt. Pocit ze seriálu je skutečný i mrazivý zároveň a to zejména díky famóznímu Billy Bobovi - troufám si říct, že se jedná o jeho životní roli! 9/10

Back Beyond (2013)

Náhodný výběr scén, které se nevešly do Mistra a které někdy zdařile dokreslují atmosféru a charaktery tohoto zvláštního filmu. Pokud nemáte Mistra v živé paměti, anebo nejste skalní fanoušek, nejspíš vám tato kompilace mnoho nedá. Pro mě je především příjemné sledovat ujeté a zároveň mistrovské herectví Joaquina Phoenixe v tomto svojském díle... 6/10

Pláž (2000)

Hádám, že cesta hlavní postavy za idylickou pláží měla symbolizovat cestu generace "osvobozené" z industriální společnosti za jednou nekonečnou pááárty a životem, který není svázán pravidly (a dřinou). Tento rozměr filmu chápu, ale nejsem schopen jej plně docenit, pokud je jádro filmu tak nějak nedomrlé. Přímočarý příběh rozetne pouze jedna nečekaná událost. Chybí v něm něco víc, nemluvě o tom, že z charakterů je nejzajímavější ten, jehož cameo skončí ve třetí minutě filmu. Na druhou stranu, Pláž úspěšně zvládá nenudit... 6/10

Mělký hrob (1994)

Odlečený, zábavný rozjezd - parta mladých lidí hledá spolubydlícího, ale pak se něco zvrtne, začne přituhovat, nervy povolí a z nerozlučných přátel se stanou neúprosné hyeny. Zní to skvěle, ale ve skutečnosti atmosféře a pocitům (mrazivosti) z filmu ještě něco chybí. Nicméně jako exkurze do 90. let v Anglii a jako debut pro spousta zúčastněných se jedná o povedený film. 7/10

Consumed (2014)

Komentář ke knize: V prvé řadě poznamenávám, že knihu jsem četl v angličtině. Od Cronenberga jsem totiž viděl všechny filmy, a tak jsem si v jeho literární prvotině chtěl užívat jeho autorství (volbu slov) plnými doušky. Stylisticky byla kniha perfektní, Cronenberg používá velmi ladnou angličtinu a byť je třeba kvůli nápaditosti slov občas mrknout do slovníku, po téhle stránce jsem byl spokojen. S obsahem knihy už je to horší, příběh dokáže načnout řadu zajímavých situací, ovšem nikdy je uspokojivě nedotáhne do konce. Atmosféra samotného vyprávění je poměrně slušná, neboť dokáže udržet ten znepokojivý a lehce zvrácený feeling. Intelektuální nádech balancuje na hranici snobství, ale ještě je to únosné díky tomu, že Cronenberg pravidelně okořeňuje vyprávění o různé obskurnosti, perverznosti apod... Bohužel nikdy se tomu neoddá naplno. Při čtení knihy se mi vybavily filmy jako Crash, ale celková nedotaženost knihy se nejvíce podobá Cosmopolisu, což byl jeden z nejhorších filmů Cronenberga... Nicméně dočíst jsem to zvládl, při čtení jsem se nenudil, takže hodnocení zůstane poměrně slušné. 6/10

Strážce pořádku (2010) (seriál)

Tohle není žádná superrealistická rekonstrukce policejní práce (The Wire), ani konstantní napětí (The Shield), naopak Justified představuje poměrně pohodový (divoký) západ plný neomalených buranů a uprostřed jednoho kvalitního, avšak nikoli neomylného flegmatika s hvězdou šerifa a rychlým koltem u pasu. Příběh obsahuje spoustu zajímavých vedlejších postav, mezi nimíž kraluje unikátní Boyd v excelentním podání Waltona Gogginse. Bez něj by seriál upadl nebezpečně blízko průměru. Justified není extáze na hltání jednoho dílu za druhým, ale svou pohodovou atmosférou, barvitými charaktery a snad i špetkou suchého humoru dokáže vždy zpříjemnit večer... 8/10

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Série, která byla vybudována na základech nadsázky, stylovosti a superhrdinství časem vyrostla v týmový, všestranný a příjemně propracovaný akční film. Ačkoli za vrchol série stále považuju předchozí dva díly, Národ grázlů působí asi nejdospěleji. Není třeba vytvářet divácké atrakce prostřednictvím sci-fi technologických vychytávek, ultratěsných momentů a zběsilé akce, i když i z nich si divák svou část užije. Režisérský zelenáč McQuarrie vlastně není žádný zelenáč a s jistotou sobě vlastní využívá sofistikovanosti Skyfallu i Jacka Reachera a to nejlepší z nich přenáší sem. PS: I na podruhé královská zábava! 9/10

Aféra (2014) (seriál)

Velmi podařené dílo, které v prvé řadě zaujme tím, že příběh "aféry" mapuje z dvou různých stran. Verze ústředního dua se liší, doplňují, ale někdy na sebe jednoduše navazují, aby divák nebyl znuděn repetitivností. Postavy jsou velice sympatické a jejich životy působí naprosto uvěřitelně, což je důležitým krokem k tomu, aby se příběh dal prožívat (a jakože rozhodně dá). Seriál se věnuje psychologii postav, vykresluje jejich prožívání, není zaujatý, není černobílý, nesoudí, zbytečně nemoralizuje, a tak je vlastně velice lidský. Ona propíraná aféra působí velice romanticky a krásně, je v ní kus čisté lásky, kterou postavám přejeme, nicméně přesto chápeme, že druhým ubližuje. Jak v takové situaci nalézt východisko? 9/10 PS: S každou další sérií se v mém žebříčku oblíbenosti toto úžasné dílo šplhá výše. Nepřestává mě překvapovat, jak se tvůrcům daří vytvářet další a další ryze lidské a emocionálně tíživé zápletky, které nadále bravurně rozvíjí ústřední i vedlejší charaktery.

Ukrutnost (2010)

Takeshi Kitano tentokrát nedokázal/nechtěl filmu vdechnout pro svou tvorbu tak typický nádech absurdity, popř. subtilního humoru. Jeho film je o to vážnější, ale také o to více strojový. V mafiánech ze staré japonské školy by se lidskosti jeden nedořezal a veřte, že to není nedostatkem pokusů. Ukrutnost se zploštila na sérii smrtí ve jménu cti, pomsty, zadostiučinění, anebo jen čirého manipulátorství. Chybí tomu emocionální rozměr. 7/10

Kmeny (2015) (seriál)

Jako celku musím Kmenům dát bohužel jen lehce nadprůměrné hodnocení, byť některé díly mě oslovily podstatně více. Líbí se mi ten koncept, kdy tvůrce neinvazivním způsobem vstupuje do různých subkultur a snaží se zdokumentovat jich každodenní život. Jak již bylo napsáno - pocit velkoměsta, ale přitom určité prázdnoty je zde zachycen velmi dobře. 6/10