Red (2010)

Stará garda v tak trochu oldschool akčňáku. Celý je to natočený s lehkostí, má to švih, je to vtipný, výborný akční scény a skvěle to odsejpá. Jenom ty dialogy občas drhnou. Schwentke se zase o kousek překonal a natočil akční překvapení roku, které se může směle měřit s letošní akční elitou. A navíc mu hodně pomáhají herci. Bruce Willis už dlouho nebyl tak cool, Malkovich si to vyloženě užívá, Karl Urban je drsnej, Helen Mirren nevypadá s bouchačkou trapně a Mary-Louise Parker se svým úsměvem nikdy nic nezkazí. Ostatní herci jsou taky fajn, už dlouho jsem neviděl tak nabušený obsazení, ve kterým by i tu nejvedlejší postavu hrál trošku známej ksicht. Sympatický akční nášup skoro jak ze staré školy, ve kterém se pořád něco děje a člověk se nenudí. Takové filmy mě nikdy neomrzí.80%

Skečbar (2010) (pořad)

Smutný důkaz toho, že kdysi zábavný Zdeněk Izer už má své nejlepší léta a fóry za sebou a nyní už u něj zbyl jenom slabý a místy až trapný odvar.

Noční můra v Elm Street (2010)

Tak tohle bolí. V remacích, ve kterých Mike Myers přežil s úctou aspoň jeden díl a Jason byl tak blbej až zábavnej, získává Freddy smrtelnou ránu hned v počátku. Něco tak neoriginálního, tupýho a hlavně pekelně nudnýho se jen tak nevidí. Jasný, už originální filmy nejsou z dnešního pohledu žádný zázrak, ale měli atmosféru a cool Englunda. Tady to nejenom že nedává smysl, ale atmosféra si navíc vzala dovolenou a z Freddyho udělali naprosto nesympatický hovado s hnusnou maskou. A Jackie Earle Haley se může snažit jak chce, ale Englunda prostě zastoupit nemůže. Režisér nejenom že nic kloudného nevymyslí, ale asi sám půlku natáčení prospal, protože tempo filmu je uspávací. Navíc ty přiblbé střihy do některých rádoby lekaček, no škoda mluvit. Tady se zkazilo všechno, co se dalo. Zkrátka vzniknul film, ve kterém hlavní hrdinové nesmějí usnout, vám se to ale při sledování tohoto hororu stane velmi snadno. Alespoň, že Thomas Dekker tam umře brutální smrtí, protože ten kluk si za Sarrah Chronicles nic jiného nezaslouží.

Resident Evil: Afterlife (2010)

Po výborné trojce pokles o několik úrovní níž. Paul W. S. Anderson chtěl natočit neskutečně cool film plný akce a pomrkávání na fanoušky, místo toho ovšem vzniknul téměř až neskutečně blbý film. To by u Andersona ještě nebyla žádná novinka, vždyť první Resident nebo Rallye smrti byly vlastně taky stupidní filmy, ale dalo se na to koukat, protože se to nebralo zas tak vážně. Tady už to ale Anderson ale vážně bere. Příběh je stupidní vykrádačka pátého dílu herní série. Akce nemá drajv, je nezáživná a už druhá ze zásoby miliónů zpomalovaček začíná přinejlepším nudit, v horším případě lézt na nervy. A je celkem zajímavé, že i když se ve filmu pořád něco děje, tak je to nehorázná nuda. To se jen tak někomu nepovede. Anderson navíc nepotěší ani herní fanoušky, protože z hlavního záporáka Weskera udělal naprostýho idiota a některé postavy či zombíky ze hry přivádí na plátno tak idiotským způsobem, že to snad ani není možný. Prostě se na tom plátně ta postava objeví a hotovo, proč někomu vysvětlovat, kde se tam vzala. Sudé díly prostě v této sérii nevycházejí a společně s katastrofální Apokalypsou se Afterlife řadí do podprůměru herních adaptací. Po třetím dílu a Andersonově předchozí Rallye smrti je to ale velká škoda.

Spolek nemilosrdných (2009)

Další blbý teenagerský horror, který má snad nejdebilnější příběh vůbec. To by ještě nebylo na škodu, kdyby v tom bylo aspoň pár originálních momentů. Ani ty se ale nekonají a celé je to tak neinveční a bere se to smrtelně vážně, že se tomu člověk vážně musí smát. Horor se tak aspoň dostal do kategorie "tak blbý až je to vtipný", takže díky tomu jsem se vlastně nenudil a celkem to i příjemně uteklo. Bez chlastu nebo příjemného kolektivu ovšem nebrat.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

You make me swallowed my gum! Energií nabitý audovizuální nářez, na kterém je vidět každý dolar a nekonečná porce nápadů. Nápaditější film letos v kinech zřejmě nenajdete a opravdu jsem si to vychutnával a s chutí čekal, s jakou vychytávkou přijde Edgar Wright v další scéně. Otázka je, kolik z toho množství nápadů bylo již v předloze, kterou si musím co nejdříve pořídit. Ve výsledku je to ale vlastně jedno. I za to, že to dokázal převést na plátno si Wright zaslouží plné uznání zvlášť, když to celé ještě stačí doplnit řadou hlášek a popkulturních odkazů. Je vidět, že Wright opravdu miluje staré videohry a komiksy. Mix komiksů, videoher a ještě mnoho dalšího tu totiž funguje skvěle a takové vizuální pojetí se opravdu jen tak nevidí. Herci jsou také výborní od hlavního Cery až po ty nejvedlejší figurky. Jen škoda, že Kieran Culkin se v druhé půlce už moc neobjevoval, protože jeho postava si zasloužila mnohem víc prostoru. Je totiž naprosto boží!! Scott Pilgrim mi sednul přímo náramně a ještě několikrát u této filmové videohry zmáčknu restart, abych si to celé vychutnal ještě jednou. I když chápu, že tento styl rozhodně nesedne každému a pokud vám už u traileru naskočilo u hlavy velké wtf, tak se vám to zřejmě moc líbit nebude. Teď už ale musim končit a jít si zahrát starýho dobrýho Maria. 90%

Jonah Hex (2010)

Na to, kolik přetáček, přepisů scénáře a podobnejch průserů tento film postihl, to vlastně dopadlo ještě docela koukatelně. Jasný, je to celý úplně blbý, některé celkem zajímavé scény skončily zřejmě v koši, chybí tomu nadhled a Megan je tam vlastně úplně zbytečná. Josh Brolin má ale dostatek charizmatu na to, aby utáhnul i ten největší shit a jsem rád, že ani po tomhle filmu na western nezanevřel. Naštěští je to i dostatečně krátký, takže to uteče rychle a nezačne mě to tak ještě nasrat. Být to ale o 5 minut delší, tak už asi naštvanej budu.50%

Piraňa 3D (2010)

Aja prostě ví, jak udělat hororovým fandům radost. Když už na něj po průměrných Zrcadlech někteří zanevřeli, tak si vzal k ruce ten nejbéčkovitější příběh a udělal z něj hororovou lahůdku plnou nekompromisní brutality, nahejch bab, nadhledu a jednoho plavoucího penisu. Aja ví, co si může ve filmu s piraňama dovolit a tak si z toho všeho dělá vlastně i prdel. Ale tak nějak po svém, takže zároveň stejně vzniknul nejbrutálnější film od Hory mají oči. Hlavní hrdina je navíc sympaťák a sekunduje mu spousta polozapomenutých herců v čele s Elisabeth Shue nebo Christopherem Lloydem. Všechno dohromady to navíc skvěle funguje a vzniknul tak horor přímo k nakousnutí.

Predátoři (2010)

Prvotřídní návrat k Predátorovým kořenům, džunglí počínaje a osmdesátkovou atmosférou konče. Na Antalovi je vidět, že je opravdovej fanoušek, který za mlada koukal na Predátora snad každej den. A když tenhle fanda ještě umí točit tak dobře jako on, tak je to ještě lepší. Antal s Rodriguezem totiž dali do Predátorů všechno, co v jedničce tak výborně fungovalo a okořenili to výbornou akcí. Té sice není zvláště v první hodince zrovna moc, což je škoda, ale i tak se člověk nenudil. Pátrání hlavní skupinky je totiž docela zábavné i bez toho, zvlášť když se sem tam objeví nějaký odkaz na jedničku či čistokrevná 80´s hláška. Navíc herecké obsazení je možná na tento žánr složeno docela nezvykle (Brody, Grage, Braga), ale funguje to skvěle. Hlavně Adrien Brody je fakt výbornej drsňák. Víc takových rolí pro něj. Jenom ten Laurence Fishburne mi tam přišel celkem zbytečnej. Jinak ale naprostá spokojenost a další letošní akční cesta do dob minulých, která se velice povedla.

Dostaň ho tam (2010)

Největší tahoun Kopaček, Aldous Snow, ve víru sexu, drog a rock´n´rollu. A navíc v tom správně šíleném a vtipném balení, kde se člověk ani na chvilku nenudí. Celé je to totiž výborně napsané, takže to nepůsobí jen jako pouhý sled chlastacích a vtipných scén, ale funguje to také jako celek. Postavy jsou také dobře napsané a ještě lépe zahrané. Russel Brand se pro roli Snowa narodil a využívá její potenciál úplně na dřeň. Překvapí také Rose Byrne v dosti nezvyklé roli a ještě víc vyrazí dech P. Diddy, který si to celé nehorázně užívá. Camea slavných osobností také potěší. Jenom ten Jonah Hill je v některých scénách až moc uřvanej. Suma sumárum další výborná apatowská komedie, které sice opět podráží nohy trochu delší stopáž, i tak se ale u ní budete zaručeně bavit. P.S.: Chlupatou zeď a Aldousovi songy tesat do kamene!