• Pohádka

Last Night (2010)

Miluji Tě. Opravdu? Nic mezi námi není. Opravdu? Ustojí oba dnešní noc? Komorní, křehké. Pěkná hudba.

Moolaadé (2004)

Je pro mne velmi těžké hodnotit tento film. Hlavně kvůli jeho obsahu. O ženské obřízce se málo mluví. A přitom se jedná o jedno z největších zvěrstvech legálně páchaných na ženách nebo přesněji řečeno na malých holčičkách. Film působí velmi autenticky. I po letech mne z něj mrazí. Nejsmutnější mi ale přijde, že od doby natočení filmu, se toho zas až tak moc nezměnilo.

Vracenky (1990)

Je možné, že tento film vznikl v době Playgirls, Fialek a podobného odpadu? Výborný scénář, skvělé herecké výkony a velmi pečlivý vizuál. Film budí dojem, že vznikl o čtyřicet let dřív.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Jsem trochu rozpolcená, protože dějová linka je naprosto zoufalá. Zase na druhou stranu je to ta samá Středozemě, na kterou jsem zvyklá. Nádherné scenérie, báječné triky a staré známé postavy. S velkou dávkou nostalgie 70%.

Sanitka 2 (2013) (seriál) odpad!

Málokdy házím filmy / seriály do odpadu, ale tady si nemohu pomoci. Hodnotím po 10 dílu a myslím, že mohu s klidným svědomím říct, že Sanitka 2 je plná klišé, je hloupá, bezduchá a rasistická. Nejde jen o Romy a muslimy, ale i jiné národnosti např. nejméně sympatickou ženskou postavou je Slovenka. Trochu moc náhod najednou. Seriálové postavy jsou jen prázdné karikatury a nepomůže ani nabušená herecká špička. Děj tvoří slepenec událostí, který si nezadá s příběhy z nekonečných seriálů, včetně zázraků. A Renčova režie? Na klipy dobré, ale moderní český seriál to opravdu není.

Vyznání Anny Elliotové (2007) (TV film)

Persuasion není kniha, která by šla lehce převést na filmové plátno a ani nejnovější pokus nepatří k úplně vydařeným. Herci jsou dobří, hlavně Alice Krige coby představitelka Anny. Jen nechápu, proč Anna vypadá neustále umolousale, šedivě má účes, který jí vůbec nesluší. Kapitán Wentworth v podání Penryho-Jonese určitě rozechvěje nejedno dívčí srdce, ale příběhu chybí šťáva. Závěrečná běhací scéna má vytvořit dojem časové tísně, obavy, že vše bude zmařeno, a že se Anna svého štěstí nedočká. Přitom působí nepatřičně a bezkrevně. Nejlepší atmosféru vytváří hudba, i když i tam autoři občas sáhnou ke zbytečným berličkám - Mozartovo 25 symfonie jako podklad pro vyznání pana Elliotta, ale zato se mi moc líbi hudební podkres (lze-li to tak nazvat) k titulkům. 70%

Královská aféra (2012)

Skvělá výprava, která přitom nehraje hlavní roli, ale slouží k dokreslení příběhu. Mikkelsen má charisma, Folsgaard předvádí neuvěřitelně vyzrálý herecký výkon a Vikander jim více než zdatně sekunduje. Jen bych ocenila méně doslovný scénář a více náznaků.

Hostitel (2013)

Byla jsem hodně zvědavá na adaptaci Hostitele. Doufala jsem, že se scénáře chopí někdo schopný, potlačí nabubřelou love story, která mne štvala už v knize, vypíchne temná místa a rozvine zajímavé nápady (i když mám tuchu, že ne zcela originální). Nestalo se. Film je jen otrockým přepisem knížky; drahými, pohyblivým ilustracemi. A protože se do filmu všechno nevejde, postavy jednají divně a nelogicky. Chemii v milostném čtyřúhelníku vytváří vynucené rádobyvášnivé polibky a komentář Melanie. Napětí neexistuje, emoce, aby člověk doloval ve své fantazii a přivolával je jak šaman déšť. Na závěr pak divák obdrží pořádnou porci srdceryvného, sladkobolného loučení. A jen, co vyždímá, promáčený kapesník, je mu naservírován "hepáč". Zkrátka Twilight v jiných kulisách a s jinými herci. Být mi o pár let méně, hýkám nadšením a dávám pět hvězd. Být chlap, zalezu do nory, buším hlavou do zdi a Hostitele házím od odpadu.

Fešanda a boxer (2013)

Dvě květiny v jednom květináči, občas se obírají o potřebné živiny, občas kvetou, ale jedna druhou potřebují. Ushia je energický, nespoutaný bohém a umělec horko těžko vydělávající na živobytí. Noriko je něžná, křehká, nezlomná umělkyně, která se může umělecky realizovat teprve v posledních letech. Velice citlivě natočeno, dokument vůbec jako dokument nepůsobí. Pohlazení po duši.

Tore tančí (2013)

Pane, přicházím, abych plnil tvou vůli. První, co mne v souvislosti s filmem napadlo. Tore je čistá duše, naprosto nepraktický člověk, který touží někam patřit. Žije přítomností a svou vírou. Potud by to bylo fajn, ale Tore je postava neuvěřitelně pasivní. A jeho pasivita - nebo lépe řečeno mučedická odevzdanost - ho zavede až do hodně špinavého marastu. Je listem ve víru událostí. Nedokáže nic než přihlížet. Byť ono přihlížení dělá ze vznešených pohnutek - záchrana milované bytosti. V zásadě lze říci, že na svém osudu má velký podíl. Film samotný je velmi syrový, působivý. Mírně roztřesená kamera dodává autentičnosti. Herecký debut Juliuse Feldmeiera se povedl a i ostatní herci se mi líbili. Nakonec po vyspání ubírám jednu hvězdu a jedno doporučení - neplánujte si k jídlu pečené kuře.