• Fantasy

Caligula (1979) odpad!

(Viděna necenzurovaná, prodloužená verze). Kdyby se ve starověkém Římě neustále jenom souložilo, jak je ukázáno v tomto filmu, jen těžko by tam vznikaly monumentální stavby, které dosud obdivujeme, základy evropského práva, filozofické spisy, básně, divadelní hry, které dosud hrajeme. Jen těžko by tam někdo měl sílu na politiku, na udržování demokratického zřízení, jen těžko by Římané ve starověku dobývali a ovládali svět. Chápu, že morálka byla tehdy uvolněnější, a že tehdejší obyvatelé Říma nebyli žádní puritáni, ale je zcela nereálné, že by náplň každého a celého jejich dne byl sex. To je prostě holý nesmysl a všudypřítomná pornografie v Caligulovi slouží jen pro pornografii samou. Nemá žádnou přidanou hodnotu, je to jen prázdná exhibice a navíc nechutně a nevkusně natočená. Daleko přesnější mi ve vylíčení každodennosti římského impéria připadá seriál HBO Řím, kde se pro sex sice taky nešlo nikdy daleko, ale zároveň tam byla spousta dalších motivů, silné postavy, dobrý příběh… Caligula je jen samoúčelné porno se slabým scénářem, ve směšných papundeklových kulisách a s otřesnými kostýmy, které vzniklo jen proto, aby šokovalo. Odpad!

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Na jednu stranu moderní zpracování - vážné, bez vtípků a se skvěle natočenými souboji, na druhou stranu trochu zmatečné a nedovysvětlené. Smyšlené dění kolem obvinění Athose z vraždy jde jaksi do vytracena, bez jakéhokoli rozuzlení (otázkou je, jestli se k tomu budou tvůrci vracet ve druhé části). Předlohu jsem nečetla, ale prý se jí to skoro vůbec nedrží, což by mělo být považováno za mínus snímku. Ovšem obsazení je zase docela trefné - obzvlášť Vincent Cassel, Eva Green, Vicky Krieps a Louis Garrel. Problémem je, že když se zrovna ve scéně neobjevuje nikdo z výše jmenovaných, je to celkem nuda. Kostýmy jsou pojaty, mírně řečeno, zvláštně, jelikož vojáci, ani stráž nemají žádné uniformy, každý chodí oblékaný, jak se mu zachce, Athosův bratr nosí moderní brýle a králův bratr má na hlavě patku. Výprava je ale hezká, poměrně velkolepá od interiérů královského zámku až po dekadentní ples lorda Buckinghama... Kolem a kolem, objektivně je film přesně na 2,5*. Přikláním se spíše ke 3, kvůli Vincentovi Casselovi a Evě Green, a taky proto, že můj divácký zážitek umocnilo shlédnutí snímku v kině.

Naši furianti (1983) (divadelní záznam)

Nemůžu si pomoct, ale jako ikonickou beru verzi z roku 2006. Je teatrálnější, živější, vtipnější, přesněji obsazená pro jednotlivé role a je svou výpravou, kostýmy i hudbou o velký kus výpravnější. V této Macháčkově verzi bych vypíchla Luďka Munzara jako Valentina Bláhu a Janu Hlaváčovou jako Markýtku, jinak ji ve všech aspektech překonává nastudování J. A. Pitínského. 2*.

Il Boemo (2022)

Je to nuda. Špatný scénář, průměrné až podprůměrné herecké výkony a nezajímavá hudba Josefa Myslivečka. Zde by byla silnější inspirace nedostižným Amadeem Miloše Formana skutečně na místě, aby byla vidět alespoň snaha přiblížit se ideálu historického snímku o hudebním skladateli. Il Bohemo byl místo toho mdlým sestřihem souložení a zdánlivě nekonečných výjevů z oper. 1,5*.

30. Český lev - Ceny České filmové a televizní akademie za rok 2022 (2023) (pořad)

Nudný, roztahaný večer bez jakýchkoli ukázek z nominovaných kategorií, kromě "nejlepší film". Namísto nezajímavých a umělých rozhovorů s bývalými moderátory Českého lva, měly být promítnuty UKÁZKY Z NOMINOVANÝCH FILMŮ, na které se diváci těší nejvíce, a podle nichž si udělají obrázek o práci nominovaných. V současné podobě je to jen sestřih lidí, kteří stojí ve studiu, pak se přečte vítěz a následují úmorné děkovačky, ideálně všech třiceti tvůrců na pódiu, každého zvlášť. Kretén Zbrožek, se svými blbými řečmi, pak celé té (neplánovaně) tříhodinové šarádě nasadil korunu. 1*.

Cocomelon: Zpívánky a říkanky (2020) (seriál)

Příliš barevné, příliš zidealizované, příliš přeslazené, občas nevkusné, ale na druhou stranu velmi malé děti to, jako jedno z mála filmových děl, dokáže skutečně zaujmout a bavit. 2*.

The Last of Us - Vydržet a přežít (2023) (epizoda)

OBSAHUJE SPOILERY! Opět nám byly představeny postavy, které na konci dílu zemřely. Pomalu se z toho začíná stávat vzorec... Možná by bylo rozumnější soustředit se více na Joela a Ellie, než na sto padesát vedlejších postav, které stejně nemají dlouhého trvání. 2,5*.

The Last of Us - Drž mě za ruku (2023) (epizoda)

Je to zdlouhavé. Kromě jedné akce se tam vlastně skoro nic nestalo, až na to, že si Joel a Ellie spolu vykládají. Jen si vzpomeňte, kolik se toho událo v prvních čtyřech dílech Hry o trůny? Nebo, pokud chceme srovnat zombie apokalypsy, tak na začátku The Walking Dead? Tady se jenom kecá a prolézají se vybydlené baráky. Seriál je prakticky v polovině a nejvíc mi utkvělo v paměti, jak Bill a Frank pěstovali jahody. :P Tohle má být ta seriálová bomba, jak tu všichni popisujete? Snažte se oprostit od svých herních zážitků a začněte hodnotit TEN SERIÁL, nikoli předlohu. 2,5*.

The Last of Us - Long Long Time (2023) (epizoda)

OBSAHUJE SPOILERY! Tahle epizoda mi sedla víc, než předešlá. Byla příběhově spjatější a vyhýbala se hollywoodským klišé (neschopnost mířit, záchrany na poslední chvíli, zapalovač). Jediné, co nechápu je, proč se věnovalo tolik času dvěma postavám, které nakonec zemřely. Chápala bych to u postav, které budou dále zasahovat do děje a tímhle vyprávěním poznáme jejich minulost a hloubku. Když však Bill a Frank zemřeli, příliš nerozumím tomu, proč jim bylo věnováno 80% děje na úkor Joela a Ellie. Myslela jsem, že právě ke druhým jmenovaným si jako diváci máme vytvářet pouto, a ne k postavám, které vůbec nebudou ovlivňovat děj... Každopádně pěkná gay romance. 3*.