• Fantasy

The Last of Us - Nakažení (2023) (epizoda)

Jako člověk, který nehrál hru, jsem oproštěna od nostalgických vzpomínek a mohu hodnotit seriál čistě filmově. Tento díl byl rozhodně slabší, než pilot a až na závěrečný plot-twist se tam skoro nic nestalo. Přímo se nabízí srovnání s The Walking Dead, který byl tedy na svém počátku o dost silnější. Jasně, neměl tak dobré dialogy, ale zato byl dějově pestřejší, kreativnější, akčnější a zábavnější. U The Last of Us mám problém s postavami, k nimž jsem si zatím nevytvořila vůbec žádný vztah, Ellie mi se svými projevy přijde otravná, Joel a Tess nemají žádné výrazné vlastnosti. Jsou to prostě tři průměrní, fádní lidé, kteří zjevně nemají na to přežít zombie apokalypsu, neboť neustále padají, zraňují se, neumí škrtnout zapalovačem, a když střílí, nedokážou zasáhnout cíl. Opravdu jsem se u scény v muzeu, kde se všichni tři chovají jako naprostí gramláci, musela smát. Nejzábavnější na celé epizodě bylo intro z Indonésie, které se snažilo ději dodat hloubku a vážnost, i když řešení "všechny vybombardujte", mi nepřijde příliš realistické. Co takhle najít nakažené a izolovat je? Nebo izolovat celé město? Copak u Covidu, když byl nový, někdo navrhoval bombardovat civilisty? 2*.

Víly z Inisherinu (2022)

OBSAHUJE SPOILERY! Colin Farrell dolízá za Brendanem Gleesonem, a ten si za to stříhá prsty na rukách. To je celý děj roztažený na dvě hodiny. Mezitím Farrell chodí občas s krávama po cestě, občas si pohladí osla, občas zajde do hospody na pivo a Brendan Gleeson občas hraje na housle, dokud mu to zbývající prsty dovolí… První hodina snímku byla nudná k nesnesení, druhá to trochu vylepšila. Colin Farrell hraje dobře, ale na Oscara to úplně není, Brendan Gleeson nemá co hrát a tři zbylé postavy (Siobhan, Dominic, policajt) jsou velmi průměrné. Celkem zbytečný, pomalý a téměř bezdějový snímek s hezkými záběry irské krajiny a s roztomilými zvířaty. Nic víc. 1,5*.

Kukačky - Epizoda 1 (2023) (epizoda)

Pořád stejná nudná konverzačka, u níž je fakt těžké udržet tu hodinu pozornost. Postavy se chovají neuvěřitelně – nikomu, až na Terezu, v podstatě nevadí, že se denně setkávají s únoscem svého biologického dítěte, jsou dokonce svolni mu okamžitě odpustit. Děj se odvíjí velmi pomalu. 1,5*.

The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Předlohu jsem nehrála, neboť jsem klasický PC hráč a nemám doma konzoli, což mě uchránilo srovnávání a případného zklamání ze seriálové adaptace. Pilot The Last of Us sice není žádná velká pecka typu první díl Černobylu, ale je to slušná post apokalyptická vztahovka, v mnohém připomínající první, ještě dobré, série The Walking Dead. Navíc mám slabost pro Pedra Pascala, takže to půl hvězdičky přidá. :D PS: Kéž by Zaklínače adaptovalo rovněž HBO a napsal ho Craig Mazin, pak by z něj jistě nevyšla taková, předlohu urážející, sračka. 3*.

Bledé modré oko (2022)

Podprůměrná a zdlouhavá dobová detektivka s překvapivě mdlým Christianem Balem a překvapivě dobrým a padnoucím Harry Mellingem. Roztahaný, poměrně zbytečný film s hloupým až směšným rozuzlením a celkem dobrým, ale už stokrát viděným závěrečným plot-twistem. 2*.

Menu (2022)

Samoúčelné, nepřirozené a plytké. Nevysvětlené motivace a chování všech postav, snad kromě té Anyi Taylor-Joy, a ani, mnohdy geniální, Ralph Fiennes tady nijak nezářil. Slabší 2*.

Tajemství staré bambitky 2 (2022)

Kde byla jednička Tajemství staré bambitky milým, veselým zjevením a politickou satirou, je dvojka jen uměle protahovanou, nudnou, bezdějovou a ve většině případů i špatně zahranou záležitostí. Doba nám pokročila, z kdysi výborného písničkáře Tomáše Kluse, který ve svých skladbách kritizoval pokleslou morálku a politiku, se mezitím stal zarytý buddhista, otravný optimista typu Ned Flanders, zbožňovatel vlastní manželky, a člověk, který už nesloží jediný dobrý hudební kus. Dlužno říct, že i jeho herecké schopnosti se za ta léta zhoršily a jeho "opilecký výstup" ve dvojce Bambitky patří svým amatérismem k nejtrapnějším scénám filmu. Veškerý humor snímku je založen na neustále se opakujících jednoduchých a nevtipných slovních přeřecích a dále na zakopávání a padání postav. Zatímco v jedničce byly písničky celkem tři a měly chytlavý text i melodii, ve dvojce je jich tam subjektivně asi deset a všechny jsou na jedno kopyto, pokud možno s refrény "ha, ha, ha, ha" nebo "heja, heja, hej". K amatérskému výkonu Kluse, vývoj jehož postavy z jedničky byl ve dvojce kompletně vymazán, se ještě přidává amatérský výkon Václava Noida Bárty. Zbytek herců odvádí průměrnou rutinu a jediný, kdo v pohádce skutečně hraje je Ondřej Vetchý. Bohužel on sám tuhle zbytečnost už nedovedl zachránit. 1,5*.

Wednesday (2022) (seriál)

Jsem už asi stará na tyhle Burtonoviny... Wednesday je určena především dětem a dospívajícím a u oněch skupin taky zřejmě slaví svůj největší úspěch. Pro mě to byla pohádková detektivka, kde se řešily především vztahy, a která mě neurazila, ale ani příliš nenadchla. Přičemž nechápu, proč celou sérii nerežíroval Burton, jelikož "jeho" díly byly o poznání silnější, než díly jiných režisérů. No a taky mohli velmi dobře obsazené Jenně Ortega vybrat hezčí a mladší rodiče, protože bylo chvílemi těžké se na Luise Guzmána a Catherine Zeta-Jones dívat. :P 3*.

Milenec lady Chatterleyové (2022)

Předlohu od D. H. Lawrence jsem četla, takže s ní mohu nejnovější filmové zpracování porovnat. Snímek není kdovíjak strhující, ale knize je v příběhu velmi věrný. S obsazením se to má tak, že Jack O'Connell je typově vybrán dobře, Emma Corrin už méně. Daleko vhodnější na roli Connie by byla třeba taková Florence Pugh, která lépe odpovídá knižnímu popisu a navíc je to výraznější herečka... Milostné scény, které jsou u tohoto díla stěžejní, se vyvedly velmi - jsou odvážné, realistické a nepřikrášlené. Některé dialogy jsou vyňaty přímo z knihy a jako bonus zde hraje jedna z bývalých představitelek Connie Chatterleyové - Joely Richardson, jen tentorkát v roli paní Boltonové. Nejnovější Milenec lady Chatterleyové by samozřejmě mohl být lepší, více strhující, (zvlášť ve své druhé, nudnější polovině), rozervanější, umělecky promyšlenější, novátorštější a tak dále, pak by se ovšem ale více vzdaloval od své předlohy. Takhle je to "pouze" důstojná a vcelku věrná adaptace, ale já jsem i tak spokojená. 3*.

Čas čarodějnic (2018) (seriál)

Čas čarodějnic je vlastně Twilight s jiným obsazením. Netuším, kolik je autorce let, ale očividně píše tak, jako čtrnáctiletá holka při své první Mary Sue = krásná, chytrá, vzdělaná a po všech stránkách dokonalá čarodějnice se zamiluje do pohledného, chytrého, vzdělaného a po všech stránkách dokonalého upíra. Nějaký balast okolo s čarovnou knihou a nevraživostí mezi kouzelnými bytostmi, slouží pouze jako výplň mezi jednotlivými mileneckými vyznáními a milostnými scénami a působí nahodile a nedůležitě. Po pátém dílu první série se mi pro trapnost, směšnost, jednoduchost a nápadnou podobnost s Twiligt ságou nechce ani pokračovat ve sledování. 1,5*.