Temný případ (2014) (seriál)

V půlce seriálu jsem myslel, že to vzdám. Oba hlavní hrdinové začali hlavně rozebírat svá rodinná trable, jejich velký případ jakoby vyšuměl do ztracena. Koukat se na zpustlého McConaughea mě přestalo bavit. Naštěstí jsem vydržel a s posledními díly seriál opět nabral dech a závěr byl výborný. Když si odmyslím to šílené násilí, které detektivové vyšetřovali, tak to byl zajímavý příběh zarputilosti detektiva pro zjištění pravdy a odhalení unikajícího masového vraha. McConaughey podal skvělý výkon, Harrelson mu zdárně sekundoval. Nemám tenhle typ násilných detektivek moc rád, ale Temný případ se mi nakonec líbil.

Půlnoční vlak (2008)

Dokud nezačala z obětí stříkat krev a nedošlo k trhání nehtů, zubů, vydloubávání očí apod., tak to byl docela dobrý horor. Pak to pro mě ovšem sklouzlo k nechutné podívané, jejíž zvrácený smysl jsem moc nechápal. No, dokoukal jsem to - se sebezapřením. Na konci jsem se dočetl, že to je podle předlohy psychopata Barkera a tím mi to bylo jasné. Zkusím se příště podobným filmům vyhýbat, je to pro mě ztráta času. Krváků najdu dost ve zprávách, nepotřebuji to ještě sledovat ve filmech.

Mezi vlky (2011)

Mohl to být podařený napínavý dobrodružný film s hororovými prvky, kdyby neměl tak hloupý scénář a zcela nelogické chování hlavních aktérů. Skupinka přeživších v podstatě dělá vše proto, aby nakonec nakrmila hladové vlky. Vlci samotní se rovněž chovají nepřirozeně (místy mám pocit, že to jsou spíše zlovlci z Hry o trůny). Krutý mráz jsem nepoznal - občas někteří aktéři neměli ani rukavice a očividně jim to nevadilo. Vrcholem bylo, když jeden z těch zoufalců spadnul ze stromu, křičel, že má pohmožděné koleno - a o minutu později si stěžuje, že ten kotník má fakt v hajzlu. Bohužel ani Neeson mě moc nepřesvědčil. Celý film je velmi předvídatelný, dopředu jsem odhadoval veškeré scény i závěr. Na téměř dvě hodiny to bylo skutečně únavné podívání. Dvě hvězdičky jsou více než dost.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Asi jsem čekal víc. Na čsfd nejvíce uznávaný film - ale mně nepřipadal nějak opravdu výjimečný. Třeba Zelená míle ve mě vyvolala mnohem více emocí, herci tam hráli lépe, děj byl překvapivější ... Příběh z věznice Shawshank mě vlastně ničím nepřekvapil, děj jsem s úspěchem předvídal dopředu. Ano, herci podali velmi slušné výkony, Freemana mám rád. Brnkalo se na city diváků a podle nadšených až bombastických komentářů se brnkalo úspěšně. Vzhledem k (podle mě) přehnanému nadhodnocení ale dávám pouze 4 hvězdy.

Poslední pevnost (2001)

Přes některé klišé mě film zaujal a dokázal vyvolat silné emoce. Psychologický souboj dvou hlavních hrdinů (až na smrt) mi nadlouho zůstal v paměti a nejspíše to je to hlavní, co se mi na filmu líbilo. Redford možná nebyl až takový sympaťák jako v Brubakerovi, ale i tak hrál výborně. Zdejší slabé hodnocení moc nechápu, já dávám 4 hvězdy.

Zlodějka knih (2013)

Jeden z mála filmů, na který jsem vyrazil dříve, než jsem četl knižní předlohu. Asi proto ho hodnotím velmi dobře - nebyl jsem ovlivněn velmi oceňovanou knihou. Herci své role zahráli opravdu perfektně, nemám co vytknout. Šílenost té doby byla také velmi sugestivně znázorněna (z hlediska Němců samotných). Asi nejdojemnější scéna pro mě (knihomola) byla, když Liesel vstoupila do knihovny u starosty a fascinovaně zírala na to obrovské množství knih. Prožíval jsem to s ní. :-) Závěr byl trochu uspěchaný, scéna s Rudym holywoodsky přehnaná, ale jinak se mi film opravdu líbil.

Mariňák (2005)

Přes množství pozitivních ohlasů a komentářů mě film vůbec nechytil. Asi mě hned od počátku zarazila ta tupost a bezduchost amerických vojáků, z nichž dril vygumoval i poslední zbytky inteligence a ponechal jen základní lidské pudy a oddanost Americe. Celý film jsem se díval a říkal si: Proboha, tohle je nejsilnější armáda světa?? Připadali mi jako stádo, na které stačí zařvat, zapráskat bičem a ono se hne, kam je potřeba. A s nadšením. Ani plukovník jednotky nebyl lepší. Zažít ho já na vojně, asi bych zvracel. Nějak mi nedošla ani pointa filmu. Možná tam žádná pointa nebyla a cílem režiséra bylo jen ukázat pravdu - jak to bylo a (ne)fungovalo v americké armádě při Pouštní bouři. Ještě pár takových filmů a začnu fandit všem Arabům, Vietnamcům, Korejcům a dalším "zlým" protivníkům těch "hodných" amerických vojáků.

Bitvy starověku (2009) (seriál)

Američani historii neumí. Tento fakt si stále a stále ověřuji jak ve filmech, tak v dokumentech. Ve filmech ještě aspoň občas vynikne vizuální stránka, výprava apod., ale v tomto dokumentu (díl o Alexandru Velikém) byla nejstrašnější právě vizuální část. Ty bojové scény byly směšné, hloupé až trapné. Rovněž ve výkladu oněch odborníků se našly nesmysly, které zřejmě byly řečeny pouze pro větší zaujetí diváka. Souhlasím s komentářem farmnf. Tento dokument o velikém vojevůdci starověku mě (jako člověka, který se historii delší čas věnuje) zklamal, nicméně dávám mu aspoň dvě hvězdičky, protože pro méně znalé diváky přináší alespoň základní informace o indické části Alexandrova tažení.

Pýcha a předsudek (2005)

Velmi jsem váhal, zda nejdříve přečíst knihu, ale nakonec jsem neodolal a podíval se na film. Kniha bude nejspíše s odstupem následovat. Je to zajisté velmi povedená romantická pohádka z (ne)dávno minulých časů. Pohádka, která se při troše štěstí může stát reálnou i ve skutečném životě - a to asi stále přitahuje pozornost všech romanticky založených diváků. Bylo příjemné ponořit se do atmosféry té doby a prožívat lásky a nelásky hlavních hrdinů. Keira byla nádherná jako vždy a i ostatní herci podali velmi dobré výkony. Výprava a kostýmy - vše bylo na skvělé úrovni a rovněž dialogy hlavních hrdinů mě velmi bavily. Věřím, že toto dílo budu moci vidět i vícekrát, aniž ztratí na přitažlivosti.

Resident Evil: Odveta (2012)

Tohle bylo dost hrozné, dost hrozné i na béčkový film. Asi jsem čekal více, ale taková stupidita mě tedy překvapila. Nechápu, že se k tomu tolik známých herců vůbec propůjčilo. Naprosto souhlasím s komentáři od Lima a Isherwood. Bojím se, aby Anderson nechtěl natáčet další pokračování v tomto duchu.