Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Výborné intro před velkolepým finále. David Yates opět opakuje a ještě více stupňuje a vybrušuje svůj styl z předchozích dílů, takže je to celé náležitě temné, emotivní, strhující a herecky skvělé. Ano, chyby tu jsou. Ano, tou hlavní chybou je scénář, který až otrocky přepisuje skoro celou první část knihy a až na malé výjimky si s ní vůbec nepohrává. A přitom se zde dalo přidat taková spousta věcí, např. úmrtí některých postav, pohled do Bradavic či prodloužení některých akčnějších scén. No a v některých se dalo samozřejmě ubrat, hlavně v tom nejvíce problémovém lese. To jsou ale fakta, ze kterými toho Yates moc nenadělá a s materiálem, který dostal, dovedl opravdu výborné věci. Tempo je opravdu strhující a drhne jenom chvílemi v lese, ale i tak jsem se vůbec nenudil. Herci jsou bezchybní, emoce hlavních postav naprosto uvěřitelné a některé scény opravdu nemají chybu (vymazání paměti, taneček, ministerstvo, příběh tří bratří). Já jsem tedy nakonec naprosto spokojen a i když jsem původně chtěl kvůli Klovesovi a jeho scénáři dát o hvězdu méně, tak se mi za ten den film nějak rozležel v hlavě a většina chyb už mi nakonec jako zas tak velké chyby nepřijdou a vlastně mi tam ten zkratkovitý scénář i pasuje. Věřím ale, že druhé shlédnutí a propojení s druhým dílem tomu ještě pomůže.

22 výstřelů (2010)

Mně se to i přes zde ne moc pozitivní komentáře docela líbilo a podobnou gangsterskou cestu za pomstou jsme tady potřebovali jako sůl. Jistě, moc akční to zrovna není a nějak komplikované to taky není, ale když už se na nějakou akci dostane, tak je velice efektní a slabý příběh tomu pro jednou odpustíte. Tempo je totiž opravdu strhující, postavy uvěřitelné. Jean Reno je navíc zase jednou charizmatickej a opravdu mu věříte, že vám tu palici ustřelí. Pár blbých scén tu sice je (asi 5minutové lezení přes ostnatý drát), ale celkově jde o překvapivě nadprůměrnou svižnou gangsterku, u které jsem se ani na chvíli nenudil.70%

Kajínek (2010)

Typicky český obsah s rádoby přesahem a s nefungujícím nabádáním diváka k zamyšlení se tu střetává s výborným, pomalu až americkým vizuálem. Řemeslo odkoukal Jákl dobře, to se mu zase musí nechat. Kamera je výborná, střih dynamický, celý to docela rychle uteče a hudba se taky docela povedla. Bohužel se zbytkem už to tak slavné není. Dialogy jako by vypadly z Ulice či jiného nováckého seriálu. Kamera se někdy klepe i na místech, kde to není nutné. Ale hlavně, kdyby to celé nebylo o Kájínkovi, ale o nějakém no name vězni, tak by výsledný dojem byl asi lepší. Takhle tomu nemůže uvěřit ani člověk, co o tom ví jen málo informací. Některé scény, i když nejen kvůli tomu, vyznívají velice vtipně a ty, které nezkazí scénář, ty zkazí někteří herci, jako např. Noid a Bendová, která se postarala o největší wtf scény filmu. Zbytek hereckého osazentstva je na tom tak 50:50. Z Lavroněnka jde sice respekt, ale jakmile promluví, tak je všechno v tahu. Vilhelmová se sem nehodí a nejlépe tak z toho vycházejí bratři Dlouzí, kteří jsou opravdu výborní a jakmile je jeden z nich na scéně, tak je aspoň na co se těšit. Po řemeslné stránce tedy Jákl uspěl, příště by si k tomu měl ale vybrat i adekvátní látku. Akční béčko v našich končinách a s ním za kamerou by jistě nebylo špatné.50%

Vánoční koleda (2009)

Že už se Zemeckis na ty svoje experimenty nevykašle. Nejenom, že mu nevydělávaj, ale navíc nedokázal za 3 filmy nijak ve své technologii pokročit a Cameron ho tak stihnul přeskočit světelnou rychlostí s jedním filmem. Zemeckisovi postavy stále nevypadají realisticky a nedaří se mu jim dát ten správný život a jiskru (zvláště v očích je to dosti patrné). Postavy tak působí chladně a odtažitě, stejně jako zbylá animace, která mi přijde snad ještě horší než ta v Beowulfovi. Ani se zbytkem to ale není žádná sláva a je to vlastně klasická nudná pohádka plná moralitek pro nejmenší, která se bude za pár let nejspíš vysílat v dopoledním čase v televizi. Lepší zařazení si tahle nuda ale ani nezaslouží. 30%

Habermannův mlýn (2010)

Palčivá otázka českých dějin se dočkala i své filmové podoby a zdálo by se, že nikdo lepší než Juraj Herz tuto látku dostat nemohl. Pravda je to, bohužel, ale tak napůl. Režijně jde o Herzův nejlepší film za posledních cca 20 let. Kamera je výborná, některé scény jsou správně napínavé a emotivní, a s herci umí pracovat také výborně. Po řemeslné stránce tedy v pořádku. Bohužel ale dosti pokulhává scénář, který mohl být, vzhledem k tématu, daleko lépe a podrobněji rozebrán, hlavně co se postav týče. U Habermanna či Březiny se ještě daří charaktery dobře vykreslit, u vedlejších českých či německých postav se to ale nedaří a vyznívají tak proto jako jednoduché a místy tupé figurky, které na konci pochopíte jen těžko. Chápu, že to byl zčásti Herzův záměr, ale mohl k tomu dojít daleko lepším způsobem a vyždímat z toho daleko emotivnější scény. I tak jde nejspíš o jeden z nejlepších českých filmů roku. Konkurence totiž letos Herz ani famózně hrající Roden moc nemají.70%

Rocky Horror Picture Show (1975)

Ulítlé, originální, bizarní, pervezní, prostě všechno co vás napadne, jenom ne normální. Přesně takový tento muzikál je. Písně neskutečně chytlavé, herci výborní a příběh tak neskutečně ujetý, až ho budete milovat. Právem klasika.

Přepadení vlaku z Pelhamu (1974)

Čistá thrillerová práce jak z učebnice. Celé je to napínavé, plné překvapivých situací a na zastavený vlak i celkem strhujícího tempa. Walter Matthau je sympaťák a z Roberta Shawa budete mít respekt. Potěší i některé vtipné momenty. Jenom na chování a logice některých postav se mohlo zapracovat víc. Každopádně je to o dvě třídy výš, než Scottův nemastný a neslaný příběh a důkaz toho, že méně je někdy více.

Paříž (2008)

Klasický mozaikovitý film s více i méně zajímavými příběhy, výbornými hereckými výkony a řemeslnou režií. Bohužel ale někdy až moc řemeslnou. Film totiž na mě vůbec nedokázal přenést onu atmosféru Paříže a i díky pomalému tempu mi přišlo, že to celé směruje odnikud nikam. Ale své kvality to rozhodně má a jen díky výborným hercům se na to vyplatí kouknout.

Mortal Kombat: Rebirth (2010)

Jo, tak takhle by to šlo. Vizuál parádní, zasazení do reálnýho světa celkem originální a celý to prostě vypadá až moc dobře. Bitka sice měla svoje rezervy, ale i tak se Tancharoenovi nedá upřít originalita v rámci této herní série a také snaha a viditelná fanoškovská zapálenost. Kéž by se mu takhle povedl i film, jestli někdy bude.

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Bohužel ne tak atmosférické a napínavé jako první díl. Je sice dobře, že zajímavá Lisbeth dostala ještě více prostoru, ale ten komplikovaný příběh rozhodně nenahradí atmosféru pečlivě budované detektivky. Tento příběh možná dobře funguje v knize, kterou jsem nečetl, ale do filmu se ho moc dobře převést nepodařilo. Navíc postav je zde místy až moc a některé se mi dokonce i pletly. Postavy Mikaela a Lisbeth jsou ale pořád dost zajímavé na to, aby vás tenhle film zaujal. Herci jsou výborní a některé scény opět stojí za to. První díl je ale o třídu výš.