(K)lamač srdcí (2010)

To zase jednou Francouzi nakopali Amíkům řiť, tedy aspoň co se romantických filmů týče. Mezitím, co z Hollywoodu k nám proudí jenom samé neoriginální a dosti blbé romanťárny plné klišé, tak oni přijdou s tímto svěžím dílkem. V tom se sice klišé taky vyskytují, ovšem je to celé zabalené ve svěžím a vtipném kabátu s neokoukanou zápletkou, který si na nic nehraje. Mezi hlavní dvojicí to funguje (Romain Duris je megasympaťák) a lépe napsané dialogy v žánru už jsem dlouho neviděl. Navíc to hodně rychle uteče, zmíněná klišé vůbec nevadí a celé mě to nabylo optimismem zase na pár příšerných romantických komedií dopředu. Romantika roku a největší pocta Hříšnému tanci zároveň.

3 sezóny v pekle (2009)

Po řemeslné stránce vynikající a patřící skoro k evropské špičce. Jenže výborné kulisy,kostýmy, kamera atd. vám ještě automaticky neudělají dobrý film. Na to potřebujete také dobrý scénář, který tady chyběl. Příběhově mi to přišlo dost slabé a hlavní hrdina mi přišel dost nesympatický, i když hrál talentovaný Hádek. Režijně je to také celkem nevyvážené a celé se to dost vleče. Celkově tedy spíš průměr zabalený do pěkného hávu.

Ženy v pokušení (2010)

Celkem příjemná česká komedie s kvalitním obsazením a pár hodně zábavnými momenty. Bohužel ty vážnější scény Vejdělkovi moc nejdou a jejich zakomponování do celku bylo docela nešťastné. Ale bavil jsem se i tak. Film, který na jedno podívání neurazí

Vrah ve mně (2010)

Celkem hodně divný pokus o noir, který má možná v hlavní roli výborně hrajícího Caseyeho Afflecka a manipuluje s celkem dobrou atmosférou 50. let, ale jinak je režisérsky celkem nevyvážený. Navíc příběh mi přišel docela slabý a i přes Aflleckův působivý výkon jsem se hlavní postavě nedostal pod kůži ani trochu. Což je v tomto případě docela problém. Režisér to navíc nemá pevně v rukou a střídají se zde zajímavější pasáže s poněkud nudnějšími. 50%

Pan Nikdo (2009)

Rádoby chytrá hra s divákem, která tak úplně nevyšla. Příliš mnoho dějových linek a na sebe na první pohled nenavazujících scén. Režisér se navíc tváří, jaký nenatočil chytrý a do posledního puntíku vymyšlený film. Místo toho to ale působí do sebe zahleděným dojmem, kde hodně scén je naflákáno tak nějak na efekt. Navíc tempo je hodně pomalé a závěrečná pointa dojem z filmu taky moc nezlepšila. Pár výborně natočených scén se tady přece jenom najde, Jared Leto hraje dobře a jedna z těch mnoha dějových linek mě přece jenom zaujala. Od podobně ambiciózního snímku jsem ale očekával daleko víc. 50%

Machete (2010)

Robert Rodriguez nekecal a dodržel, co slíbil už v nařachaným fake traileru v Grindhousu. Natočil tak totální akční a zároveň zábavný film plný brutality, tupého příběhu a výborných hlášek. Rodriguez se tady opravdu s ničím nemaže a nechá vzpomenout na své Desperadovské začátky. Nevýdané herecké složení si to navíc pěkně užívá. Nejvíce si to vychutnává Robert De Niro a paradoxně i Steven Seagal, který sice většinu filmu prodřepí na židli a je tlustší než Alba, Lohan a Rodriguez dohromady, ale je na něm vidět, že se při natáčení hodně dobře bavil. Rodriguez zkrátka neselhal a jsem rád, že si pořád mezi těma dětskýma kravinama najde čas na pořádný brutální náser.

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Scorsese nezklamal a přináší tam zřejmě jednu z nejdůležítějších televizních událostí (nejen) posledních let. Precizní výprava, dokonalá atmosféra 20. let doprovázena příjemnou dobovou hudbou, výborné vykreslení postav od prvního dílu a opravdu hodně příslibů do budoucna. To vše v neselhávající Martinově režii, brilantním Buscemim a výborným zbytkem hereckého obsazení. Jenom škoda trochu pomalejšího tempa, zvláště v první půlce sezóny. Pak se to ale rozjede nevídaným způsobem. Pro fanoušky gangsterských filmů a Martina Scorseseho povinnost.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Typická letní oddychovka s pořádnou dávkou slušně zrežírované akce a výborným Cruisem. Celý to má feeling akčňáků z devadesátek, jak příběhově, tak režijně. To pro někoho může vyznít jako zápor, mně to ale docela sedlo. Bohužel James Mangold neumí pořádně zkombinovat akční scény s těmi humornými a nedej bože už nějakými romantickými. Výsledkem je tedy nakonec takový zvláštní hybrid, u kterého budete při akčních scénách vrnět blahem, ale u toho zbytku si budete místy klepat na čelo. Mezi Cruisem a Cameron Diaz to navíc moc nefunguje a u tohoto filmu jsem si definitivně uvědomil, že mě Cameron Diaz už začíná dost štvát. Naštěstí je tady té akce opravdu hodně, pořád se něco děje a celé to celkem rychle uteče. Takže jako akční odreagování se to dá jednou snést. Podruhé bych už se na to ale asi nekoukl.

Planeta 51 (2009)

Sci-fi odkazy jsou fajn a zápletka, kdy je za mimozemšťana považován člověk taky není k zahození. Bohužel se z toho nepodařilo vykřesat nic víc než další průměrný animák, u kterého se sice dospělí párkrát zasměje díky zmiňovaným odkazům, ale jinak bude muset opět přetrpět další porci dětského humoru a moralitek. Což je u animáku, ve kterém pobíhá malý vetřelec se jménem Ripley, celkem škoda.

Splice (2009)

Atmosférický a výborně zahraný psychologický thriller se sci-fi prvky, ale bohužel s námětem trochu nedotaženým. Od celého příběhu jsem totiž očekával trochu víc. I když vztah mezi hlavní dvojicí byl celý film budován skvěle a celý film se buduje celkem dobrá atmosféra, tak to plyne celé docela pomalu a navíc do dosti tupého finále, které jako by vypadlo úplně z jiného filmu. Ten u mě pohřbil i celou tu poctivě budovanou atmošku. Ale i tak se jedná o docela zajímavý přírustek do žánru.